Dominikana to najchętniej odwiedzane przez polskich turystów państwo Ameryki Łacińskiej. Kurorty w Santo Domingo czy Punta Cana wzbudzają zainteresowanie miłośników kąpieli w krystalicznie czystej wodzie i podziwiania tropikalnej roślinności. Sprawdź, co warto wiedzieć przed podróżą do tego niewielkiego, ale niezwykle interesującego kraju!
Spis Treści
Gdzie leży Dominikana?
Dominikana to górzysty kraj ulokowany w regionie Ameryki Środkowej i Karaibów. Leży na wyspie Haiti oblewanej przez wody Oceanu Atlantyckiego i Morza Karaibskiego. Wchodzi ona w skład Wielkich Antyli i jest drugą co do wielkości wyspą tego archipelagu. Została odkryta w 1492 roku przez Krzysztofa Kolumba, który określił ją mianem Hispanioli. Dominikana znajduje się we wschodniej części wyspy i sąsiaduje z położonym na zachodzie państwem Haiti. Znajduje się w strefie aktywnej sejsmicznie.
Jaki dokument podróży do Dominikany?
Wjazd do Dominikany jest możliwy wyłącznie na podstawie paszportu lub paszportu tymczasowego ważnego co najmniej 6 miesięcy w przód od daty planowanego wyjazdu z kraju (zasada ta nie obowiązuje do 30 listopada 2024 r., o ile nie zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie. Aktualne informacje na temat dokumentu podróży najlepiej sprawdzać na oficjalnej stronie MSZ). Oczekiwanie na wydanie dokumentu trwa zwykle ok. 30 dni, dlatego Dominikana na last minute to dobre rozwiązanie wyłącznie dla osób, które mają już wyrobiony paszport.
Jaka waluta w Dominikanie?
W Dominikanie płaci się w peso dominikańskich (DOP), które dzielą się na centavos, przy czym 1 peso to ok. 15 PLN. Przeważnie ceny są niższe niż w Polsce. Przykładowo za butelkę wody o pojemności 1 l trzeba zapłacić ok. 70 DOP (ok. 5 PLN), a za posiłek w taniej restauracji dla 1 os. — ok. 400 DOP (ok. 26 PLN). Na wyjazd najlepiej zabrać ze sobą dolary lub euro. Waluty te można łatwo wymienić w bankach, kantorach i hotelach.
Uwaga! Odradza się kupowania peso na ulicy od losowych osób.
Jaka pogoda jest w Dominikanie?
Dominikana leży w zasięgu klimatu podrównikowego wilgotnego, który cechuje się wysoką temperaturą przez cały rok oraz dużą ilością opadów. Różnice w wartościach wskazywanych przez słupki rtęci są jednak większe, a liczba dni deszczowych mniejsza niż w przypadku obszarów ulokowanych bliżej równika. Największe sumy opadów notuje się od końca kwietnia do początku grudnia. Dlatego urlop w Dominikanie najlepiej planować poza tym okresem. Styczeń, luty, marzec i pierwsza połowa kwietnia to doskonały czas na wakacje w tym regionie.
Czy w Dominikanie jest bezpiecznie?
Dominikana jest państwem postkolonialnym, które w przeciwieństwie do sąsiedniego Haiti prężnie rozwija się zarówno pod kątem społecznym, jak i gospodarczym. Nie trwają tam obecnie żadne poważne konflikty wewnętrzne, a demokratyczny ustrój państwa w pełni realizuje swoje założenia. Polskie MSZ jako potencjalne zagrożenie dla turystów wskazuje wysoki poziom tzw. przestępczości pospolitej i odradza samotne przemieszczanie się poza obszarami turystycznymi i plażami. Zaleca, aby unikać noszenia ze sobą dużej ilości gotówki, dokumentów i cennej biżuterii. Ponadto przestrzega przed huraganami i tsunami, które występują od czerwca do listopada, a także przed trzęsieniami ziemi.
Czy warto jechać do Dominikany?
Dominikanę w 2023 roku odwiedziło ok. 70 tysięcy Polaków, co świadczy o dużej atrakcyjności tego regionu. Duża dostępność wycieczek last minute do tamtejszych kurortów, sprzyjające warunki klimatyczne oraz malownicze położenie przekładają się na jej szczególną popularność. Dominikana spodoba się zwłaszcza tym, którzy uwielbiają spędzać czas nad wodą i cenią sobie aktywny wypoczynek. Lazurowe wody karaibskiego wybrzeża umożliwiają nurkowanie czy uprawianie windsurfingu niemal bez żadnych ograniczeń.
Nie można też zapomnieć o niezwykle urozmaiconej dominikańskiej kuchni stanowiącej mieszankę wpływów afrykańskich i europejskich oraz gościnności rodzimych mieszkańców. Wszystko to stwarza obraz bardzo atrakcyjnego kierunku turystycznego idealnego dla poszukiwaczy przygód i nowych doświadczeń.