Dysk SSD M.2 PCIe – dlaczego warto mieć go w swoim laptopie?

0
152

Na rynku znajdziemy przeróżne rodzaje nośników pamięci – od dysków twardych, przez SSD SATA, aż po NVMe PCIe. Obecnie jednym z najlepszych rozwiązań jest właśnie ten ostatni, czyli dysk SSD M.2 PCIe. Dlaczego warto rozważyć tę opcję i jakie oferuje nam możliwości?

Dyski M.2 – rodzaje

Przeważnie mówiąc o dyskach M.2 mamy na myśli właśnie nośnik obsługujący magistralę PCIe i wykonany w technologii NVMe. M.2 to jednak nie konkretny rodzaj dysku, a format, który również przekłada się na złącze. Wielkością przypomina on listek gumy do żucia. Najczęściej występuje w rozmiarze 2280, czyli ma 22 mm szerokości i 80 mm długości.

Jeśli więc chodzi o dyski M.2, rodzaje są dwa – SSD SATA oraz NVMe. Nośniki oparte na interfejsie SATA są najwolniejsze ze wszystkich SSD. Posiadają klucz M i B. O ile 2,5-calowe dyski mają dwa przewody – zasilający i do przesyłu danych, o tyle format M.2 już ich nie posiada. Ich maksymalna szybkość odczytu danych to jakieś 600 MB/s. Korzystają jeszcze ze starego protokołu, który znany był już w dyskach HDD. Nie oznacza to jednak, że kompletnie powinniśmy z nich zrezygnować. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na droższy dysk SSD M.2 PCIe, SATA mogą być świetną alternatywą dla nośników 2,5-calowych. Zwłaszcza, jeśli w laptopie nie ma miejsca na zamontowanie drugiego dysku tej wielkości.

W przeciwieństwie do SATA, dyski M.2 NVMe posiadają jedynie klucz M. Aby mogły przesyłać dane, korzystają z protokołu NVMe. Dzięki temu, że każdy nośnik NVMe obsługuje magistralę PCIe, jest to najszybszy dysk M.2. Oczywiście prędkość odczytu sekwencyjnego uzależniona jest od standardu PCIe. Przykładowo urządzenia PCIe 3.0 osiągają ok. 3500 MB/s prędkości odczytu sekwencyjnego, podczas gdy dyski takie jak Samsung 990 PRO PCIe 4.0 mogą oferować nawet 7450 MB/s*. Ich szybkość spowodowana jest m.in. tym, że znajdują się na płycie głównej, a więc komunikują się bezpośrednio z procesorem i nie wymagają dodatkowych sterowników komunikacyjnych SATA.

Dysk SSD M.2 PCIe – jakie zalety ma najszybszy dysk M.2?

Wysoka prędkość dysku, wpływająca na szybsze odczytywanie i zapisywanie plików czy uruchamianie systemu, to tylko jedna z zalet dysków M.2 PCIe, o której słyszymy właściwie na każdym kroku. Poza tym, ze względu na brak części mechanicznych są one bardzo ciche i mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Dyski M.2 NVMe odznaczają się również mniejszym zużyciem prądu niż dyski HDD czy SSD SATA, dlatego też laptop może dłużej pracować na baterii**.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

 

*Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego.

** Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here