Istnieją leki niebezpieczne dla zwierząt. Jak każdy, kto przyjmuje leki przepisane komuś innemu, naraża się na chorobę, a nawet śmierć – dotyczy to również Twoich zwierząt! Chociaż istnieje wiele leków stosowanych zarówno u zwierząt, jak i u ludzi, efekty, potrzebne dawki i inne rzeczy nie zawsze są takie same. Twoje zwierzę może z łatwością połknąć upuszczone tabletki lub może otrzymać od nieświadomego właściciela szkodliwe leki, co może spowodować chorobę, a nawet śmierć Twojego zwierzaka.
Spis Treści
Leki niebezpieczne dla zwierząt – lista
Leki przeciwbólowe
- Ibuprofen (Ibuprom, Ibum) jest najczęściej przyjmowanym przez zwierzęta lekiem dla ludzi. Wiele marek ma słodką zewnętrzną powłokę, która sprawia, że jest atrakcyjna dla zwierząt domowych (pomyśl „M&M”, ale potencjalnie śmiertelna). Ibuprofen może powodować wrzody żołądka i niewydolność nerek.
- Tramadol (Tramal) jest lekiem przeciwbólowym dostępnym na receptę. Twój weterynarz może przepisać go Twojemu zwierzakowi, ale tylko w dawce odpowiedniej dla Twojego zwierzaka – nigdy nie podawaj swojego leku swojemu zwierzakowi bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem! Zbyt dużo tramadolu może powodować uspokojenie lub pobudzenie, drżenie, dezorientację, wymioty, drżenie i prawdopodobnie drgawki.
- Paracetamol (Paracetamol, Apap) jest bardzo popularnym środkiem przeciwbólowym występującym w większości gospodarstw domowych. Koty są niezwykle wrażliwe na paracetamol, ale może to również dotyczyć psów. Paracetamol może powodować uszkodzenie wątroby. Może również spowodować uszkodzenie czerwonych krwinek twojego zwierzaka, tak że komórki nie są w stanie przenosić tlenu – podobnie jak twoje ciało, organizm zwierzęcia potrzebuje tlenu, aby przeżyć.
- Naproxen – (Naproxen, Aleve) to dostępny bez recepty lek przeciwbólowy. Psy i koty są bardzo wrażliwe na naproksen i nawet niewielkie jego ilości mogą powodować wrzody żołądka i niewydolność nerek.
Leki psychiatryczne
- Alprazolam – (Alprazolam) przepisuje się go jako lek przeciwlękowy i nasenny. Większość zwierząt, które połykają alprazolam, może stać się senna i chwiejna. Jednakże kilka z nich stanie się bardzo poruszonych. Te pigułki są powszechnie połykane przez zwierzęta domowe, gdy ludzie kładą je na szafce nocnej, aby pamiętać o ich przyjęciu. Duże dawki alprazolamu mogą obniżyć ciśnienie krwi i spowodować osłabienie lub zapaść.
- Adderall (Adderall) to połączenie czterech różnych amfetamin i stosuje się go w leczeniu zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci. Ten lek nie ma takiego samego wpływu na zwierzęta domowe, jak na ludzi. Działa pobudzająco na nasze zwierzęta i powoduje podwyższenie tętna i temperatury ciała, a także nadpobudliwość, drżenie i drgawki.
- Zolpidem (Zolpidem) to środek nasenny dla ludzi. Zwierzęta często jedzą pigułki pozostawione na stoliku nocnym. Zolpidem powoduje chwiejność i senność kotów, ale większość zwierząt staje się pobudzona.
- Clonazepam (Klonazepam) jest stosowany jako lek przeciwdrgawkowy i przeciwlękowy. Czasami jest również przepisywany jako środek nasenny. Kiedy zwierzęta spożywają klonazepam, mogą zasnąć i chybotać się. Zbyt dużo klonazepamu może obniżyć ciśnienie krwi, prowadząc do osłabienia lub zapaści.
- Duloksetyna (Dulsevia, Dutilox) jest przepisywana jako środek przeciwdepresyjny i przeciwlękowy. Po spożyciu przez zwierzęta domowe może powodować pobudzenie, wokalizację, drżenie i drgawki.
- Wenlafaksyna (Faxolet, Venlectine) jest lekiem przeciwdepresyjnym. Z nieznanego powodu koty uwielbiają jeść jej kapsułki. Spożycie może powodować pobudzenie, wokalizację, drżenie i drgawki.
Leki niebezpieczne dla zwierząt – jak chronić zwierzęta
Zawsze trzymaj leki dla ludzi z dala od zwierząt domowych, chyba że lekarz weterynarii wyraźnie poinstruuje Cię, aby podawać dany lek. Nie zostawiaj pigułek na blacie ani w innym miejscu, do którego zwierzę może się dostać. Nie zostawiaj butelek z pigułkami w zasięgu zwierząt domowych (będziesz zaskoczony, jak szybko twój pies może przeżuć butelkę z pigułkami). Jeśli bierzesz lekarstwa z butelki i upuszczasz którekolwiek z nich, podnieś je natychmiast, aby wiedzieć, że Twój zwierzak nie będzie w stanie ich zjeść. Zawsze kontaktuj się ze swoim weterynarzem, jeśli zwierzak zjadł lekarstwo, którego nie powinien. Nigdy nie podawaj swojemu zwierzakowi leków (ani leków przepisanych dwunożnemu członkowi rodziny) bez uprzedniej konsultacji z lekarzem weterynarii… I wreszcie, zawsze miej pod ręką numer lekarza weterynarii. Nie chcesz go szukać w sytuacji awaryjnej!
[…] Sprawdź listę leków niebezpiecznych dla zwierząt! […]