Rehabilitacja jest współcześnie jedną z najpopularniejszych metod terapii stosowanej w celu poprawy samopoczucia, wyeliminowania bólu odczuwanego wskutek różnego rodzaju kontuzji czy rozluźnienia spiętych mięśni. W jej zakresie mieści się zarówno fizjoterapia, jak i fizykoterapia z osteomedic.com.pl. Na czym polegają? Co je łączy, a co różni? Na te pytania odpowiadamy w artykule.
Spis Treści
Co to jest fizjoterapia?
Fizjoterapia jest jedną z licznych gałęzi nauk medycznych. Jej głównym założeniem jest leczenie pacjentów środkami, które bazują na energii fizycznej. W praktyce oznacza to, że podczas fizjoterapii wykorzystuje się przede wszystkim ruch, a także różnego rodzaju bodźce – kinetyczne, chemiczne, świetlne, termiczne czy mechaniczne.
Kiedy warto udać się na fizjoterapię?
Z dobrodziejstw fizjoterapii skorzystać mogą przede wszystkim pacjenci, którzy cierpią z powodu różnego rodzaju zaburzeń zlokalizowanych w obrębie układu mięśniowego, mięśniowo-szkieletowego, oddechowego czy sercowo-naczyniowego. Najczęstszymi pobudkami do skierowania pacjenta na fizjoterapię są m.in.: złamanie kości, uszkodzenia w obrębie stawów, bóle kręgosłupa, osteoporoza. W przypadku wymienionych problemów mogą oni liczyć chociażby na specjalnie opracowany plan ćwiczeń, masaże lecznicze, treningi funkcjonalne czy kinezyterapię.
Czym jest fizykoterapia?
Wyjaśniając pojęcie fizjoterapii, nie sposób nie wspomnieć o jednej z jej form, czyli fizykoterapii. Fizykoterapia to zdecydowanie węższe pojęcie i stanowi ona swoistą technikę w zakresie wspomnianej fizjoterapii. Bazuje ona przede wszystkim na takich bodźcach jak prąd, laser, temperatura czy pole elektromagnetyczne. Wśród najpopularniejszych zabiegów w obrębie fizykoterapii wymienia się krioterapię, światłoterapię, magnetoterapię i laseroterapię.
Do kogo skierowana jest fizykoterapia?
Podobnie jak w przypadku fizjoterapii, fizykoterapia dedykowana jest osobom cierpiącym na takie schorzenia jak np. zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne, uszkodzenia nerwów, zapalenia narządów ruchu, ból ścięgna Achillesa czy zwichnięcia i stłuczenia.
Czy fizjoterapia jest tym samym co fizykoterapia?
Fizjoterapia i fizykoterapia nie są tożsamymi pojęciami. W ujęciu medycznym fizykoterapia jest działem fizjoterapii, zatem obydwa nurty ze sobą współistnieją, ale nie są względem siebie synonimami. Fizjoterapia obejmuje więc cały wachlarz zabiegów, których nadrzędnym celem jest walka z uporczywym bólem, a także wzmocnienie mięśni. Z kolei fizykoterapia skupia się jedynie na naturalnych bodźcach leczniczych, których zadaniem jest zwiększenie możliwości wydolnościowych pacjenta, a także redukcja ognisk i stanów zapalnych czy ogólna poprawa kondycji ruchowej.
Warto doczytać:
http://www.surethik.com.pl/przypadki-w-ktorych-szczegolnie-warto-zainwestowac-w-fizjoterapie/
http://mediaspolecznicy.pl/przypadki-w-ktorych-szczegolnie-warto-zainwestowac-w-fizjoterapie/