Diagnoza autyzmu

Każdego roku wielu rodziców słyszy diagnozę, Państwa dziecko ma autyzm. Jeśli tego typu sytuacja jest Ci bliska, zapraszamy do lektury artykułu na temat skutecznej terapii autyzmu.

Na całym świecie podejście naukowców do sprawy autyzmu jest bardzo zróżnicowane. Przez dziesięciolecia powszechnie uważano, że tego typu rozwojowe zaburzenia nie mogą być leczone. Terapie polegały nie na leczeniu, ale raczej na uczeniu zarówno dziecka jak i opiekunów sposobów na radzenie sobie z zaistniałym problemem. Objawy składające się na spektrum autyzmu niestety w żaden sposób nie ustępowały. Od kilku lat popularność zyskuje opracowana i testowana w Polsce Metoda Krakowska. Dlaczego w środowiskach naukowych mówi się o niej coraz więcej? Z prostej przyczyny – coraz więcej rodziców zauważa pozytywny wpływ tej terapii na rozwój swoich pociech.

Spis Treści

Metoda Krakowska w zaburzeniach rozwoju

Już od dawna wiadomo, że każde dziecko rozwija się według pewnych ustalonych wzorców. Po określonym czasie pojawia się pierwszy uśmiech, pierwsze słowo oraz pierwsze pełne zdania. Niestety czasem zdarza się, że dziecko nie nabywa nowych umiejętności w tym samym okresie, co inne dzieci. Taka sytuacja może świadczyć o problemach rozwojowych w mózgu dziecka. Mądrzy rodzice zauważywszy takie symptomy szybko decydują się na konsultację z wykwalifikowanym specjalistą. Dlaczego pośpiech jest w takiej sytuacji bardzo wskazany? Otóż jeśli okaże się, że faktycznie dziecko może mieć zdiagnozowany autyzm, bądź inne zaburzenie rozwoju, rodzice mogą wiele zrobić, aby mu pomóc. Ale skuteczność takich działań w dużej mierze uzależniona jest od wieku dziecka. Specjaliści zwracają uwagę, że terapię metodą krakowską najlepiej jest rozpocząć jeszcze, gdy dziecko nie ma ukończonych trzech lat.

Założeniem metody krakowskiej jest fakt, że mózg dziecka jest niezwykle neuroplastyczny. Oznacza to, że jest podatny na umiejętne kształtowanie. Dzięki bogatej ogólnodostępnej wiedzy na temat etapów rozwoju zdrowych dzieci można łatwo ustalić, w jakich obszarach dziecko może potrzebować pomocy. Celem terapii jest takie stymulowanie pracy mózgu dziecka, aby niejako wymuszać na nim dalszy, pożądany w tym momencie rozwój. Metoda krakowska jest terapią neurobiologiczną, co oznacza, że pod wpływem zewnętrznej stymulacji tworzą się w mózgu nowe połączenia nerwowe. To właśnie dlatego terapię najlepiej jest rozpocząć jeszcze w pierwszych trzech latach życia dziecka, ponieważ mózg w tym okresie jest szczególnie plastyczny. Każde dziecko ma przecież wrodzoną chęć do uczenia się od dorosłych i naśladowania ich, dlatego odpowiednio dobrane wspólne zajęcia mogą mieć na nie ogromny, niezwykle pozytywny wpływ. Metoda krakowska to szereg bardzo różnych działań, należą do nich między innymi: stymulacja słuchowa, komunikacja ułatwiona, techniki komunikacyjne, programowanie języka, nauka czytania, stymulacja funkcji wzrokowych, stymulacja pamięci, itp. Dzięki starannie dobranym ćwiczeniom, zabawom i rozmaitym aktywnościom, dziecko rozwija się analogicznie do dzieci zdrowych. W ciągu ostatnich kilku lat zanotowano już wiele przypadków, w których dzieci ze zdiagnozowanym autyzmem pod niejednym względem nawet wyprzedzały inne dzieci w rozwoju. Oczywiście sukces w terapii jest uzależniony od profesjonalizmu terapeuty oraz zaangażowania rodziców.

Metoda Krakowska – gdzie znaleźć niezbędne pomoce dydaktyczne

To oczywiste, że każdy rodzic, terapeuta lub opiekun potrzebuje do prowadzenia terapii określonych narzędzi. Niewiele sklepów w Polsce specjalizuje się stricte w produktach do metody krakowskiej. Wyjątkowym sklepem internetowym jest sklep Juniora.pl. Oferuje on szeroki zakres najróżniejszych produktów mających zastosowanie w w/w terapii. Osoby prowadzące sklep są ściśle związane z terapią metodą krakowską poprzez swoje osobiste przeżycia, dlatego klienci mogą liczyć na bezpośrednią, życzliwą i profesjonalną pomoc. Dołożono wiele starań, aby oferowane produkty łatwo mogli odnaleźć zarówno rodzice poszukujących pomocy dydaktycznych jak i specjaliści lub pracownicy oświatowych placówek.

Więcej ciekawostek na temat rozwoju i terapii znajdziesz w serwisie Kolekcjonerzy Kraków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here