Sypialnia

Czy nasze mieszkanie ma taką powierzchnię, że jesteśmy w stanie jego część wydzielić na pokój sypialniany? Jak urządzić sypialnię, żeby była przytulna i funkcjonalna? Czym się kierować przy wyborze różnych dodatków?

Osobisty pokój

Sypialnia jest wyjątkowym pokojem, który jak sama nazwa wskazuje, odwiedzamy głównie w celu zaspokojenia potrzeby snu. Jest miejscem, do którego wejście mają głównie domownicy. Rzadko zdarza się, że nasi goście czy przyjaciele wchodzą do tego pokoju. Czy jest to więc miejsce, któremu nie warto poświęcać dużo uwagi, czasu i pieniędzy na odpowiednie urządzenie? Oczywiście, że nie, ponieważ sypialnia należy do tych pomieszczeń, w których mamy się relaksować, odpoczywać i nabierać sił do stawiania czoła trudnościom pojawiającym się w kolejnym dniu. Im przyjemniej, gustowniej i bardziej klimatycznie jest ona urządzona, tym ciało i umysł ma możliwość szybszej regeneracji. Dodatki w sypialni, takie jak zasłony, pledy, narzuty lub poduszki ozdobne, stanowią jej piękne wykończenie, które nadaje jej stylu i charakteru. Jeśli w tej osobistej przestrzeni panuje ład i porządek, to będzie ona miejscem, do którego chętne będziemy się udawać po całym, ciężkim, choć może i przyjemnym dniu. Jak więc urządzić sypialnię, żeby była zaprojektowana pod nasze potrzeby oraz marzenia?

Funkcjonalne umeblowanie sypialni

Podstawą, która jest koniecznym elementem w sypialni, jest łóżko. Im lepszy, spokojniejszy sen, tym bardziej regenerujemy swoje siły. Wygodne łóżko z dopasowanym pod nasz kręgosłup materacem jest czymś, na czym nie warto oszczędzać. Jeśli w sypialni posiadamy meble industrialne, to możemy zdecydować się na łóżko z metalową, prostą albo ozdobną ramą. Jakie wymiary łóżka będą najodpowiedniejsze? Nie można w tym temacie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wiadome jest, że jeśli mają na nim spać małżonkowie, to powinno ono być większe. Czasami jednak, nawet osoby w stanie wolnym lubią przestrzeń na łóżku, wybierają więc opcję dwuosobowego łoża. Jeśli pokój sypialniany jest sporych rozmiarów, to nie ma konieczności rozważać co do centymetra wymiarów łóżka. Z kolei jeśli sypialnia jest niewielka, to być może lepszym rozwiązaniem okaże się zakup takiego łóżka, do którego z każdej strony będzie się wygodnie wchodzić lub ewentualnie wygodnego składanego tapczanu. Jeśli pokój sypialniany jest wystarczających wymiarów, to można pokusić się o szafeczki nocne, na których będziemy mogli umieścić lampki dające klimatyczne światło. Praktycznym meblem w sypialni jest też duża pojemna szafa, w której możemy pomieścić wszystkie swoje ubrania. Dzięki temu w jednym miejscu mamy całą swoją garderobę. Jest to bardzo wygodne podczas wkładania czystych, wypranych ubrań do szafy lub wyboru tego, co na siebie chcemy włożyć danego dnia.

Kolorystyka ścian

Każdy gustuje w innych kolorach. Przyjęło się, że niektóre kolory wyciszają albo uspokajają, inne dodają energii. Do sypialni lepszym wyborem z pewnością będą spokojniejsze, delikatniejsze kolory. Trzeba jednak pamiętać, żeby kolorystyka pasowała do stylu, w którym urządziliśmy pokój. W minimalistycznie urządzonej sypialni ładniej będzie prezentować się pastelowa barwa ściany. Niektórzy w celu ożywienia sypialni zdecydowali się na zastosowanie na jednej ze ścian ekskluzywnych tapet versace. Tego typu kosztowna, ale warta swej ceny okleina ścienna, będzie piękną ozdobą relaksacyjnego pokoju. Ze względu na niewielką ilość gości w tej przestrzeni mieszkaniowej, nie musimy obawiać się szybkiego zniszczenia, zadrapania oraz zarysowania tapety, więc możemy sobie pozwolić na bardziej luksusową kategorię, która sprawi, że nasza sypialnia nabierze wyjątkowego wyglądu i koloru. Wiele projektów sypialni prezentuje na przykład na ścianie, na której jest oparcie łóżka, wzorzystą fototapetę, która znacznie ożywia sypialnię. Wybierając fototapetę można skorzystać z gotowego wzoru albo zaprojektować sobie swój własny wzór. Ludzie lubiący dekoracje ścienne mogą też zdecydować się na ładny, pasujący do całościowego klimatu obraz lub zdjęcie pejzażu zrobionego podczas wakacji. W niektórych sypialniach, na ścianie zamiast obrazu, umieszczane jest piękne lustro w ozdobnej ramie, które jest nie tylko dekoracją, ale również praktycznym dodatkiem. Można też pokusić się o duże, stojące na podłodze lustro.

Podłoga w sypialni

Niepodważalnym faktem jest to, że drewniana podłoga jest najbardziej eleganckim, służącym na lata rozwiązaniem. Drewniany parkiet, nawet jeśli uległby zarysowaniom, to można go odnowić przez wycyklinowanie całej podłogi. Chociaż drewniana podłoga sama w sobie jest dosyć ciepła, to Sklep kochamydywany.pl ma w swojej ofercie wiele dywanów, które przeznaczone są między innymi do sypialni. Przy łóżku może dobrze sprawdzić się naturalny wełniany dywan albo nawet dywan z prawdziwej skóry. Ze względu na to, że do pokoju tego wnosi się, w porównaniu z całą resztą mieszkania, najmniej brudu, to jeśli tylko będzie się dbać o regularną pielęgnację, dywan posłuży nam w świetnej kondycji wizualnej przez wiele lat. W obecnych czasach, nawet syntetyczne dywany są wykonane z dużą starannością, z dbałością o to, aby runo dywanu było miękkie i przyjemne w dotyku. Przykładem tego są dywany poliestrowe, polipropylenowe lub akrylowe. W zależności od tego w jakim stylu urządzamy sypialnię, czy jest to styl nowoczesny, industrialny, boho, rustykalny, industrialny, loftowy, albo jesteśmy zainteresowani dywanami vintage, tureckimi lub belgijskimi, możemy świetnie połączyć kolorystykę mebli, ścian i podłogi. Dzięki temu sypialnia będzie stanowić jednolitą stylowo całość, a nie zbieraninę różnych pięknych, ale nie pasujących do siebie elementów.

Sypialnia jest pokojem, który pokazuje w jakich warunkach lubimy mieszkać, czy jesteśmy praktyczni i nie lubimy zbędnych dodatków, a może podoba nam się romantyczny klimat podkreślony za pomocą takich dodatków, jak świeczki, lampki dające klimatyczne światełko. Najważniejsze, żeby pokój ten, oprócz ładnego urządzenia, był czysty i schludny. Nikt bowiem nie ma przyjemności regenerować się w otoczeniu, w którym panuje bałagan.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here