Czym zajmuje się biuro rachunkowe

Właśnie założyłeś działalność i zastanawiasz się nad wynajęciem biura rachunkowego do prowadzenia rozliczeń firmy? A może jeszcze myślisz o rozpoczęciu działalności i chcesz wiedzieć czy biuro rachunkowe na tym etapie może Ci jakoś pomóc?

Prowadzenie działalności gospodarczej często wiążę się z wieloma wyzwaniami, które generują stres i napięcie. Sam pomysł na rozkręcenie biznesu to jedno a wprowadzenie go w życie to już całkiem inna sprawa. Schody mogą się zacząć już na etapie rejestrowania swojej działalności. Wielu przyszłych właścicieli firm jest zagubionych w gąszczu procedur prawnych i chcą mieć pewność, że wszystko przebiega zgodnie z przepisami.

Jeśli ktoś zdołał samodzielnie przejść przez proces zakładania firmy to teraz może chcieć całą swoja uwagę skupić na rozwijanie biznesu. Dlatego sprawy księgowe woli powierzyć profesjonalnej firmie, czyli zewnętrznej kancelarii rachunkowej.

Jakie obowiązki przyjmuje na siebie księgowa?

Oczywiście wynajmuje księgową, aby prowadziła Książkę Przychodów i Rozchodów lub Ewidencji Przychodów, weryfikowała dostarczane dokumenty, przygotowywała rozliczenia podatków do urzędów, prowadziła obsługę kadrowo-płacową naszej firmy, czy sporządzała rozliczenia roczne. Jednak to nie jedyne obowiązki, które przyjmuje na siebie biuro rachunkowe. W czym jeszcze odciąża przyszłego lub już działającego właściciela firmy?

Zakładanie działalności – biuro rachunkowe pomoże przejść przez cały proces założenia działalności.

Kontakt z urzędami. Jeśli wynajmiesz zewnętrzne biuro rachunkowe i podpiszesz odpowiednie pełnomocnictwa, to nie będziesz musiał odwiedzać Urzędu Skarbowego, ZUS-u itd. Biuro rachunkowe zajmie się korespondencją z tymi instytucjami i dostarczaniem potrzebnych dokumentów.

Zmiany w przepisach. Rozporządzenia związane z podatkami i finansami zmieniają się bardzo często. Właściciel firmy mógłby wiele zmian przeoczyć. Jednak biuro rachunkowe stoi na straży i jest na bieżąco z prawem i zgodnie z nim prowadzi nasze rozliczenia. Oczywiście nie zwalnia to właściciela z obowiązku znajomości przepisów, jednak może on liczyć na podpowiedzi ze strony księgowej.

Optymalizacja kosztów. Biuro rachunkowe nie wykonuje mechanicznie swojej pracy. Tak jak wspomnieliśmy przepisy nieustannie się zmieniają i raz podjęte decyzje dotyczące sposobu rozliczania mogą za jakiś czas okazać się mało korzystne dla firmy. Dlatego księgowa pomaga na bieżąco optymalizować koszty i podpowiada korzystne rozwiązania.

Czy miejsce prowadzenie działalności ogranicza wybór biura rachunkowego?

Dawniej właściciel firmy poszukiwał biura rachunkowego, które działało na terenie, gdzie znajdowała się siedziba firmy. Dzisiaj czasy się zmieniły. Dokumenty do biura rachunkowego można dostarczać online. Podobnie kontakt z instytucjami nie musi oznaczać osobistych wizyt w urzędach. Z tych względów obecnie przedsiębiorcy mają większą swobodę w wyborze biura rachunkowego. Na przykład księgowość Warszawa może być prowadzona przez kancelarię rachunkowa z Lublina.

Zewnętrzne biuro rachunkowe może bardzo odciążyć świeżo upieczonego właściciela firmy. Warto więc rozważnie wybrać biuro, które będzie spełniało wszelkie oczekiwania i z którym współpraca będzie przebiegała bez zakłóceń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here