Ptaki domowe towarzyszą ludziom od setek lat. Początkowo jako egzotyczna ciekawostka, obecnie jako zwykłe zwierzątko domowe.
Fot. Unsplash.com

Ptaki domowe towarzyszą ludziom od setek lat. Początkowo jako egzotyczna ciekawostka, obecnie jako zwykłe zwierzątko domowe.

Ptaki domowe muszą mieć dostęp do otwartej przestrzeni, w której będą mogły latać.
Fot. Unsplash.com

Ptaki domowe: wygląd

Ptaki domowe występują w wielu rozmiarach i kolorach. Od zięb o rozpiętości skrzydeł zaledwie kilku cm po ary, których rozpiętość skrzydeł może sięgać nawet metra. Odcienie ptasich piór wahają się od naturalnych szarości, żółci, czerwieni i zieleni po niezwykłe kombinacje kolorów wynikające z selektywnej hodowli.

Ptaki domowe: osobowość

Ptaki mają bardzo zróżnicowane cechy osobowości. Papugi są przyjazne i stosunkowo łatwe do oswojenia, jeśli zostaną pozyskane w młodym wieku. Nimfy to zazwyczaj ptaki aktywne i wesołe. Małe i średnie papugi, takie jak konury i duże papugi, takie jak amazonki, afrykańskie szare, ary i kakadu, mają wyjątkowe osobowości, które wymagają więcej czasu i wysiłku od ich właścicieli, aby zaspokoić ich potrzeby społeczne i behawioralne. Młode ptaki odsadzone od matki dużo łatwiej oswoić i poddać tresurze. Niektórzy sugerują, że jeśli ktoś jest zainteresowany dużą papugą, powinien dostać mniejszą papugę jako „ptaka startowego”. Tak aby poznać jej potrzeby i zachowanie. Jednak odpowiedzialny właściciel ptaka nie powinien nigdy zakładać, że te mniejsze ptaki będą wymagały mniej umiejętności, wiedzy i zaangażowania.

Przyjaźń z ptakiem

Ptaki mogą być wspaniałymi towarzyszami. Ptaki są piękne, a wiele gatunków ma niezwykłe zdolności śpiewania i mówienia. Mogą być towarzyszami zabaw i innych czynności. Jednak większość gatunków ptaków towarzyszących nie jest udomowionych. W związku z tym nie są przystosowane do ciągłego kontaktu fizycznego. Takiego jak długotrwałe głaskanie lub pozostawanie na ramieniu lub kolanach osoby przez dłuższy czas. Ten rodzaj kontaktu może sprzyjać niewłaściwym zachowaniom hormonalnym u ptaków. Może prowadzić do niepożądanych zachowań i czynności, takich jak regurgitacja, samostymulacja, agresja i nadmierne składanie jaj. Jeśli szukasz zwierzaka na kolana, zdecyduj się raczej na gryzonie.

Przygotuj się na twojego ptaka

Wszystkie gatunki ptaków wymagają zbilansowanej diety (dieta składająca się wyłącznie lub w przeważającej części z nasion i orzechów nie jest zbilansowana), czystej wody, odpowiedniego pomieszczenia, odpowiedniego oświetlenia, odpowiednich warunków sanitarnych i regularnych badań weterynaryjnych, tak jak chociażby rybki akwariowe. Jeśli zastanawiasz się nad ptakiem domowym, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać wskazówki dotyczące wyboru i opieki nad swoim ptakiem domowym.

Ptaki domowe: co musisz wiedzieć?

Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących prawidłowego trzymania twojego ptaka domowego:

  • Wszystkie nowe ptaki należy trzymać oddzielnie od ptaków już żyjących w gospodarstwie domowym. Muszą one odbyć kwarantannę przez odpowiedni czas. Obejmuje to oddzielny dopływ powietrza oraz oddzielny sprzęt i przybory. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie zalecanego okresu kwarantanny, który powinien obejmować badanie weterynaryjne przed jego zakończeniem.
  • Klatkę należy przygotować z odpowiednim pożywieniem i wodą przed wniesieniem ptaka do domu. Początkowo karm swojego ptaka tym samym pokarmem, który był podawany przez sprzedawcę. Wszelkie zmiany żywności należy wprowadzać stopniowo.
  • Ptaki powinny być trzymane w klatkach, które zapewniają przestrzeń do wspinania się, chodzenia i latania. Ponieważ większość klatek ogranicza zdolność ptaka do latania, należy zapewnić nadzorowany dostęp do obszaru ćwiczeń o odpowiedniej wielkości. Znajdującego się poza klatką, przez kilka godzin każdego dnia.
  • Klatka powinna być zaprojektowana tak, aby umożliwić łatwe wyjmowanie naczyń i odchodów i być wolna od zagrożeń, takich jak opary lub zapachy kuchenne, które mogą zagrozić ptakom.
  • Klatki należy umieszczać z dala od przeciągów i na wysokości oczu lub wyżej, aby ptak czuł się bezpieczniej.
  • Grzędy powinny umożliwiać maksymalny poziomy lotu, mieć rozmiar odpowiedni do stóp ptaka i zapewniać dobre oparcie.
Duże ptaki powinny mieć dostęp do ogrodzonej woliery, w której będą mogły odbywać długie loty - pomoże im to w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji.
Fot. Unsplash.com

Znalezienie ptaka domowego

Sklepy zoologiczne, które specjalizują się w ptakach i organizacje non-profit zajmujące się przenoszeniem do domu ptaków domowych, są często dobrym źródłem informacji i mogą udzielić wskazówek dotyczących opieki nad nowym ptakiem. Ptaki mogą być również dostępne w lokalnych schroniskach, grupach ratowniczych i bezpośrednio od byłych właścicieli. Jako potencjalny nowy właściciele powinno się dokładnie wypytać opiekunów tych ptaków, aby ustalić, dlaczego zostały porzucone. Jeśli masz niezbędne umiejętności i doświadczenie, możesz rozważyć adopcję ptaka ze specjalnymi potrzebami medycznymi lub behawioralnymi.

Sprawdź listę leków niebezpiecznych dla zwierząt!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here