Jeśli decydujesz się na rybki akwariowemusisz wiedzieć, że nie są to zwierzęta bezobsługowe, tak samo jak ptaki domowe. Może się wydawać, że tak jest, ale to niestety bardzo błędne przekonanie.
Fot. Unsplash.com

Jeśli decydujesz się na rybki akwariowe musisz wiedzieć, że nie są to zwierzęta bezobsługowe, tak samo jak ptaki domowe. Może się wydawać, że tak jest, ale to niestety bardzo błędne przekonanie.

D=Odpowiednie akwarium powinno być dopasowane do rozmiaru rybek wewnatrz.
Fot. Unsplash.com

Co jest specjalnego w rybach i jakie masz wybory?

Coraz więcej ludzi odkrywa, że ​​posiadanie domowego akwarium wnosi kolor i rozrywkę do ich życia. Badania wykazały, że ludzie oglądający akwaria mają niższy poziom stresu. Ryby są często idealnymi zwierzętami domowymi dla osób z ograniczoną przestrzenią lub alergiami na inne popularne zwierzęta takie jak psy, koty czy gryzonie. Ryby mają różne kształty, rozmiary i kolory, a wiele z nich wydaje się mieć indywidualne osobowości. W zależności od liczby i rodzaju ryb ludzie mogą wybierać spośród wielu zbiorników o różnych kształtach i wymiarach. Niektóre ryby są nawet trzymane na zewnątrz w stawach.

Rybki akwariowe i ich specjalne potrzeby

Rozważając akwarium domowe, należy mieć świadomość, że zdrowie ryby jest bezpośrednio związane ze stanem jej środowiska wodnego. Utrzymanie dobrej jakości wody jest niezwykle ważne. Niezależnie od tego, czy opiekujesz się swoją pierwszą złotą rybką, czy balansujesz akwarium morskim z rybami i bezkręgowcami. Poza tym, jak ważne jest ustanowienie filtracji w celu usunięcia produktów odpadowych. Wiele ryb wymaga podgrzewacza wody, aby zapewnić odpowiednią temperaturę wody, lub są wrażliwe na nagłe zmiany temperatury wody. Nawet zwykłe domowe opary i środki czyszczące mogą wpływać na jakość wody. Jeśli ryby są trzymane na zewnątrz w stawach, ważne jest, aby zapewnić im ochronę przed drapieżnikami i ekstremalnymi warunkami środowiskowymi, które mogą zagrozić ich zdrowiu.

Rybki akwariowe – zbilansowana dieta

Ryby potrzebują zbilansowanej diety, czystej wody, odpowiedniego światła i odpowiedniego środowiska. Niektóre ryby wymagają mrożonego lub żywego pożywienia, aby pozostać zdrowym i szczęśliwym. Dobra hodowla jest kluczem do zdrowia zwierząt domowych. Na przykład koniki morskie są pięknymi i intrygującymi rybami, ale ich potrzeby żywieniowe (zazwyczaj żywe pożywienie) i wysokie wymagania dotyczące jakości wody sprawiają, że są one nierozsądnym wyborem dla nowicjuszy. Ryby domowe również mogą zachorować i mogą korzystać z opieki weterynaryjnej. Tak samo jak gady potrzebują weterynarza, który doskonale się na nich zna.

Jak wybrać akwarium?

Podczas zarybiania akwarium należy wziąć pod uwagę średnią wielkość każdej ryby w wieku dorosłym. Wiele małych ryb łatwo dostępnych w sklepach zoologicznych lub w Internecie może stać się dużymi rybami i przerosnąć systemy domowe. Na przykład pospolity Glonojad często widywany w sklepach akwariowych, może urosnąć do ponad pół metra długości. Dostępnych jest wiele wspaniałych książek, które pomogą początkującym entuzjastom akwariów domowych.

Czy rybki pasują do Twojego stylu życia i kto będzie się nimi opiekował, gdy Cię nie będzie?

Hodowla ryb to wspaniałe zajęcie rodzinne. Podczas gdy rodziny powinny angażować swoje dzieci w opiekę nad rybami, młodzież potrzebuje pomocy osoby dorosłej, która jest chętna, zdolna i dyspozycyjna do nadzorowania codziennej opieki nad rybami. Rozstawienie akwarium to twórcze zajęcie dla każdego. W przypadku bardziej skomplikowanych systemów, w tym zbiorników ze słoną wodą, niektórzy ludzie zatrudniają nawet ludzi do opieki nad swoim systemem i rybami. Opieka nad rybami jest również stosunkowo łatwa podczas podróży. W zależności od tego, jak długo Cię nie ma, możesz pominąć dzień karmienia, mieć automatyczny karmnik lub poprosić przyjaciela, aby nakarmił Twoje ryby. Jeśli wyjeżdżasz dłużej, będziesz potrzebować przyjaciela lub usługodawcy, który zajmie się akwarium (jakość wody), a także nakarmi ryby.

Wybierając rybki akwariowe musisz dokładnie poznać ich potrzeby.
Fot. Unsplash.com

Co musisz zrobić, aby przygotować się na nową rybkę?

Powinieneś sprawdzić ryby, które chcesz kupić, zanim ustawisz zbiornik i zdobędziesz rybki, ponieważ chcesz użyć odpowiednich „mebli” w akwarium i wiedzieć, jaka jest idealna temperatura i zapotrzebowanie na miejsce. Poznaj historię naturalną gatunków, które Cię interesują. W przypadku ryb praca domowa z góry może pomóc rodzinie uniknąć niepotrzebnych i smutnych strat. Przy rozważaniu pozyskania ryb pomocne jest zidentyfikowanie weterynarza wodnego lub przynajmniej weterynarza z pewnym doświadczeniem z rybami.

Sprawdź listę leków niebezpiecznych dla zwierząt!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here