Decydując się na kupno lub adopcję zwierzaka mamy wiele opcji, jedną z nich są szeroko rozumiane gryzonie. Jednak czy jesteś gotowy zająć się małym, ale wymagającym zwierzakiem?
Fot. Unsplash.com

Decydując się na kupno lub adopcję zwierzaka mamy wiele opcji, jedną z nich są szeroko rozumiane gryzonie. Jednak czy jesteś gotowy zająć się małym, ale wymagającym zwierzakiem?

Chomiki są wymagającymi zwierzakami, mimo swojego niewielkiego rozmiaru. Warto wiedzieć o nich więcej zanim postanowimy kupić tego gryzonia.
Fot. Unsplash.com

Co jest specjalnego w gryzoniach domowych?

Istnieje wiele gatunków małych gryzoni, które oferują opcje od interesujących gatunków egzotycznych po spokojne gatunki udomowione. Zwykle żyją w zamkniętym środowisku, takim jak klatka, zagroda lub budka, ale większość z nich z przyjemnością spędza czas poza swoim środowiskiem z rodziną ludzką. Ich rozmiar i status zwierzęcia w klatce mogą sprawić, że będą wydawać się tańszą lub łatwiejszą opcją trzymania zwierząt domowych. Jednak gryzonie nadal wymagają inwestycji czasu, uwagi i zasobów, aby dobrze się rozwijać i zapewnić właścicielom jak najlepsze towarzystwo.

Gryzonie – co musisz wiedzieć?

To naturalne, że na pierwszy rzut oka przyciąga słodkie małe zwierzątko, ale musisz zastanowić się, jaki typ gryzonia będzie odpowiedni dla Twojej rodziny. Niektóre zwierzęta, takie jak szczury i świnki morskie, mają bardzo długą historię udomowienia i są bardziej prawdopodobne, że są bardzo spokojne i oswojone. Chomiki i świnki morskie są bardziej aktywne w ciągu dnia. Podczas gdy inne gryzonie przystosowują się do pewnego stopnia, ale zwykle prowadzą nocny tryb życia lub są bardziej aktywne w nocy.

Samemu czy w parze?

Niektóre gryzonie są z natury samotnikami, jak chomik syryjski, ale większość z nich należy trzymać w parach lub grupach. Jeśli Twój gryzoń jest towarzyski, najlepiej kupić parę lub grupę w tym samym czasie i z tego samego miotu lub grupy mieszkaniowej. Gdyż wprowadzone później gryzonie mogą walczyć. Przed zakupem nowego zwierzaka upewnij się, że rozumiesz jego warunki mieszkaniowe, potrzeby społeczne i środowiskowe, wzorce aktywności, potencjalne zapachy i dźwięki oraz wszelkie inne czynniki, które mogą stanowić wyzwanie dla Twojego gospodarstwa domowego.

Najpopularniejsze gryzonie

Chomiki

Najpopularniejszymi chomikami domowymi są chomiki syryjskie lub złote, ale dostępne są również chomiki albinos (białe z różowymi oczami). Chomiki trzymane w parach lub grupach mogą walczyć, więc zazwyczaj trzymane są same.

Myszoskoczki

Podobnie jak chomiki, myszoskoczki są bardziej aktywne i towarzyskie. W przeciwieństwie do chomików myszoskoczki są szczęśliwsze, gdy trzymane są w parze lub w małej grupie. Potencjalni właściciele powinni mieć świadomość, że są to zwierzątka bardzo wymagające.

Myszy

Chociaż myszy mogą być oswojone i zabawne, są nieco bardziej nerwowe niż chomiki czy myszoskoczki. Samice myszy dobrze radzą sobie w parach lub małych grupach, ale samce często walczą ze sobą. Najczęściej spotykanymi myszami w sklepach zoologicznych są albinosy, ale są też „fantazyjne” myszy w różnych kolorach.

Szczury

Szczury są towarzyskie i rozwijają się w parach lub grupach tej samej płci. Są większe i łatwiejsze w obsłudze niż niektóre mniejsze gryzonie, rzadko gryzą i często silnie przywiązują się do swoich właścicieli. Szczury występują w różnych kolorach i wymagają większej klatki i większej uwagi niż mniejsze gryzonie.

Świnki morskie

Największy z gryzoni powszechnie hodowanych jako zwierzęta domowe, ich wielkość i łagodny temperament sprawiają, że świnki morskie (kawia domowa) są popularne. Są towarzyskie, raczej nie gryzą i dobrze radzą sobie w parach lub grupach osób tej samej płci. Mogą też być bardziej wokalne niż inne gryzonie.

Szczury można ąłtwo adoptować dzięki organizacjom "lab rescue", czyli adoptującym zwierzaki z laboratoriów.
Fot. Unsplash.com

Gryzonie – ważne informacje?

W porównaniu z psami i kotami, gryzonie domowe mają krótszą żywotność. Średnia długość życia chomików i myszoskoczków wynosi 2-3 lata, myszy 1-3 lata, szczurów 2-4 lata, świnek morskich 5-7 lat. Klatka jest kluczowym elementem posiadania zdrowego i bezpiecznego gryzonia. Wiele klatek sprzedawanych w sklepach zoologicznych jest zbyt małych, aby Twój gryzoń mógł cieszyć się dobrą jakością życia i zachowywać się w naturalny sposób. Wszystkie gryzonie powinny mieć odpowiednią przestrzeń do poruszania się i ćwiczeń. Większe klatki pozwolą gryzoniom na wypróżnianie się i gniazdowanie w oddzielnych obszarach. Wiele z nich z łatwością skorzysta z kuwety w klatce. Klatki muszą mieć bezpieczne zatrzaski, ponieważ gryzonie mogą być ekspertami w ucieczce. Bezpieczne mieszkanie jest szczególnie ważne, jeśli Twoja rodzina ma inne zwierzęta. Kiedy wypuszczasz swojego zwierzaka z klatki, cały czas go nadzoruj. Kojec lub łazienka mogą zapewnić Twojemu gryzoni bezpieczne miejsce do ćwiczeń i eksploracji bez ryzyka obrażeń lub ucieczki.

Czy gryzonie pasują do Twojego stylu życia?

Gryzonie zazwyczaj zamieszkują klatki. Dlatego też właściciele wynajmowanych mieszkań częściej się zgadzają na nie niż na psa czy kota. Chociaż gryzonie wymagają mniej opieki niż wiele innych zwierząt domowych, nadal potrzebują Twojego poświęcenia czasu i opieki. Powinieneś zaplanować codzienne interakcje ze swoimi gryzoniami, aby wzbogacić ich życie oraz monitorować ich zdrowie i dobre samopoczucie.

Sprawdź listę leków niebezpiecznych dla zwierząt!

2 KOMENTARZE

  1. […] Ptaki mogą być wspaniałymi towarzyszami. Ptaki są piękne, a wiele gatunków ma niezwykłe zdolności śpiewania i mówienia. Mogą być towarzyszami zabaw i innych czynności. Jednak większość gatunków ptaków towarzyszących nie jest udomowionych. W związku z tym nie są przystosowane do ciągłego kontaktu fizycznego. Takiego jak długotrwałe głaskanie lub pozostawanie na ramieniu lub kolanach osoby przez dłuższy czas. Ten rodzaj kontaktu może sprzyjać niewłaściwym zachowaniom hormonalnym u ptaków. Może prowadzić do niepożądanych zachowań i czynności, takich jak regurgitacja, samostymulacja, agresja i nadmierne składanie jaj. Jeśli szukasz zwierzaka na kolana, zdecyduj się raczej na gryzonie. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here