Spełnia się twoje dziecięce marzenie i postanowiłeś adoptować psa, pojawia się jednak pytanie jak wybrać psa? To nie łatwe zagadnienie, dlatego stworzyliśmy poradnik po typach charakterów różnych ras psów.
Fot. Unsplash.com

Spełnia się twoje dziecięce marzenie i postanowiłeś adoptować psa, pojawia się jednak pytanie jak wybrać psa? To nie łatwe zagadnienie, dlatego stworzyliśmy poradnik po typach charakterów różnych ras psów.

Buldogi to psy, któe nie potrzebują dużo ruchu. Wręcz przeciwnie, budowa ich kufy nie pozwala na odpowiedni oddech, przez co szybko się męczą.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać psa: psy pasterskie

Te psy mają naturalną tendencję do „zaganiania” wszystkich wokół, od Ciebie, przez Twoich przyjaciół, po Roombę. Psy pasterskie kwitną, gdy mają rację bytu, ale bez niej mogą zamienić się w niszczycielskie tornado. Są zaciekle niezależni, lojalni, wysoce inteligentni i mają nieodłączną potrzebę bycia zajętym. Pomyśl o border collie, owczarkach australijskich, belgijskim malinois, welsh corgis i owczarkach niemieckich. Jeśli masz serce nastawione na rasę pasterską, przygotuj się na dużo pracy. Psy pasterskie muszą być wcześnie zsocjalizowane z ludźmi i innymi zwierzętami i potrzebują, aby ich ludzie byli silnymi osobowościami, które mogą prowadzić. Potrzebują również dużej ilości psychicznej i fizycznej stymulacji, aby być szczęśliwym i zdrowym, ale jeśli dotrzymasz swojej części umowy, korzyści z posiadania ich jako towarzyszy są nieograniczone. Psy te świetnie sprawdzą w czasie zabawy w gry zapachowe dla psów.

Psy gończe

Te psy mają obsesję na punkcie zapachów lub, w przypadku psów gończych z tej grupy (pomyśl o chartach i saluki), polują w biegu. A kiedy już coś napotkają, powstrzymanie ich może być prawie niemożliwe. Psy gończe mają własny umysł, co może utrudniać ich szkolenie. Chociaż są niesamowicie oddani swoim ludziom, zapach lub uciekająca wiewiórka może czasami być silniejszy niż potrzeba, aby cię zadowolić. Psy gończe są również towarzyskie, uparte, ciekawskie i nieustraszone. Mają wysoki poziom energii i skłonność do psot, gdy się nudzą. Jeśli masz serce nastawione na psa gończego – pomyśl o psach rasy beagle, jamniki, chartów, ogary lub rhodesian ridgeback.

Jak wybrać psa: psy niesportowe

Następnie mamy psy niesportowe. Psy z tej grupy są liczne i tak różne jak sól i cukier. Niektóre mają cechy takie jak: ciekawość, radość, lojalność i zdolność adaptacyjną. Inne emanują godnością, spokojem, odwagą, oddaniem i powściągliwością. Wybierając członka tej grupy, ważne jest, aby przeprowadzić dodatkowe badania, aby zidentyfikować unikalne cechy osobowości każdej konkretnej rasy. Na przykład Buldogi świetnie nadają się do mieszkania w mieszkaniu i bardziej wyluzowanego stylu życia, ponieważ wolą kanapy od spacerów, ale ich wielka głowa może również sprawić, że będą uparte i trudne do trenowania. Z drugiej strony pudle są niezwykle łatwe do wyszkolenia ze względu na ich wysoką inteligencję i chęć zadowolenia, ale oznacza to również, że mogą częściej wpadać w kłopoty, jeśli nie mają nic do zwrócenia uwagi. Inne przykłady psów niesportowych obejmują Shiba Inu, Boston Terrier, Chow Chows, Dalmatyńczyk i Coton De Tulear.

Jak wybrać psa: psy sportowe

Następnie są Psy Sportowe. Jak sugeruje ich nazwa, są to aktywne, wysokoenergetyczne psy o wszechstronnych osobowościach i wyostrzonych instynktach w wodzie. Są również niezwykle sympatyczni i łatwe do wyszkolenia. Wielu jest także zapalonymi łowcami. Psy w tej grupie są wyluzowane i wesołe. Niektóre potrafią być odrobinę uparte. Ale większość ma pewne siebie i przyjazne usposobienie i jest chętna do pomocy. Rozwijają się dzięki codziennym ćwiczeniom i treningom. W tym przypadku szczególnie prawdziwe jest powiedzenie „zmęczony pies to szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel”. Niektóre przykłady psów sportowych to Golden Retriever, Labrador Retriever, Wyżeł niemiecki krótkowłosy, setery angielskie i cocker spaniele angielskie.

Psy „kieszonkowe”

Chociaż psy w tej grupie są małe, nie daj się zwieść ich niewielkiemu rozmiarowi. Mogą być potężne, z odważną passą długą na kilometr. Pomyśl o Chihuahua, Hawańczykach, Maltańczykach lub Papillonach. Ich małe rozmiary sprawiają, że świetnie nadają się do mieszkania i chociaż potrzebują sporej ilości ruchu, te szczenięta są równie zadowolone, wylegując się na twoich kolanach. Psy z tej grupy mają błyskotliwe osobowości i są czujne, zaciekawione, nieustraszone, dumne i czułe. Niektórzy potrafią szybko się wyszkolić. Inne wymagają więcej cierpliwości i dodatkowego szkolenia, dlatego ważne jest, aby wybrać psa z odpowiednim charakterem.

Hysky to pies, który potrzebuje codziennej dawki sportu, by pozbyć się energii. Dlatego nie nadają się dla ludzi, którzy nie mają czasu na długie spacery.
Fot. Unsplash.com

Psy pracujące

Podobnie jak psy pasterskie, psy z tej grupy były kiedyś hodowane do określonych celów, od ochrony mienia, przez ciągnięcie sań, po prowadzenie akcji ratowniczych. Psy pracujące rozwijają się, gdy otrzymują pracę do wykonania. Szybko się uczą, są bardzo inteligentne, zdolne, silne, nieustraszone, a niektóre rasy mogą być zaciekle niezależne i opiekuńcze. Pomyśl o dobermanie, husky, dogach niemieckich lub akicie. Ze względu na swój rozmiar, cechy osobowości i siłę, psy te nie dogadują się z osobami o słabym sercu. Potrzebują silnych liderów, którzy im przewodzą, towarzyszą i szkolą. W zamian będziesz mieć towarzysza, który jest lojalny wobec winy, z lwim sercem i odwagą!

Sprawdź też odpowiednią karmę dla psa!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here