Niezależnie od tego, czy balkon znajduje się na parterze, czy na 10-tym piętrze, najlepsze rośliny na balkon mogą sprawić, że przestrzeń zewnętrzna będzie przytulna i urocza!
Fot. Unsplash.com

Niezależnie od tego, czy balkon znajduje się na parterze, czy na 10-tym piętrze, najlepsze rośliny na balkon mogą sprawić, że przestrzeń zewnętrzna będzie przytulna i urocza! Skrzynki okienne lub pojemniki pełne kwiatów przyciągną również zapylacze, takie jak motyle i pszczoły, a sadzenie pachnących kwiatów to kolejny poziom przyjemności na balkonie. I nie ma reguły, która mówi, że nie możesz uprawiać również produktów spożywczych! Dlaczego nie wykorzystać w pełni swojej przestrzeni, uprawiając kilka ziół lub kompaktowe warzywa?

Lawenda w doniczce świetnie się jako roślina do balkonowego ogrodu.
Fot. Unsplash.com

Najlepsze rośliny na balkon – jakie warunki?

Przed zakupem roślin zwróć uwagę, ile światła słonecznego dociera do Twojego balkonowego ogrodu o różnych porach dnia. Pełne słońce oznacza sześć lub więcej godzin bezpośredniego światła słonecznego, podczas gdy częściowe słońce to około połowę tego. Niektóre ogrody balkonowe mogą być również zacienione. Upewnij się, że przeczytałeś etykietę lub opis rośliny, aby wiedzieć, czy roślina będzie się dobrze rozwijać w Twoich warunkach oświetleniowych. Jeśli Twój balkon jest osłonięty okapem, nie zapomnij o regularnym podlewaniu roślin. Należy pamiętać, że pojemniki lub garnki wykonane z porowatych materiałów, takich jak terakota lub włókno kokosowe, szybko wysychają, ponieważ woda szybko z nich wyparowuje. Garnki lub pojemniki wykonane z mniej przepuszczalnych materiałów, takich jak plastik lub metal, wysychają wolniej. Wbij palec w doniczkę, aby poczuć poziom wilgotności gleby. Jeśli wydaje się mokry, wstrzymaj się. Jeśli jest sucha jak piasek, a ziemia odrywa się od ścianek doniczki, daj roślinie dobrego drinka.

Najlepsze rośliny na balkon – co wybrać?

Teraz zastanów się nad kilkoma z tych pięknych roślin balkonowych, aby uzupełnić swój niebiański ogród.

Lawenda

Zdrowa lawenda w doniczce z pionowymi kłosami kwiatowymi, zielonymi liśćmi i kształtem przypominającym krzew byłby dobrym akcentem dla każdego pomieszczenia w domu. Lawenda jest powszechnie używana ze względu na swoje właściwości aromatyczne i lecznicze. Słoneczne balkony błagają o lawendę doniczkową! Te byliny kwitną przez długi czas i oferują wspaniałe perfumy, które przeniosą Cię nad Morze Śródziemne. Lawenda potrzebuje pełnego słońca.

Najlepsze rośliny na balkon: Fuksja

Te wspaniałe rośliny jednoroczne w odcieniach różu, czerwieni lub fioletu najlepiej prezentują się w wiszących koszach i skrzynkach okiennych. Uwielbiają je pszczoły i motyle! Fuksja potrzebuje pełnego ocienienia.

Lobelia

Nisko rosnąca niebieska, fioletowa lub biała lobelia wygląda niesamowicie w kaskadowych pojemnikach i koszach. Kwitnie najlepiej, zanim nocne temperatury zbytnio się nagrzeją. Jeśli roślina przestanie kwitnąć, przyciąć ją z powrotem, a odbije się, gdy powróci chłodna pogoda. Lobelia lubi poranne słońce i popołudniowy cień, ale poradzi sobie również w większości w cieniu.

Najlepsze rośliny na balkon: Hibiskus

Potrzebujesz tropikalnej ucieczki? Egzotyczne kwiaty i bogata kolorystyka hibiskusa stanowią piękny dodatek do balkonowego ogrodu. Przeczytaj etykietę, aby upewnić się, że dajesz im dużo miejsca, ponieważ niektóre odmiany stają się dość duże. Niektóre można przezimować w pomieszczeniach, chociaż jest to trochę trudne, ponieważ potrzebują pełnego słońca. Poza tym hibiskus świetnie nadaje się na herbatę kwiatową!

Hibiskus nie tylko pięknie pachnie, ale nadaje się też na herbatę.
Fot. Unsplash.com

Truskawki

Truskawki to jedne z wielu owoców, które możesz uprawiać w doniczkach, pojemnikach i wiszących koszach na balkonie.

Pomidory

Pomidory to wszechstronna roślina, którą można uprawiać w wielu pojemnikach, w tym w wiszących koszach, korytach i skrzynkach okiennych, chociaż najlepszy jest ciepły, słoneczny balkon. Inne uprawy balkonowe to sałata, cebula dymka i fasolka szparagowa. Zacznij od upraw warzyw oszczędzających miejsce.

Jaśmin

Jeśli wyobrażasz sobie ciepłe letnie wieczory spędzane na balkonie, niezbędne są pachnące rośliny, takie jak jaśmin. Pnącza mogą również służyć jako osłony balkonów.

Rośliny cebulowe

Cebule nie wymagają dużych korzeni, więc z radością rosną i kwitną w doniczkach. Cebule są również zazwyczaj tanie w zakupie. Jeśli chodzi o kolor zimowy, zwróć uwagę na kumę cyklamenową i przebiśniegi. Przedłużaj kolor na wiosnę za pomocą żonkili, tulipanów i hiacyntów – do wyboru jest mnóstwo.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here