Nagietek lekarski jest popularnym kwiatem na herbaty kwiatowe.
Fot. Unsplash.com

Zioła rosnące w ogrodzie mają wiele zastosowań, poza tym, że stanowią schronienie dla motyli, ptaków i pszczół nadają się na herbaty kwiatowe. Bardzo możliwe, że masz już wiele ziół i kwiatów odpowiednich do przygotowania herbaty. Przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych ziół na herbatę.

Najlepsze herbaty kwiatowe obejmują herbatki z kurkumy, herbaty imbirowe, herbaty z korzenia lukrecji, herbaty miętowe, herbaty rumiankowe i inne.
Fot. Unsplash.com

Nie wszystkie kwiaty są bezpieczne

Zanim jednak zaczniesz parzyć różnego rodzaju ładne kwiaty, upewnij się, że są one bezpieczne do spożycia! Chociaż powiedzieliśmy, że możesz zrobić herbatę ze wszystkiego. Lepiej trzymać się roślin i kwiatów, które są sprawdzone.

Herbaty kwiatowe: nagietek

Jasnożółte i pomarańczowe kwiaty są jasne i piękne, ale kiedy poznasz zalety herbaty z nagietka, będziesz miał jeszcze więcej powodów, by pokochać tę roślinę. Nagietek lekarski (Calendula officinalis) jest uwielbiany przez ogrodników ze względu na żywe pomarańczowo-żółte kwiaty, które rozświetlają ogródek od połowy lata do pierwszego oddechu zimy, ale wiele osób uprawia również nagietek na herbatę. Kwiaty nagietka są od dawna znane ze swoich właściwości leczniczych i okazały się przydatne na rany, stany zapalne skóry i ust oraz oparzenia słoneczne. Niezwykłe są również zalety herbaty z nagietka. Mówi się, że herbata z nagietka łagodzi obrzęki wewnętrznych błon śluzowych. Popijanie herbaty z nagietka może pomóc w leczeniu wrzodów żołądka, zatkanych węzłów chłonnych i bólu gardła. Niektórzy twierdzą, że może złagodzić gorączkę.

Lawenda

Lawenda jest powszechnie stosowana jako olejek eteryczny, a nawet stanowi smaczny dodatek do ciastek i innych wypieków. Ludzie piją herbatę lawendową z powodów takich jak problemy trawienne, relaksacja, a nawet łagodzenie drgawek i skurczy. Podnosi także koncentrację.

Herbaty kwiatowe: bergamotka

Olejek bergamotowy to popularny dodatek często spotykany w herbacie Earl Grey. Jednak pochodzi on z pomarańczy bergamotowej, która nie jest tym samym kwiatem. Ten rodzaj bergamotki jest bliżej mięty niż cytrusowego smaku, a niektórzy ludzie lubią robić z niej herbatę. Nawet jeśli nie jest to bardziej standardowy rodzaj bergamotki, który można znaleźć w Earl Grey.

Herbata z płatków róży

Herbatę można zrobić z róż, używając różnych części kwiatu, ale szczególnie płatki nadają jej bardzo ciekawy smak. Płatki można namaczać suszone lub świeże. Płatki róży mogą być również przyjemne w połączeniu z innymi rodzajami herbaty, na przykład z herbatą jaśminową i fajnie się z nimi eksperymentuje. Ma dużo witaminy C i podnosi odporność.

Herbaty kwiatowe: herbata chryzantemowa

Herbata z chryzantemy pochodzi ze starej chińskiej medycyny i często można ją znaleźć w przepisach z cukrem trzcinowym. Na zachodzie jest stosowany w problemach z krążeniem, takich jak żylaki. Ten kwiat reprezentuje radość i szczęście i jest oficjalnym kwiatem Chicago.

Jak przygotować herbaty kwiatowe

Najpierw wybierz suchy poranek, aby zebrać rośliny ziołowe. Olejki eteryczne z zioła herbacianego mają najwyższe stężenie, zanim upał dnia wyciągnie je z rośliny. Niektóre zioła można parzyć bezpośrednio po zbiorach, a inne można wysuszyć.

Suszenie kwiatów na herbatę

Istnieje kilka różnych metod suszenia herbat ziołowych, ale głównym problemem jest równomierne, delikatne ciepło. Pojedynczą warstwę gałązek można umieścić na tacy suszarki do żywności. Można również użyć piekarnika o niskiej temperaturze od 30 do 60°C. Możesz również wysuszyć zioła na herbatę susząc je w ciemnym, suchym, przewiewnym miejscu. Uważając, aby chronić je przed kurzem, na przykład umieszczając w papierowych torebkach z otworami przed zawieszeniem. Unikaj suszenia ziół w piwnicy lub innym zatęchłym miejscu, ponieważ mogą one wchłaniać zapachy lub spleśniać.

herbaty kwiatowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach
Fot. Unsplash.com

Przechowywanie herbaty kwiatowej

Po przygotowaniu ziołowych roślin herbacianych w powyższy sposób, należy je opisać. Niezależnie od tego, czy przechowujesz w hermetycznych pojemnikach, czy zamykanych na zamek woreczkach musisz uważać. Suszone zioła często wyglądają podobnie i wymagają nadrukowania na nich odmiany i daty, a także trzymania oddzielnie od innych. Suszone zioła przechowuj w chłodnym, suchym miejscu. I odwrotnie, możesz również zamrozić zioła na herbatę w torebkach zamykanych na suwak lub w tacach na kostki lodu w wodzie. Ziołowe kostki lodu można następnie wyjąć i włożyć do torebek do zamrażania w celu przechowywania i świetnie nadają się do aromatyzowania mrożonej herbaty lub ponczu.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here