herbaty kwiatowe należy przechowywać w szczelnych pojemnikach
Fot. Unsplash.com

Czasem, kiedy goni nas deadline, czekają nas egzaminy albo musimy zarwać wieczór na nauce zastanawiamy się czy jest coś co może nam pomóc, otóż jest – sprawdź jaka herbata podnosi koncentrację!

Yerba Mate świetnie podnosi koncentrację i pozwala na zachowanie skupienia.
Fot Unsplash.com

Jaka herbata podnosi koncentrację: Matcha

Matcha jest produkowana z liści zielonej herbaty, wysuszonych w cieniu i zmielonych na drobny proszek. Matcha może być następnie spożywana samodzielnie po ubijaniu w gorącej wodzie lub dodawana do latte, smoothie lub wypieków. Ponieważ jest tak skoncentrowana, matcha ma wyższą zawartość kofeiny niż większość innych rodzajów herbat, zawiera prawie tyle samo kofeiny, co kawa na filiżankę. Matcha jest również bardzo bogata w l-teaninę, unikalny związek, który zmniejsza stres i pomaga wytworzyć stan spokoju i skupienia. Kofeina i l-teanina obecne w matcha działają razem, aby poprawić funkcje poznawcze i klarowność, dzięki czemu matcha jest idealną herbatą wspomagającą naukę i zwiększającą siłę mózgu.

YERBA MATE

Mate to herbata zawierająca kofeinę, wytwarzana z gatunku ostrokrzewu, popularna w całej Ameryce Południowej. Tradycyjnie mate pije się z pustych tykw za pomocą filtrowanych słomek zwanych bombillami. Chociaż mate jest bogata w kofeinę, to może mieć nieco inny efekt niż inne rodzaje kofeiny. Skutkuje to trwałym efektem energetyzującym bez haju i załamania związanego z kawą lub innymi napojami zawierającymi kofeinę. Mówi się, że Mate przyczynia się do skupienia, jasności i czujności.

Jaka herbata podnosi koncentrację: mięta

Mięta pieprzowa jest popularnym ziołem leczniczym, które można spożywać samodzielnie jako stymulującą herbatę ziołową lub dodawać do różnych mieszanek smakowych. Badania wykazały, że mięta pieprzowa może poprawiać pamięć i zwiększać czujność, co sprawia, że ​​jest to doskonała herbata, gdy musisz zająć się pracą umysłową. Napary ziołowe na bazie mięty pieprzowej nie zawierają kofeiny, co może być zaletą, jeśli chcesz zmniejszyć jej spożycie. Ponadto mięta pieprzowa jest obecna w różnych mieszankach herbat zawierających kofeinę, gdy potrzebujesz odrobiny dodatkowego wzmocnienia.

Napar z imbiru

Imbir jest kolejnym korzystnym składnikiem wielu mieszanek herbat, nadając pikantny, lekko słodki smak zarówno herbatom ziołowym, jak i kofeinowym. Wykazano, że imbir pomaga zwiększyć uwagę i funkcje poznawcze. Imbir ma również wiele innych właściwości zdrowotnych, w tym zmniejsza stan zapalny, łagodzi ból i łagodzi trawienie. Imbir ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwdrobnoustrojowe, które mogą pomóc w zwalczaniu powszechnych chorób, takich jak przeziębienie i ból gardła. Równie skuteczny jest napar z żeń-szenia.

Jaka herbata podnosi koncentrację: kurkuma

Podobnie jak imbir, kurkuma jest silną przyprawą, która słynie ze swoich zdrowotnych właściwości leczniczych. Wykazano, że kurkuma poprawia pamięć i funkcje poznawcze, a nawet może być pomocnym składnikiem leczenia osób z chorobą Alzheimera. Kurkuma nadaje każdej herbacie jasny pomarańczowo-złoty kolor i subtelną korzenną nutę.

Herbata zielona

Zielona herbata, podobnie jak inne rodzaje prawdziwej herbaty, jest wytwarzana z rośliny Camellia Sinensis. Podobnie jak matcha, zielona herbata zawiera potężne połączenie kofeiny i l-teaniny, dzięki czemu jest świetną pomocą w nauce, która może pomóc zwiększyć siłę mózgu i wywołać stan spokoju i skupienia. Ponadto zielona herbata zawiera szczególnie duże ilości katechiny znanej jako EGCG, która może być korzystna dla uczenia się i pamięci.

Jaka herbata podnosi koncentrację: Pu-erh

Herbata Pu-erh to starzejąca się, częściowo sfermentowana herbata, która parzy się na głęboki czerwony kolor i jest bogata w kofeinę. Zawiera około połowę mniej kofeiny niż kawa na filiżankę. Dzięki procesowi fermentacji pu-erh ma bogaty, dekadencki, ziemisty charakter, który zadowoli wielbicieli odważnej kawy i mocnych smaków. Wykazano, że Pu-erh działa jako środek neuroprotekcyjny, który poprawia funkcje poznawcze. Co czyni go doskonałym wyborem, gdy chcesz, aby Twoje funkcje umysłowe były na najwyższym poziomie.

Jak parzyć herbatę - oto przewodnik po parzeniu wszystkich typów herbaty
Fot. Unsplash.com

Herbata czarna

Jeśli potrzebujesz dodatkowej dawki kofeiny, ale starasz się unikać kawy, popularną opcją jest czarna herbata. Czarna herbata zawiera około połowę ilości kofeiny niż kawa, co czyni ją doskonałym wyborem, jeśli potrzebujesz trochę doładowania. Herbaty czarne są dostępne w wielu popularnych odmianach i mieszankach, w tym Irish Breakfast, Earl Grey i Masala Chai. Podobnie jak inne rodzaje herbaty, czarna herbata zawiera również l-teaninę i oprócz stymulującego i energetyzującego działania ma wiele innych korzyści zdrowotnych.

Sprawdź też jak parzyć herbatę w zależności od rodzaju!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here