Czy domowy proszek do prania to dobry pomysł? Im większa jest Twoja rodzina, tym więcej prania prawdopodobnie będziesz musiał zrobić.
Fot. Unsplash.com

Czy domowy proszek do prania to dobry pomysł? Im większa jest Twoja rodzina, tym więcej prania prawdopodobnie będziesz musiał zrobić. A koszt detergentu do prania w przypadku tych wszystkich białych, ciemnych, delikatnych rzeczy, prześcieradeł i ręczników może naprawdę się sumować w dużych liczbach. Dlatego wiele osób zwraca się do domowego detergentu do prania. Wymaga tylko kilku składników, które są znacznie tańsze w zakupie osobno, zamiast kupowania wstępnie zmieszanego roztworu. Ponadto detergent do prania dla majsterkowiczów można szybko i łatwo zrobić, a także czyści tak samo skutecznie, jak produkty marek sklepowych. Wykonaj te proste czynności, aby przygotować własny proszek do prania. Ten detergent jest bezpieczny zarówno dla standardowych, jak i wysokowydajnych pralek, ponieważ ma formułę niskopieniącą.

Jak zrobić domowy proszek do prania zgodnie z ideą zero waste?
Fot. Unsplash.com

Co potrzebujesz, żeby zrobić domowy proszek do prania

Sprzęt / narzędzia

 • Tarka
 • Miarka
 • Gumowe rękawiczki

Materiały

 • Boraks
 • Soda myjąca (węglan sodu)
 • Czyste mydło w kostce / mydło kastylijskie lub płatki mydlane
 • Pojemnik z bezpieczną pokrywką

Jak zrobić domowy proszek do prania?

Zetrzyj mydło w kostce

Jeśli używasz czystego domowego mydła w kostce, zetrzyj kostkę na płatki za pomocą tarki. Możesz potrzebować więcej niż jednej kostki, w zależności od ilości detergentu, który chcesz przygotować.

Wymieszaj składniki

W pojemniku z ciasno dopasowaną pokrywką wymieszaj 2 części boraksu, 2 części sody myjącej i 1 część płatków mydła, aby uzyskać detergent do prania. Możesz zarobić tyle, ile chcesz na raz, po prostu zachowaj składniki w tej proporcji.

Domowy proszek do prania – co musisz wiedzieć

 • Używaj do 3 płaskich łyżek stołowych tego domowego detergentu do prania na jeden ładunek prania. Użyj 1 łyżki stołowej, jeśli masz pralkę o wysokiej wydajności.
 • Przechowuj mydło do prania odpowiedzialnie. Detergent do prania należy przechowywać w szczelnym pojemniku poza zasięgiem dzieci i zwierząt.
 • Pamiętaj, aby oznaczyć pojemnik na detergent do prania, aby inni wiedzieli, co jest w środku. Dołącz również listę składników jako dodatkowy środek bezpieczeństwa. Proszek do prania na ogół nie wygaśnie ani nie straci swojej skuteczności, o ile nie zostanie wystawiony na działanie wilgoci.

Proszek się zbrylił

Jeśli detergent twardnieje lub zbryla się, najlepiej go wyrzucić. Twarde kawałki prawdopodobnie nie rozpuszczą się dobrze podczas prania i mogą potencjalnie pozostawić resztki mydła na ubraniach. Zdarza się to czasami w przypadku detergentów do prania, ponieważ nie zawierają one środków przeciwzbrylających, które mają marki sklepowe. Pojemnik z hermetycznym zamknięciem może pomóc w zapobieganiu zbrylaniu. Idealnie jest jednak poeksperymentować z przygotowaniem tylko takiej ilości, którą zużyjesz, zanim detergent zacznie twardnieć.

Gdzie kupić borax?

Boraks można znaleźć w alejkach pralniczych wielu sklepów spożywczych, razem z sodą piorącą i mydłem w kostce lub płatkami mydlanymi. Jeśli masz problem ze znalezieniem mydła w alejce z detergentami sprawdź w alejce z do higieną osobistą, gdzie sprzedawane jest inne mydło w kostce. Aby zwiększyć moc czyszczącą domowego detergentu do prania, możesz nieznacznie zwiększyć ilość zawartego w nim boraksu. Ale nie odchodź zbyt daleko od proporcji określonych w przepisie.

Jak zrobić zapachowy domowy proszek do prania?

Łatwym i naturalnym sposobem na stworzenie domowego detergentu do prania o zapachu jest po prostu wybranie kostki mydła z już zmieszanymi olejkami eterycznymi. Można też dodać trochę olejku do gotowego proszku.

Jak ograniczyć pranie i prasowanie?
Fot. Unsplash.com

Jak ograniczyć pranie i prasowanie?

 • Powieś ręczniki do wyschnięcia zamiast codziennie używać nowych.
 • Pomiń suszarkę, kiedy możesz. Wytrząśnij i wygładź zmarszczki, a następnie powieś pranie do wyschnięcia na słońcu lub w pralni na wieszaku.
 • Jeśli to możliwe załóż ubranie kilka razy zamiast wrzucać je natychmiast do prania. Chyba, że ma ono na przykład plamy z kawy lub herbaty. To pozwoli zaoszczędzić wodę.
 • Składaj rzeczy natychmiast po praniu, aby nie marszczyły się ani nie zbierały sierści zwierząt.
 • Pozostaw przestrzeń między ubraniami w szafach i szufladach, aby uniknąć marszczenia.
 • W miarę możliwości wybieraj wysokiej jakości włókna. Wysokiej jakości tkaniny, takie jak len i bambus, mają tendencję do mniejszego gniecenia.
 • Używaj domowego płynu do płukania tkanin.

Sprawdź też jak zrobić ekologiczne tabletki do zmywarki.

3 KOMENTARZE

 1. […] Kiedy zegar wskazuje, że minęła 24 godziny, mydło jest gotowe do usunięcia. Wiele drewnianych foremek do mydła ma odchylane boki lub zdejmowane dno, aby ułatwić ten proces. Jeśli używasz formy do pieczenia, może być konieczne użycie noża, aby podważyć bochenek mydła. Pokrój bochenek w paski ostrym nożem. Mydło jest gotowe. Możesz go używać do mycia lub zrobić z niego proszek do prania. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here