Chcesz zrobić własne ekologiczne tabletki do zmywarki? Oto prosty przepis, którego używają tysiące osób – są niezawodne, tanie i świetnie czyszczą naczynia!
Fot. Pixabay.com

Chcesz zrobić własne ekologiczne tabletki do zmywarki? Oto prosty przepis, którego używają tysiące osób – są niezawodne, tanie i świetnie czyszczą naczynia!

Piękne błyszczące naczynia to marzenie każdego posiadającego zmywarkę.
Fot. Pixabay.com

Ekologiczne tabletki do zmywarki: składniki

Czas: 20 minut (przy minimum 24-godzinnym okresie schnięcia)

Trudność: łatwa

Materiały (na około 40 tabletek)

 • 2 szklanki sody oczyszczonej
 • 2 szklanki nadwęglanu sodu
 • ½ szklanki kwasku cytrynowego
 • ½ szklanki octu
 • 20 kropli olejku eterycznego
 • (Opcjonalnie) ½ szklanki soli

Przybory

 • miska
 • 3 lub 4 silikonowe tacki na kostki lodu
 • Rękawiczki jednorazowe
 • Miarki
 • Duży pojemnik do przechowywania z pokrywką (wystarczająco duży, aby pomieścić wszystkie tabletki)
 • (Opcjonalnie) łyżka lub szpatułka

Ekologiczne tabletki do zmywarki: instrukcja przygotowania

Wymieszaj wszystkie suche składniki

W misce wymieszaj sodę oczyszczoną, kwas cytrynowy, nadwęglan sodu i (jeśli chcesz) sól. Soda oczyszczona jest znana z tego, że jest silnym środkiem czyszczącym, odtłuszczającym i neutralizującym zapachy. Pomoże to nie tylko pozbyć się brudu z naczyń, ale także sprawi, że maszyna nie będzie pachnieć resztkami. Nadwęglan sodu to rodzaj wybielacza tlenowego i jest aktywnym składnikiem chociażby proszku do prania. Czyści, dezynfekuje i jest dobrze rozpuszczalny w wodzie, co oznacza, że ​​jest również przyjazny dla środowiska. Kwas cytrynowy jest również silnym środkiem czyszczącym i sam w sobie świetnie zdezynfekuje pralkę, zmywarkę, a nawet czajnik elektryczny. Wreszcie sól – jeśli zdecydujesz się jej użyć – pomoże pozbyć się wapna z twardej wody. Dodanie go do tabletek pomoże utrzymać rurki w urządzeniu w czystości i bez zatykania.

Ekologiczne tabletki do zmywarki: Użyj rękawiczek

Jeśli używasz rąk do mieszania składników, załóż jednorazowe rękawiczki – nadwęglan sodu jest nieprzyjemny dla skóry. Daje uczucie kłucia, które może być irytujące, nawet jeśli ustępuje po dokładnym umyciu rąk wodą i mydłem. Jeśli chcesz całkowicie tego uniknąć, zawsze możesz użyć łyżki lub szpatułki. Upewnij się, że dobrze wymieszałeś składniki – soda oczyszczona ma tendencję do tworzenia grudek, więc rozbij je tak bardzo, jak to możliwe.

Uwaga: Po umyciu i dokładnym opłukaniu, każde narzędzie używane do sporządzania tabletek do mycia naczyń nie może być używane do jedzenia lub gotowania. Ale jeśli chcesz nadal robić te lub inne domowe środki czyszczące, radzę ci zaopatrzyć się w narzędzia, które będą używane wyłącznie do tego celu.

Powoli dodaj ocet

Spowoduje to reakcję chemiczną, a Twoja mieszanka zacznie się pienić (zabawa!). Dodawaj ocet i składaj mieszaninę, aż utworzysz pastę. Podobnie jak soda oczyszczona, ocet biały jest dobrze znanym naturalnym środkiem czyszczącym w gospodarstwie domowym. Dezynfekuje i pomaga pozbyć się tłuszczu z naczyń, ale także nadaje im połysk.

Dodaj olejek eteryczny

Olejek eteryczny do tego projektu to cytryna, głównie dlatego, że jest środkiem nabłyszczającym i ma właściwości dezynfekujące. Ale jeśli cytryna nie jest twoją ulubioną rzeczą, zawsze możesz się dobrze bawić i mieszać i dopasowywać różne olejki eteryczne. Niektóre alternatywy o doskonałych właściwościach dezynfekujących to:

 • Drzewo herbaciane
 • Cynamon
 • Lawenda
 • Mięta pieprzowa

Ekologiczne tabletki do zmywarki: napełnij tacki na kostki lodu pastą

Liczba wyprodukowanych tabletek będzie zależeć od rozmiaru i głębokości tac na kostki. Pamiętaj, że tabletki muszą mieścić się w komorze na detergent w zmywarce, więc nie używaj tacy, która sprawia, że ​​bloki są większe. Gdy tace są pełne, dociśnij pastę. W razie potrzeby dodaj więcej.

Pozostaw tabletki na 24 godziny

Sprawdź je i upewnij się, że są suche przed rozpakowaniem. Jeśli nie, daj im kolejne 12 do 24 godzin. Kiedy wyschną, wyjmij tabletki i umieść je w plastikowym lub szklanym pojemniku z pokrywką. Upewnij się, że trzymasz go z dala od zwierząt i dzieci.

Uwaga: Konsystencja tych kostek detergentu nigdy nie będzie tak twarda ani zbita jak tabletki kupione w sklepie – bez względu na to, jak długo będą wysychać. Zachowają swój kształt, aby ułatwić umieszczenie ich w komorze na detergent w zmywarce, ale jeśli je ściśniesz, mogą pęknąć lub rozpaść się. Nie wpłynie to na ich skuteczność, więc jeśli któraś z tabletek się rozpadnie, po prostu umieść wszystkie kawałki w komorze na mydło i uruchom maszynę.

Zawsze używaj soli do zmywarki oraz nabłyszczacza.
Fot. Pixabay.com

Ekologiczne tabletki do zmywarki: nie zapomnij o soli i nabłyszczaczu

O ile tabletki do zmywarki możesz zastąpić domowymi, to producenci zmywarek ostrzegają by mimo wszystko używać soli przeznaczonej do zmywarek i nabłyszczacza. Pierwsze z nich zmiękcza wodę i zapobiega korozji, drugie ułatwia wysychanie naczyń.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here