Zawsze dobrze jest wiedzieć, jak usunąć kamień z czajnika, aby za każdym razem przygotować idealną filiżankę ulubionej herbaty lub kawy. Kamień w czajniku tworzy się bowiem z substancji mineralnych naturalnie występujących w wodzie takich jak wapń czy magnez
Fot. Unsplash.com

Zawsze dobrze jest wiedzieć, jak usunąć kamień z czajnika, aby za każdym razem przygotować idealną filiżankę ulubionej herbaty lub kawy. Kamień w czajniku tworzy się bowiem z substancji mineralnych naturalnie występujących w wodzie takich jak wapń czy magnez.

Osady z kamienia osadzają się także w ekspresie do kawy.
Fot. Unsplash.com

Jak usunąć kamień: co to jest kamień?

Kamień wapienny to twardy, kredowy osad mineralny węglanu wapnia, który gromadzi się wewnątrz czajników i innych urządzeń, gdy gorąca woda odparowuje i krzepnie.

Dlaczego musimy usuwać kamień?

Znajdowanie twardych grudek kamienia unoszącego się w herbacie jest nie tylko wyjątkowo nieprzyjemne, ale ważne jest, aby nie dopuścić do osadzania się kamienia w czajniku, ponieważ może to spowolnić proces podgrzewania. Wapno gromadzi się warstwami wokół elementów grzejnych, więc do podgrzewania wody potrzeba więcej energii. Rezultatem jest zmniejszenie wydajności i wzrost kosztów eksploatacji. Szczególnie ważne jest usuwanie kamienia z czajnika raz na trzy miesiące w miejscach, w których występuje twarda woda.

Jak usunąć kamień z czajnika przy użyciu naturalnych produktów

Odkamienianie czajnika octem

Łatwym sposobem na odkamienianie czajnika lub imbryka jest sięgnięcie po kilka produktów gospodarstwa domowego. Kamień łatwo rozpuszcza się za pomocą łagodnego kwasu. Najczęściej używanym produktem jest biały ocet, ponieważ można go znaleźć w prawie każdym domu. Spróbuj napełnić czajnik mieszaniną jednej części białego octu i jednej części wody, łącznie około 500 ml. Doprowadź roztwór octu do wrzenia, a po zakończeniu gotowania odstaw na około godzinę. Po około godzinie wylej roztwór i weź czystą, wilgotną szmatkę lub szczoteczkę o długiej rękojeści i zetrzyj resztki kamienia. Jeśli są jakieś uparte kawałki, dodaj trochę sody oczyszczonej do wilgotnej gąbki, aby je usunąć. Następnie chcesz pozbyć się zapachu octu, więc napełnij czajnik wodą i zagotuj. Wylej tę wodę i powtarzaj proces, aż zniknie aromat octu. Jeśli masz do czynienia z cięższym nalotem, możesz powtórzyć proces z większą zawartością octu w roztworze i pozostawić go w czajniku na noc przed gotowaniem.

Odkamienianie czajnika sokiem z cytryny

Jeśli nie masz octu lub wolisz go nie używać, możesz spróbować zmieszać 30 ml soku z cytryny z 500 ml wody. Pozostaw mieszaninę w czajniku na godzinę i następnie zagotuj. Następnie wylej, wypłucz i ponownie zagotuj w czystej wodzie. Cytryna działa delikatniej od octu, ale możesz używać jej częściej. Warto zatem stosować ją regularnie, na przykład raz w tygodniu, jako środek zaradczy.

Odkamienianie czajnika colą

Oprócz najbardziej lubianego przez ludzi napoju bezalkoholowego, czy wiesz, że Cola działa cuda w przypadku osadzania się kamienia w czajniku? Czy w lodówce zostały resztki coca coli? Możesz odkamienić czajnik, wlewając do urządzenia pół litra napoju gazowanego. Pozostaw na pół godziny i dokładnie spłucz. Pamiętaj: wynik zależy od tego, jak kamień źle wpłynął na wnętrze urządzenia. I nigdy, przenigdy nie gotuj Coca Coli w czajniku. Zawiera duże ilości cukru, który po odparowaniu wody może przywierać do ścianek naczynia.

Osady z kamienia powodują na filiżance delikatny kożuch.
Fot. Unsplash.com

Jak usunąć kamień z czajnika: najważniejsze wskazówki dotyczące ograniczania kamienia w czajniku

Na koniec mamy kilka przydatnych wskazówek, które pomogą zapobiec nadmiernemu osadzaniu się kamienia w przyszłości.

  • Nie gotuj zbyt dużo wody: ludzie mają tendencję do przepełniania czajnika większą ilością wody, niż potrzebują, którą po użyciu zostawiają w czajniku. To nie jest dobra praktyka i może prowadzić do jeszcze szybszego gromadzenia się kamienia. Spróbuj zagotować tyle wody, ile potrzebujesz.
  • Wyczyść czajnik elektryczny: Czyść czajnik przynajmniej raz w tygodniu z zewnątrz i usuwaj kamień z wnętrza mniej więcej raz na miesiąc lub co dwa miesiące. W zależności od częstotliwości użytkowania.
  • Zainstaluj filtr zmiękczający wodę: na rynku dostępne są specjalistyczne filtry, które zmiękczają wodę. Wystarczy zainstalować je pod kranem a problem kamienia zniknie lub znacząco się ograniczy.

Sprawdź też jak wyczyścić piekarnik.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here