Jak wyczyścić piekarnik z ideą zero -waste?
Fot. Unsplash,.com

Zastanawiasz się jak wyczyścić piekarnik, ponieważ zarósł zaciekami? Piekarnik to przestrzeń kuchenna, o której zawsze się zapomina… dopóki nie jest tak brudny, że wstydzisz się otworzyć go przy gościach. Te tajemnicze odpryski i poczerniałe kawałki wydają się narastać z dnia na dzień!

Mocno zabrudzony piekarnik trzeba będzie zostawić na noc.
Fot. Unsplash,.com

Piekarnik samoczyszczący

Jeśli posiadasz piekarnik samoczyszczący, możesz od czasu do czasu uruchomić funkcję automatycznego czyszczenia, aby utrzymać piekarnik w czystości. To ustawienie wykorzystuje bardzo wysoką temperaturę do wypalenia piekarnika w czystości (pozostały popiół należy usunąć, gdy piekarnik ostygnie). Jest to metoda, która pozwala na szybkie (dość) wyczyszczenie piekarnika, ale nagrzewa całą kuchnię i napełnią ją aromatem spalenizny.

Jak wyczyścić piekarnik domowym środkiem czyszczącym?

Oto najlepszy przepis na naturalny środek do czyszczenia piekarników – bez toksycznych oparów! Wystarczy zmieszać ze sobą wszystkie składniki i gotową pastą wyczyścić piekarnik.

Składniki

 • Soda,
 • Sól gruboziarnista
 • Płyn do mycia naczyń

Instrukcje

 • Z płynu (możesz zastąpić go domowym mydłem gospodarczym), sody oczyszczonej i soli zrób pastę, w razie potrzeby dodając trochę wody.
 • Nakładaj do wnętrza piekarnika i odstaw na kilka godzin, najlepiej na noc.
 • Zanurz gąbkę lub szczotkę do szorowania w ciepłej wodzie i wyczyść wnętrze.

Jak szybko wyczyścić piekarnik?

 1. Usuń luźne zanieczyszczenia. Odkurz lub wytrzyj spód piekarnika przed nałożeniem środka do czyszczenia sody oczyszczonej. Spowoduje to usunięcie części czarnego popiołu i zablokowanie brudu. Poluzuje również brud, ułatwiając czyszczenie.
 2. Daj masie do czyszczenia piekarnika trochę czasu. Najlepsze wyniki uzyskasz, jeśli pozostawisz mokrą sodę oczyszczoną przez pewien czas zanim zaczniesz wycierać. Pozostaw środek czyszczący na powierzchni przez co najmniej 20 minut, a następnie wytrzyj brud.
 3. Użyj ruchu okrężnego. Usuń większość środka do czyszczenia sody oczyszczonej, a następnie wytrzyj mocno szmatką wszelkie trudne do czyszczenia plamy, wykonując okrężne ruchy.
 4. Spraw, aby reakcje chemiczne działały za Ciebie. Soda oczyszczona może pozostawić trochę piasku w piekarniku. Spryskaj piekarnik octem po wytarciu całego środka do czyszczenia, ocet zareaguje z resztkami sody oczyszczonej, dzięki czemu można łatwo wytrzeć bulgoczące pozostałości.
 5. Najpierw wyczyść, a następnie nabłyszcz. Na koniec wypoleruj powierzchnię piekarnika wilgotną szmatką z mikrofibry. Twój piekarnik będzie wyglądał jak nowy!

Jak wyczyścić piekarnik octem?

Piekarnik można wyczyścić gorącą parą z wodą i octem. Zacznij od zagotowania jednej trzeciej garnka z wodą na kuchence. Gdy zacznie się gotować, dodaj taką samą ilość białego octu. Pozwól mu się gotować przez około 30 sekund.  Następnie zdejmij garnek z pieca, umieść go w piekarniku na ruszcie i zamknij drzwiczki piekarnika. Nie włączaj piekarnika, ale pozostaw garnek na 45 do 60 minut. Po otwarciu drzwi możesz rozpocząć sprzątanie. Wytrzyj powierzchnię szmatką z mydłem. Brud schodzi o wiele łatwiej, niż gdybyś próbował go po prostu wyszorować. Po użyciu octu możesz spokojnie użyć pasty do czyszczenia piekarnika z sody. Jeśli dokładnie go wytrzesz wilgotną szmatką nie dojdzie do reakcji chemicznej.

Pieczenie bezpośrednio na ruszcie, powoduje, że jest on niezwykle mocno zabrudzony.
Fot. Unsplash,.com

Wyczyść ruszty piekarnika w wannie

Niezręczny rozmiar i kształt rusztów piekarnika oznacza, że ​​często są one zaniedbywane podczas czyszczenia. Najlepszym podejściem jest moczyć ruszt w wannie. Przed rozpoczęciem procesu sugeruje wyściełanie wanny starymi ręcznikami, aby się nie porysowała. Następnie napełnij ją gorącą wodą i wrzuć tabletkę do zmywarki. Tabletki do zmywarek świetnie sobie radzą z czyszczeniem naczyń, więc nie ma powodu, dla którego nie powinny równie dobrze radzić sobie z kratką z piekarnika. Włóż ją i upewnij się, że jest całkowicie zanurzona. Zostaw je na kilka godzin lub najlepiej na noc. Po namoczeniu użyj starej szczoteczki do zębów (lub, jeśli to konieczne, mocnej szczoteczki do szorowania), aby usunąć przyklejone resztki jedzenia. Nie zapomnij wyczyścić wanny, kiedy skończysz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here