Fitoterapia, czyli ziołolecznictwo jest w pełni bezpieczną metodą leczenia - o ile jest stosowana przez wykwalifikowanego terapeutę.
Fot. Unsplash.com

Fitoterapia lub ziołolecznictwo, to najbardziej potwierdzony naukowo lek w kategorii medycyny naturalnej. Ma swoje korzenie w tradycji europejskiej i grecko-rzymskiej, sięgając wstecz do wybitnych lekarzy, takich jak Dioscorides, Hipokrates, Galen i św. Hildegarda z Bingen. Ziołolecznictwo jest obecnie najstarszym i nadal najpowszechniej stosowanym systemem medycyny na świecie. To lekarstwo wytwarzane wyłącznie z roślin. Wiele nowoczesnych farmaceutyków było wzorowanych na substancjach chemicznych występujących w roślinach lub pochodzi z nich. Na przykład, rozwój metforminy, leku najczęściej przepisywanego w leczeniu cukrzycy, można prześledzić wstecz do stosowania zioła rutwicy koziej. Używa się jej po dziś dzień przez zielarzy w leczeniu tego samego schorzenia.

Ziołolecznictwo to gałąź medycyny.
Fot. Unsplash.com

Fitoterapia a podstawy naukowe

Podstawą współczesnych leków, chemii, perfum i botaniki jest medycyna roślinna. W rzeczywistości wiele leków syntetycznych pochodzi albo z roślin, albo jest podobnych do substancji chemicznych występujących w naturze.

Jak działa fitoterapia?

W fitoterapii leki roślinne dobierane są na podstawie profesjonalnej konsultacji z pacjentem. Jeśli konieczna jest dalsza ocena, można zastosować testy funkcjonalne, testy medyczne i diagnostykę różnicową. Są wybierane tak, aby stymulować lub wzmacniać normalne funkcje organizmu, a tym samym pomagać ciału w samouzdrowieniu. Zielarz medyczny podchodzi do każdego klienta jako indywidualna osoba, dokonując holistycznej diagnozy. Każdy przepisany lek ziołowy może być połączeniem roślin dobranych do określonych potrzeb pacjenta. Zioła mogą być przepisywane w postaci herbaty, nalewek, kapsułek, tabletek i balsamu / kremu do stosowania miejscowego.

Czy to jest bezpieczne?

Fitoterapia jest bardzo bezpieczna i skuteczna. Zwłaszcza gdy przepisuje ją w pełni wykwalifikowany zielarz medyczny. Samoopiekę ziołami, ze względu na ich złożoność, należy uzupełnić o profesjonalne konsultacje. Pracuj z uzdrawiającym, skoncentrowanym na pacjencie i wykwalifikowanym zielarzem medycznym w swojej podróży, aby bezpiecznie używać ziół dla całkowitego dobrego samopoczucia. Nie należy polegać na poradach sprzedawców, internecie i reklamach w celu uzyskania informacji o ziołach. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące leczenia, skonsultuj się z lekarzem-zielarzem.

Czy zioła można przyjmować wraz z lekami konwencjonalnymi?

Zielarze medyczni są przeszkoleni w zakresie pracy z lekami konwencjonalnymi. Protokoły ziołowe wybiera się tak, aby uniknąć interakcji z jakimkolwiek obecnie stosowanym lekiem. Wizyty kontrolne będą odbywać się w regularnych odstępach czasu, aby monitorować postępy i odpowiednio dostosowywać protokół.

Czy fitoterapia jest odpowiednia dla dzieci?

Stwierdzono, że fitoterapia jest bardzo odpowiednia, bezpieczna i skuteczna w leczeniu niemowląt i dzieci oraz ich ogólnego stanu zdrowia. Zioła mogą łagodzić objawy i ułatwiać zmiany rozwojowe, takie jak dojrzewanie układu odpornościowego. W ten sposób mogą korzystnie wpływać na zdrowie dziecka. To także łagodna forma leku wspomagająca rozwijające się układy organizmu. Należy jednak pamiętać, że stężenie leków dla dziecka jest dużo niższe niż stężenie dla osób dorosłych, dlatego trzeba bardzo mocno przestrzegać zaleceń fitoterapeuty.

Zioła muszą być odpowiednio zbierane i przechowywane.
Fot. Unsplash.com

Czy fitoterapia może zastąpić medycynę konwencjonalną?

Nie. Leczenie ziołami może być wsparciem dla leczenia konwencjonalnego, jednak nie może go całkowicie zastąpić. Zwłaszcza w przypadku ciężkich chorób takich jak nowotwory, cukrzyca czy nadciśnienie. Dlatego też najlepiej, aby zielarz, u którego prowadzisz protokół był w kontakcie z twoim lekarzem konwencjonalnym. W ten sposób oboje będą mogli świadomie i w holistyczny sposób opracowywać działanie. Również holistyczne podejście jest ważne przy wykonywaniu wszystkich badań. To właśnie dzięki nim będzie można określić na jakim etapie jest obecne leczenie i jakie kroki należy podjąć w następnej kolejności.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here