Ogród balkonowy może być tak skomplikowany lub prosty, jak chcesz. Możesz wydać tysiące złotych lub zarobić go za bardzo małe pieniądze.
Fot. Unsplash.com

Ogród balkonowy może być tak skomplikowany lub prosty, jak chcesz. Możesz wydać tysiące złotych lub zarobić go za bardzo małe pieniądze. Dzięki wyborowi roślin i pojemników możesz albo wykonać względnie tanim, łatwym w utrzymaniu ogród balkonowy, albo możesz prowadzić pełną farmę. Zależy to od Twojej przestrzeni, światła i ekspozycji oraz ilości czasu, energii i / lub pieniędzy, które chcesz wydać.

Ogród na balkonie często musi dzielić przestrzeń z domownikami.
Fot. Unsplash.com

Ogród balkonowy – własny mikroklimat

Balkony to przeważnie mikroklimat, znacznie różniący się od klimatu panującego na ziemi. Nawet na małym balkonie mogą występować różne mikroklimaty. Jeśli obszar jest zacieniony, może to być jeden klimat, jeśli inny obszar jest wystawiony na działanie wiatru, to jest to inny klimat. Warunki panujące na balkonach mogą być ekstremalne, z dużymi wahaniami temperatury. Położona podłoga może również wpłynąć na to, jak gorący lub chłodny jest balkon i czy z czasem zatrzymuje ciepło. Dobra wiadomość jest taka, że ​​istnieją piękne rośliny na prawie wszystkie możliwe warunki. Sztuczka polega na tym, aby naprawdę dowiedzieć się, jakie jest środowisko, zanim zaplanujesz swój ogród. Jeśli poświęcisz trochę czasu, aby naprawdę ocenić swoje warunki, twoje szanse na sukces ogrodniczy zostaną znacznie zwiększone.

Jak duża jest Twoja przestrzeń?

Nawet jeśli Twoja przestrzeń jest mikroskopijna, nadal możesz uprawiać ogród. Schody przeciwpożarowe i parapety mogą z łatwością stać się produktywnymi terenami zielonymi. Pomyśl o swojej przestrzeni trójwymiarowo. Czy istnieją pionowe przestrzenie, na których można sadzić lub wieszać donice? Nawet jeśli jej nie ma, możesz zrobić niesamowite rzeczy, aby stworzyć pionową przestrzeń. Od układania doniczek po tworzenie krat – istnieją sposoby na wykorzystanie całej przestrzeni.

Ogród balkonowy – ile słońca ma Twoja przestrzeń?

Ludzie mają tendencję do szalonego przeceniania liczby godzin bezpośredniego nasłonecznienia danej przestrzeni. Jest to szczególnie ważne na balkonie, ponieważ budynki lub ściany mogą zasłaniać słońce w niektórych częściach pomieszczenia. Musisz dokładnie oszacować, ile godzin bezpośredniego nasłonecznienia ma każde miejsce, w którym chcesz uprawiać rośliny. Aby to zrobić, będziesz musiał metodycznie odmierzać czas za pomocą zegarka lub zdobyć narzędzie ogrodnicze zwane kalkulatorem słońca. Musisz również ustawić czas zbliżony do sezonu wegetacyjnego, ponieważ gdy słońce przesuwa się po niebie, wyniki będą się różnić od zimy do lata.

Jak gorąco jest na balkonie?

Ponownie balkony i dachy mogą stać się piekielnie gorące. Nie wszystkie rośliny dobrze się rozwijają w ekstremalnych upałach, dlatego najlepiej wziąć to pod uwagę, planując uprawę. Na przykład sałata nie będzie dobrze rosnąć w ekstremalnych upałach. Z drugiej strony sukulenty będą zachwycone.

Ogród balkonowy – a jak z wiatrem?

Niektóre rośliny śmieją się z wiatru, a inne zwijają się i umierają. Chodzi o to, aby wybrać rośliny, które pasują do Twojego środowiska lub do pewnego stopnia zmodyfikować przestrzeń, aby rozszerzyć paletę roślin. Istnieją sposoby na stworzenie parawanów, aby chronić bardziej delikatne rośliny, sadząc większe rośliny, które są odporne na wiatr, przed bardziej delikatnymi. Możesz także umieścić rośliny, które nie lubią wiatru w niskich doniczkach blisko podłogi, aby zapewnić im lepszą ochronę. Wiatr niewiarygodnie szybko wysusza rośliny, więc jeśli na Twoim obszarze jest wietrznie, będziesz musiał to zrekompensować, instalując system nawadniania kroplowego, zdobywając doniczki samonawadniające się lub często podlewając rośliny – czasami kilka razy dziennie.

Każdy balkon nadaje się do prowadzenia ogrodu - ale nie na każdym będą w stanie rosnąć te same rośliny.
Fot. Unsplash.com

Jak dużo troski chcesz poświęcić swojemu ogrodowi?

To mit, że istnieją rośliny „beztroskie” lub „niezawodne”. Wszystkie rośliny wymagają opieki, chyba że są plastikowe lub już martwe. Wszystkie rośliny potrzebują wody, a większość wymaga karmienia. W ramach tej prawdy istnieje szerokie spektrum wymagań dotyczących opieki i stopni trudności oraz istnieją sposoby na zminimalizowanie ilości podlewania i karmienia. Pomyśl, ile uwagi chcesz poświęcić swoim roślinom. Czy jesteś dostępny i chcesz podlewać ogród nawet kilka razy dziennie? Dużo podróżujesz? Jeśli chcesz lub musisz zminimalizować swoją opiekę, są opcje. Możesz zainstalować system nawadniania kroplowego, użyć samonawadniających się doniczek z dużymi zbiornikami, zdobyć rośliny odporne na suszę, a nawet zapłacić komuś za podlewanie. Najlepszym pomysłem, jeśli dopiero zaczynasz, jest powolne rozpoczęcie. Sprawdź, czy lubisz ogrodnictwo i zobacz, ile czasu chcesz spędzić i jak uważny jesteś dla swoich roślin. Zawsze możesz kupić więcej roślin. Jeśli zaczniesz powoli, możesz poczuć, co działa w Twojej przestrzeni a co nie, zanim podejmiesz zbyt duże zobowiązanie.

Sprawdź jakie rośliny na balkonowy ogród nadają się najlepiej!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here