Przegląd samochodu przed zimą to ważna sprawa. Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci w okresie zimowym.
Fot. Unsplash.com

Przegląd samochodu przed zimą to ważna sprawa. Wypadki samochodowe są główną przyczyną śmierci w okresie zimowym. Wielu z tych zgonów można zapobiec, jeśli samochód jest odpowiednio konserwowany w sezonie zimowym i jest w pełni sprawny. Więc bez zbędnych ceregieli, przyjrzyjmy się niektórym rzeczom, które należy wziąć pod uwagę przed wyprowadzeniem samochodu na mróz.

 

Wyprawa samochodem w czasie zimy wymaga szczególnej ostrożności i samochodu w dobrym stanie technicznym.
Fot. Unsplash.com

Spis Treści

Przegląd samochodu przed zimą: akumulator

Bardzo niskie temperatury mogą wpływać na wydajność akumulatora samochodu. Pojemność akumulatora potrzebnego do zasilania samochodu znacznie spada wraz ze spadkiem temperatury. Przy 5 amperogodzinach pojemność baterii spada o połowę. W połączeniu z faktem, że samochód potrzebuje więcej prądu do uruchomienia zimą, oznacza to, że akumulator musi pracować z maksymalną mocą. Jeśli nie masz pewności, ile prądu generuje akumulator, odwiedź serwis, aby uzyskać test obciążenia baterii. W zależności od stanu baterii może być konieczna wymiana na nową. Jeśli Twój akumulator nie jest stary i w dobrym stanie, możemy go wyczyścić na zimę, usuwając wszelkie korozje na przewodach i słupkach, aby zapewnić, że nie będziesz mieć problemów z uruchomieniem samochodu.

Sprawdź przednią szybę i wymień pióra wycieraczek

Sezonowi zimowemu często towarzyszy deszcz ze śniegiem. Dodatkowo błoto i sól z drogi są stale rozpryskiwane na przednią szybę. Jeśli Twoja przednia szyba ma pęknięcia, istnieje duża szansa, że ​​będą się powiększać z powodu ciągłego bombardowania. Dlatego lepiej zlecić naprawę firmie naprawczej, lub wymienić ją na nową. Twoja przednia szyba również ulegnie zabrudzeniu, co oznacza zmniejszoną widoczność i większe szanse na wypadek. Jeśli pióra wycieraczek są zużyte, nie pomogą Ci skutecznie oczyścić przedniej szyby. Pióra wycieraczek działają dobrze przez rok. Po tym czasie należy je wymienić na nowe. Ponadto należy używać zimowego płynu do spryskiwaczy. Działa w niskich temperaturach i nie zamarznie na przedniej szybie. Zimowy płyn usuwa szron i śnieg z przedniej szyby.

Przegląd samochodu przed zimą: sprawdź swój płyn chłodniczy

Środek przeciw zamarzaniu dodawany do płynu chłodniczego to substancja, która zapobiega zamarzaniu silnika podczas bardzo niskich temperatur. Zwykle stosunek płynu niezamarzającego i wody w chłodnicy powinien wynosić 1:1. Zapobiegnie to zamarznięciu chłodnicy. Możesz również przywieźć swój samochód do serwisu samochodowego, by wymienić płyn chłodniczy na nowy.

Sprawdź ciśnienie w oponach

Kolejną ważną rzeczą, którą musisz sprawdzić na zimę, jest upewnienie się, że opony są odpowiednio napompowane. Ciśnienie w oponach mierzy się  za pomocą PSI. Zimą sprawdzanie ciśnienia w oponach jest szczególnie ważne, ponieważ zimno może obniżyć ciśnienie powietrza, powodując lekkie wypuszczanie powietrza z opon. Na każde 10 stopni spadku temperatury ciśnienie w oponach może spaść o około jeden PSI. Jeśli nie jesteś pewien, jakie ciśnienie powinno być w oponach, sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu lub sprawdź je w serwisie opon. Gdy opony są całkowicie napompowane, prawidłowo dotykają jezdni. Ponieważ zimowe drogi są mokre i śliskie, potrzebujesz opon, które zapewnią Ci najlepszą przyczepność. Dlatego ważne jest, aby sprawdzać ciśnienie w oponach przynajmniej raz w miesiącu.

Przegląd samochodu przed zimą: sprawdź bieżnik opony

Upewnij się również, że Twoje opony mają odpowiednią ilość bieżnika. Możesz to zapewnić w domu, wykonując „test groszowy”. Włóż grosik w rowek opony. Jeśli grosz wsunął się do połowy nadal możesz jeździć na tych oponach. Jeśli jednak widzisz całą groszówkę, oznacza to, że opona jest zużyta i musisz ją wymienić przed rozpoczęciem zimy. Pamiętaj, że ważne jest dbanie o koła i opony przez cały rok.

Kup opony zimowe

Jeśli jeździsz po obszarze, w którym regularnie pada śnieg, może być konieczna wymiana opon całorocznych na opony zimowe. Opony te wykonuje się z miękkiej gumy i zachowują elastyczność nawet w warunkach mrozu. Mają też mocniejszy wzór bieżnika, który może przyczepić się do śniegu i lodu. Jadąc w temperaturach poniżej 40°C najlepiej mieć opony zimowe.

Zestaw awaryjny pomoże Ci jeśli utkniesz w śnieżycy.
Fot. Unsplash.com

Zrób zestaw zimowego zaopatrzenia

Jedną z najważniejszych rzeczy, których potrzebujesz podczas jazdy w ekstremalnie niskich temperaturach, jest zestaw awaryjny. Jeśli Twój samochód spotka nieoczekiwany wypadek lub utknie w śnieżycy, będziesz potrzebować zestawu ratunkowego, który zawiera takie rzeczy, jak apteczka, koce, wodę, żywność o długim okresie przydatności do spożycia, skrobaczkę do lodu lub łopaty oraz trochę ciepłej odzieży.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here