Niezależnie od tego, jak ostrożnie jeździsz, prawie niemożliwe jest, aby felgi nie zbierały pyłu i brudu, dlatego tak ważne jest dbanie o koła i opony.
Fot. Unsplash.com

Niezależnie od tego, jak ostrożnie jeździsz, prawie niemożliwe jest, aby felgi nie zbierały pyłu i brudu, dlatego tak ważne jest dbanie o koła i opony. Od pyłu hamulcowego po błoto i deszcz. Koła są narażone na działanie elementów niszczących. Dlatego ważne jest, aby je regularnie czyścić i chronić, aby mieć pewność, że zawsze są zadbane i błyszczą jak nowe. Aby te błyszczące koła wyglądały jak najlepiej przez dłuższy czas, oto nasze podstawowe wskazówki dotyczące pielęgnacji kół i opon.

Kupiłeś swoje pierwsze wymarzone auto i zastanawiasz się jak dbać o lakier samochodowy, tak żeby służył jak najdłużej? Jesteś w dobrym miejscu!
Fot. Unsplash.com

Dbanie o koła i opony: zanim zaczniesz

W idealnym świecie czyścilibyśmy nasze koła po każdej podróży, ale nie jest to realistyczne dla większości właścicieli samochodów. Kompromis z płukaniem co dwa tygodnie pomoże  utrzymać Twoje opony w dobrym stanie. Jeśli myjesz całą zewnętrzną część samochodu, powinieneś najpierw wyczyścić koła. Dzieje się tak, ponieważ chcesz zminimalizować rozpryskiwanie się pyłu hamulcowego na niedawno wypolerowany lakier. Zaufaj nam, o wiele łatwiej jest najpierw zrobić koła! Należy również unikać czyszczenia opon, gdy są jeszcze ciepłe po jeździe – najpierw pozwól im ostygnąć, a następnie wyczyść. Pamiętaj by robić im też przegląd przed zimą i najlepiej wymień opony na zimowe a felgi na stalowe.

Dbanie o koła i opony: zdejmowanie kół

Nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz dokładnie wyczyścić felgi, możesz je zdjąć z samochodu, ponieważ będziesz mieć lepszy dostęp do tych trudno dostępnych miejsc. Wykonaj poniższe czynności, aby bezpiecznie je usunąć:

  • Zaparkuj na równej powierzchni i zaciągnij hamulec ręczny.
  • Używając klucza do kół, poluzuj nakrętki o kilka obrotów.
  • Podnieś samochód za pomocą podnośnika dostarczonego z samochodem lub podnośnika na wózku (zapoznaj się z instrukcją obsługi, jeśli nie masz pewności co do punktów podnoszenia samochodu).
  • Umieść lewarek pod odpowiednim punktem podnoszenia i ostrożnie opuść samochód na stojak.
  • Zdejmij poluzowane nakrętki koła i koło.

Po zdjęciu koła ważne jest, aby upewnić się, że felga nie dotyka podłoża, ponieważ może to porysować lub uszkodzić powierzchnię. Zawieś koło na dwóch drewnianych listwach umieszczonych pod gumą opony. Upewnij się, że koło jest w pełni wyczyszczone i włóż z powrotem do samochodu przed rozpoczęciem pracy przy następnym kole.

Jak usunąć pył hamulcowy z felg aluminiowych

Koła są prawdopodobnie najtrudniejszą częścią Twojego samochodu do utrzymania w wysokim standardzie, a dzieje się tak głównie z powodu zanieczyszczenia przez osady, takie jak pył hamulcowy. Pył z hamulców jest głównym problemem w samochodach z felgami aluminiowymi. Jest żrący, brzydki i może być niezwykle trudny do usunięcia. Pył hamulcowy tworzy się, gdy okładzina hamulcowa ściera się podczas hamowania. Za każdym razem, gdy hamujesz, cząsteczki z klocka odlatują i przyklejają się do obręczy, powodując powstanie warstwy osadu, która z czasem się pogarsza. Pył hamulcowy składa się z opiłków metalu, resztek kleju i włókien węglowych. Ponieważ osadza się na feldze w wysokiej temperaturze, trawi się w powłoce ochronnej koła, powodując plamienie, a jeśli pozostanie na zbyt długo, korozję. Myjka ciśnieniowa to Twój przyjaciel podczas usuwania pyłu hamulcowego. Możesz również użyć miękkiej szczotki do kół, aby usunąć pył hamulcowy.

Dbanie o koła i opony pozwoli na dłuższe ich użytkowanie
Fot. Unsplash.com

Dbanie o koła i opony: czyszczenie felg aluminiowych krok po kroku

Najłatwiejszym sposobem na utrzymanie dobrego wyglądu felg jest regularne czyszczenie felg. Aby felgi samochodu były wolne od pyłu i brudu z hamulców, należy je czyścić co 1-2 tygodnie, w zależności od tego, jak często jeździsz. Oto przewodnik krok po kroku, jak chronić koła przed pyłem hamulcowym i innymi pozostałościami.

Krok 1: Usuń luźne zanieczyszczenia powierzchni

Używając węża lub myjki ciśnieniowej, zdmuchnij wszelkie luźne zanieczyszczenia i kurz z obręczy, uważając, aby nie uderzyć żadnego ciężarka wyważającego koła, gdy się przy nim znajdujesz.

Krok 2: Wyszoruj obręcz za pomocą rękawicy do mycia lub gąbki

Jeśli pył hamulcowy nie jest zły, szorowanie obręczy rękawicą do mycia powinno usunąć większość osadu. Możesz użyć zwykłego szamponu samochodowego, aby usunąć luźniejszy brud.

Krok 3: Spryskaj specjalnym środkiem do czyszczenia kół

Nie powoduje korozji, więc nie uszkodzi felg, nawet jeśli są zadrapane. Rozpyl go na felgach, szczególnie na nagromadzony pył hamulcowy i pozostaw do nasiąknięcia.

Krok 4: Wyszoruj obręcz miękką szczoteczką do czyszczenia kół

Jeśli pył hamulcowy jest uparty, zaopatrz się w szczoteczkę do czyszczenia kół z miękkim włosiem. Możesz wtedy porządnie je wyszorować. Szczotki do felg aluminiowych doskonale nadają się do usuwania najbardziej zaschniętych i osadzonych osadów na kołach. Ich kształt umożliwia czyszczenie trudno dostępnych miejsc.

Krok 5: Opłucz i wysusz koło

Wypłucz obręcz wężem lub myjką ciśnieniową, aby usunąć wszelkie pozostałości lub cząsteczki. Następnie dokładnie osusz obręcz ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem.

Krok 6: Nałóż wysokiej jakości uszczelniacz do kół

Szczeliwa przeznaczone do felg zapewniają lepszą ochronę podczas hamowania w wysokiej temperaturze niż konwencjonalne woski i szczeliwa. Pomagając zapobiegać wytrawianiu przez pył trwałych śladów na stopach. Podobnie jak zwykły wosk samochodowy, uszczelniacz do kół należy nałożyć obficie i pozostawiony do wyschnięcia.

Sprawdź też jak dbać o lakier samochodowy.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here