Kupiłeś swoje pierwsze wymarzone auto i zastanawiasz się jak dbać o lakier samochodowy, tak żeby służył jak najdłużej? Jesteś w dobrym miejscu!
Fot. Unsplash.com

Kupiłeś swoje pierwsze wymarzone auto i zastanawiasz się jak dbać o lakier samochodowy, tak żeby służył jak najdłużej? Jesteś w dobrym miejscu! Oto nasz poradnik jak opiekować się swoim ukochanym autem.

Im starsze auto, tym więcej uwagi należy poświęcić na dbanie o lakier samochodowy.
Fot. Unsplash.com

Jak dbać o lakier samochodowy: uwaga na ptasie odchody

Nie wszystkie błogosławieństwa pochodzą z góry. Ptasie odchody i inne odchody zwierzęce są żrące. Im dłużej substancje żrące mogą działać na lakier samochodowy, tym większe mogą być uszkodzenia. Równie szkodliwa dla lakieru samochodowego jest lepka folia pokrywająca samochody zaparkowane wiosną pod lipami. Zjawisko to nosi nazwę spadzi. Brzmi może słodko, ale powoduje zgorzknienie kierowców, bo spadź to odchody mszyc. Wysysają sok z liści lipy i wydzielają lepki cukier. Ta folia może wypalić się w farbie w bezpośrednim świetle słonecznym. Takie uszkodzenie jest nieodwracalne i wymaga profesjonalnej naprawy. Dlatego też najlepiej jak najszybciej zmyć ptasie odchody lub spadź. To samo dotyczy owadów. Specjalistyczny środek do usuwania owadów zapobiega przyklejaniu się owadów do lakieru samochodowego, a następnie można je po prostu wytrzeć podczas mycia pojazdu.

Najczęstsze błędy przy dbaniu o lakier

Ci, którzy kochają swoje samochody, myją je przynajmniej w tygodniowych odstępach. Brak regularnej opieki to najczęstszy błąd, jaki popełniają właściciele samochodów. Jeśli odpowiednio zadbamy o lakier samochodowy, będzie on również ogólnie bardziej odporny na wpływy zewnętrzne. Oznacza to, że kosztowne naprawy za pomocą lakieru samochodowego lub lakieru do zadrapań można znacznie zmniejszyć. Częstotliwość mycia samochodu zależy od jego typu i sposobu użytkowania. Częste mycie nic nie szkodzi, o ile pamięta się o kilku rzeczach.

Jak dbać o lakier samochodowy: idealna myjnia samochodowa

Niektóre myjnie samochodowe mają szczotki, a inne ściereczki. Jeden typ z natury nie jest lepszy od drugiego. Ale gdy szczotki lub szmatki zostały zabrudzone piaskiem, tak że działają jak papier ścierny uszkadzają powierzchnię lakieru. Z tego powodu niezwykle ważne jest, aby sama myjnia była czysta i zadbana. Kto chciałby wejść do brudnej łazienki? Należy również poświęcić trochę czasu, aby przyjrzeć się szczotkom. Jeśli nitki nylonowe są kruche lub rozdarte, może się w nich zbierać brud. A czy po myciu należy użyć wosku? Zdecydowanie! Wosk uszczelnia wierzchnią warstwę lakieru samochodowego, a tym samym chroni ją przed wpływami zewnętrznymi.

A w jakich odstępach czasu należy nakładać wosk?

Praktyczna zasada jest taka, że ​​dopóki woda deszczowa normalnie spływa z lakieru samochodowego, nie ma potrzeby stosowania świeżego woskowania. Jednak pogoda też ma duże znaczenie. Jeśli trzymasz samochód w garażu, chronisz woskową powłokę dłużej niż pod wiatą lub na otwartej przestrzeni. Jeśli chcesz być po bezpiecznej stronie, ekspert zaleca dwukrotne woskowanie: woskuj samochód raz na wiosnę i ponownie tuż przed zimą.

Jak dbać o lakier samochodowy: mycie ręczne

Wolisz samodzielnie umyć samochód? Wśród miłośników samochodów mycie ręczne jest uważane za najmilszy sposób na zrobienie tego. Ważne jest tutaj stosowanie łagodnych środków czyszczących o niskim pH, a także miękkich, czystych gąbek, szczotek i ściereczek. Podczas korzystania z myjki ciśnieniowej obowiązuje zasada autostradowa: zachowaj dystans! Dzieje się tak, ponieważ zbyt wysokie ciśnienie wody uszkadza farbę. W takim przypadku prawidłowa odległość między głowicą natryskową a lakierem samochodowym będzie zależeć od konkretnego urządzenia i modelu. Z reguły, jeśli strumień wody jest bolesny dla dłoni, będzie również szkodliwy dla samochodu.

Myjąc samochód ważne jest także zadbanie o światła samochodowe. Jeśli będziemy je pomijać zaczną z czasem matowieć.
Fot. Unsplash.com

Wracając na drogę, lśniąc jasno: polerowanie

Czy lakier Twojego samochodu nie jest już tak błyszczący jak pierwszego dnia? Czy widzisz drobne rysy? Jeśli tak, to czas na polerowanie. Środek do polerowania samochodów zawiera mikro-drobne materiały ścierne. Delikatnie czyszczą powierzchnię lakieru, nie uszkadzając jej. Lakier jednocześnie konserwuje odświeżoną farbę i chroni ją przed warunkami atmosferycznymi.

Sprawdź też jak dbać o koła i opony!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here