Co należy sprawdzić kupując samochód? Kupując używane samochód (niezależnie czy pierwszy czy kolejny), powinno się sprawdzić kilka najważniejszych cech, aby wiedzieć czy auto jest w dobrym stanie technicznym.
Fot. Unsplash.com

Kupno pierwszego samochodu jest często jednym z najbardziej pamiętnych kamieni milowych na drodze do dorosłości; po zdaniu egzaminu na prawo jazdy. Poziom wolności, jaki będziesz mieć, będzie bezprecedensowy. Jednak koszt zakupu i eksploatacji samochodu może być wygórowany, więc najlepszym sposobem na minimalizację kosztów, jest zakup samochodu, który jest niedrogi, ekonomiczny i z tanim ubezpieczeniem. Podczas gdy wielu nabywców samochodów po raz pierwszy skupi się na samochodach używanych, zakup lub finansowanie zupełnie nowego samochodu oznacza, że ​​otrzymasz gwarancję, a jednocześnie zmniejszysz ryzyko problemów mechanicznych.

Kupno pierwszego auta to wyzwanie, jednak warto wybrać model tani i kompaktowy.
Fot. Unsplash.com

Kupno pierwszego samochodu: na co zwrócić uwagę

Jedną z największych przeszkód w prowadzeniu pojazdu są niebotyczne koszty ubezpieczenia. Twój brak doświadczenia jako nowego kierowcy będzie działał na niekorzyść w oczach ubezpieczyciela. Jeśli uda Ci się uniknąć kłopotów przez 12 miesięcy, zostanie naliczona zniżka za brak roszczeń, która da Ci procentową obniżkę składki. A jeśli nadal nie będziesz zgłaszać żadnych roszczeń ubezpieczeniowych, zniżka ta będzie rosła tylko na przestrzeni lat. Istnieją nawet umowy finansowe, które obejmują bezpłatne ubezpieczenie, chociaż zazwyczaj drastycznie podnosi to miesięczne płatności.

Bezpieczeństwo to podstawa

Niektórzy rodzice będą w stanie kupić swoim dzieciom pierwszy samochód. Jeśli jesteś w tej godnej pozazdroszczenia sytuacji, prawdopodobnie będziesz chciał kupić najbezpieczniejszy możliwy samochód. Musisz znaleźć małe samochody, które otrzymały najwyższą ocenę niezależnej organizacji Euro NCAP. Im wyższy wynik dla samochodu, tym jest on bezpieczniejszy. Mimo to, kupowanie nowego samochodu zamiast starego używanego będzie oznaczać, że jest on z natury bezpieczniejszy, ponieważ zestaw, taki jak ABS i elektroniczna kontrola trakcji, jest zwykle montowany w standardzie. Chociaż starsze samochody także je posiadają. Warto zatem przemyśleć to przed zakupem.

Kupno pierwszego samochodu: benzyna czy diesel?

Zalecamy wybór samochodu benzynowego zamiast oleju napędowego (diesla). I tak nie ma w sprzedaży zbyt wielu małych samochodów z silnikiem diesla. Natomiast korzyści z ich lepszego zużycia paliwa można czerpać tylko wtedy, gdy przejeżdżasz dużo kilometrów po autostradzie. Co jest mało prawdopodobne, jeśli jesteś niedoświadczonym kierowcą. Lepiej jest zdecydować się na małą benzynę. Ale jeśli dostępna jest opcja start-stop – w standardzie lub jako dodatek – to jeszcze bardziej obniży to koszty eksploatacji. Podczas gdy doświadczenie wyłączania się silnika, gdy ustawiasz samochód na luzie, może denerwować. Wkrótce przyzwyczaisz się do oszczędzania paliwa i zarabiania pieniędzy.

Kupno pierwszego samochodu: automatyczna skrzynia biegów

Jeśli masz prawo jazdy tylko na automatyczną skrzynię biegów, będziesz oczywiście ograniczony do samochodów z automatyczną skrzynią biegów, które są zwykle droższe. Również w porównaniu z małymi samochodami z normalną skrzynią biegów trudniej je kupić. Samochody z manualną skrzynią biegów mogą również pomóc w budowaniu pewności prowadzenia dzięki lepszej kontroli nad mechaniką samochodu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Inne ważne cechy, na które należy zwrócić uwagę kupując samochód dla nowego kierowcy, to lekkie sterowanie, dobra widoczność, responsywny silnik i hamulce, przyjazne dla użytkownika elementy sterujące oraz łatwa zmiana biegów. Wszystko to pomaga nowemu kierowcy nabrać pewności siebie podczas jazdy za kierownicą.

Kupowanei klasyków szos może wydawać się kuszące ze względu na cenę, ale konieczność częstych napraw może podnosić koszty.
Fot. Unsplash.com

Najlepsze modele samochodów dla młodych kierowców

Wybój pierwszego samochodu to indywidualna sprawa, każdy ma bowiem swoje własne preferencje co do wyglądu i funkcjonalności. Jednak istnieją modele, które nie tylko są tanie, ale również bardzo wygodne dla młodych kierowców. Dlatego przedstawiamy Top 10 najlepszych pierwszych samochodów dla nowych kierowców w 2021:

  1. Volkswagen up! / Skoda Citigo / SEAT Mii
  2. Kia Picanto
  3. Ford Fiesta
  4. SEAT Ibiza
  5. Hyundai i10
  6. Volkswagen Polo
  7. Toyota Aygo / Peugeot 108 / Citroen C1
  8. Skoda Fabia
  9. Dacia Sandero
  10. Opel Corsa

Sprawdź też na co zwrócić uwagę przy kupnie używanego samochodu!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here