Co należy sprawdzić kupując samochód? Kupując używane samochód (niezależnie czy pierwszy czy kolejny), powinno się sprawdzić kilka najważniejszych cech, aby wiedzieć czy auto jest w dobrym stanie technicznym.
Fot. Unsplash.com

Co należy sprawdzić kupując samochód? Kupując używany samochód (niezależnie czy pierwszy czy kolejny), powinno się sprawdzić kilka najważniejszych cech, aby wiedzieć czy auto jest w dobrym stanie technicznym. I czy jest warte wystawionej ceny.

Kupowanei klasyków szos może wydawać się kuszące ze względu na cenę, ale konieczność częstych napraw może podnosić koszty.
Fot. Unsplash.com

Co należy sprawdzić kupując samochód: sprawdź nadwozie

Pierwszą rzeczą do zrobienia podczas przeglądu używanego samochodu jest sprawdzenie każdego panelu nadwozia, a także dachu. Zanotuj wszelkie plamy rdzy, wgniecenia i zadrapania. Przyjrzyj się uważnie szczelinom między panelami (np. między błotnikami a drzwiami). Jeśli szczeliny są nierówne, zwykle oznacza to, że zostały źle zmontowane w fabryce lub pojazd był źle naprawiony. Upewnij się również, że kolor i wykończenie lakieru są takie same na każdym panelu. Następnie, używając latarki, spójrz wewnątrz nadkoli pod kątem rdzy. Na koniec otwórz i zamknij wszystkie drzwi, a także maskę i bagażnik. Sprawdź wszystkie gumowe uszczelki wokół drzwi i okien pod kątem gnicia lub rozdarcia.

Spójrz na szyby

Przejdź się wokół pojazdu i uważnie przyjrzyj się każdej szybie, aby upewnić się, że nie ma pęknięć ani dużych obszarów z rysami. Małe odbicia nie są powodem do zmartwień, ale możesz chcieć użyć ich jako karty przetargowej podczas omawiania ostatecznej ceny. Z drugiej strony pęknięcia będą się tylko pogarszać i mogą wymagać późniejszej kosztownej naprawy.

Co należy sprawdzić kupując samochód: na równym podłożu sprawdź zawieszenie

Kolejną istotną rzeczą do sprawdzenia podczas przeglądu używanego samochodu jest zawieszenie. Odsuń się od samochodu i zobacz, czy gdzieś się opada lub ugina. Powinno cię ucieszyć, jeśli stoi poziomo. Dociśnij każdy róg samochodu. Jeśli amortyzatory są w dobrym stanie, samochód powinien odbić się tylko raz. Jeśli samochód nadal jedzie w górę i w dół, coś jest nie tak. Pociągnij za górną część przednich opon. Wyczuj każdy ruch i słuchaj dźwięków klikania. Jeśli cokolwiek czujesz lub słyszysz, może to oznaczać, że przegub zawieszenia lub łożysko koła są zepsute.

Nigdy nie kupuj samochodu z uszkodzoną ramą

Jednym z najważniejszych punktów, które należy sprawdzić podczas przeglądu używanego samochodu, jest uszkodzenie ramy. Otwórz maskę i sprawdź siodełko (jest to część łącząca przednie błotniki i trzymająca górę chłodnicy). Powinno być przykręcone po obu stronach i nigdy nie spawane. Łby śrub wewnątrz maski, w górnej części błotników, nie powinny mieć śladów zadrapań, które mogą wskazywać na wymianę lub ponowne ustawienie po zderzeniu. Na koniec sprawdź, czy wewnątrz ościeżnic drzwiowych nie ma spoin.

Co należy sprawdzić kupując samochód: czy światła i soczewki są w dobrym stanie?

Najlepiej przyprowadź przyjaciela na przegląd używanego samochodu, aby mógł potwierdzić, że wszystkie światła działają. Pamiętaj, aby sprawdzić wszystkie światła w pojeździe: światła mijania, światła drogowe, kierunkowskazy, światła przeciwmgielne, światła hamowania, trzecie światło hamowania i światło cofania. Dodatkowo upewnij się, że wszystkie soczewki i odbłyśniki nie są uszkodzone, zamglone lub w ogóle ich nie brakuje.

Opony opowiadają własną historię

Zaskakujące jest to, że wiele informacji o samochodzie można uzyskać z samych opon. Za każdym razem, gdy przeprowadzasz przegląd używanego samochodu, dokładnie przyjrzyj się zużyciu opon. Często samochód, na którym licznik kilometrów przejechał mniej niż 50 000 km, nadal będzie miał założone oryginalne opony. Jeśli samochód ma zupełnie nowe opony i ma bardzo niski przebieg na zegarze, jest to dobry wskaźnik cofania licznika kilometrów. Ponadto wszystkie cztery opony powinny być takie same, ponieważ założenie różnych opon może oznaczać, że zostały wymienione.

Co należy sprawdzić kupując samochód: jeśli to możliwe, sprawdź, czy w układzie wydechowym i pod samochodem nie ma rdzy

Podczas kontroli używanego samochodu ważne jest, aby sprawdzić układ wydechowy. Sprawdź, czy nie ma czarnych plam, które mogą oznaczać wyciek. Przesuwaj palcem po układzie wydechowym. Tłusty brud to zły znak. Gdy silnik pracuje, jeśli na zewnątrz nie jest zimno i są białe opary, to też jest zły znak.

Sprawdź silnik pod kątem korozji lub wycieków

Podczas przeglądu używanego samochodu ważne jest, aby upewnić się, że wszystko pod maską jest w dobrym stanie. Wyciek z uszczelki pozostawi ciemnobrązowe plamy oleju na bloku silnika. Może to być przyczyną kosztownej naprawy w przyszłości. Sprawdź wszystkie zbiorniki płynu pod kątem wycieków. Upewnij się, że wszystkie paski nie mają śladów pęknięć lub wysychania. Węże chłodnicy również nie powinny być miękkie.

Sprawdź dokładnie opony, ponieważ mogą wiele powiedzieć o stanie auta.
Fot. Unsplash.com

Co należy sprawdzić kupując samochód: sprawdź olej, płyn chłodzący i olej przekładniowy

Po wyciągnięciu wskaźnika prętowego upewnij się, że w pojeździe jest wystarczająca ilość oleju. Ponadto, jeśli wewnątrz korka wlewu oleju znajdują się pozostałości piany, może to oznaczać wyciek z uszczelki pod głowicą. Dodatkowo płyn chłodzący nie powinien być zabrudzony i brązowy, ponieważ może to również wskazywać na przeciekającą uszczelkę pod głowicą lub po prostu, że nigdy nie była płukana. Wyciągnij też prętowy wskaźnik poziomu oleju w skrzyni biegów. Płyn powinien być różowy lub czerwony.  Starszy samochód może mieć ciemniejszy kolor, ale w żadnym wypadku nie powinien pachnieć ani wyglądać na spalony.

Sprawdź też na co zwrócić uwagę kupując pierwszy samochód.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here