Psy doświadczają dużej części otaczającego ich świata poprzez zmysł węchu, dlatego warto do ich treningu wprowadzić gry zapachowe dla psów.
Fot. Unsplash.com

Psy doświadczają dużej części otaczającego ich świata poprzez zmysł węchu, dlatego warto do ich treningu wprowadzić gry zapachowe dla psów. Na spacerach i w domu nasze psy nieustannie odbierają nosem informacje, których ludzie nawet nie zauważają. Gry zapachowe pozwalają psom wyrażać swoją miłość do wąchania, jednocześnie wzbogacając ich umysły. Celem tych zabaw jest nauczenie naszych psów, jak powiedzieć nam, co pachną. W niektóre gry zapachowe można grać nawet w małych pomieszczeniach, takich jak salon. Kiedy utkniesz w domu ze swoim psem, gry to świetny sposób, aby utrzymać go w psychicznej stymulacji.

Pies szukający smakołyków w pudełkach - to świetna zabawa dla psa każdej wielkości!
Fot. Unsplash.com

Gry zapachowe dla psów: pierwsze kroki

Gry zapachowe są zabawne dla psów w każdym wieku, w tym dla szczeniąt i starszych psów. W życiu codziennym często spieszymy się a z nami nasze psy, wtedy przestają wąchać. Ale w tych grach chcemy, żeby zrozumiały, że węszenie jest zachęcane. Łatwym sposobem na wprowadzenie psa w gry zapachowe jest rozpoczęcie wyszukiwania czegoś, co natychmiast motywuje większość psów – jedzenia.

Gry zapachowe dla psów: smakołyki w muffinkach

Jest to zabawna, wprowadzająca gra zapachowa, która wymaga tylko kilku przedmiotów, które możesz już posiadać. Wszystko, czego potrzebujesz, to pusta blaszka na muffinki, 12 piłek tenisowych i kilka smakołyków, które uwielbia twój pies. Jak grać:

 • Włożyć smakołyki do kilku otworów na muffinki i przykryć piłeczkami tenisowymi.
 • Następnie włóż piłki tenisowe do wszystkich pozostałych pustych otworów na muffinki.
 • Daj psu „układankę” i pozwól mu odkrywać, przesuwając kulki, aby znaleźć ukryte pod nimi smakołyki.
 • Za każdym razem, gdy grasz, zmieniaj położenie smakołyków, aby Twój pies musiał użyć nosa, aby znaleźć smakołyki.

Możesz także zrobić psu matę węchową ze starych koszulek.

Magiczna sztuczka

Czy Twój pies jest gotowy na magię? Sztuczka w tej grze polega na niesamowitych umiejętnościach węchowych twojego psa.  Weź trzy filiżanki. W przypadku małych psów możesz użyć papierowych kubków, ale w przypadku większych psów możesz chcieć czegoś bardziej solidnego, jak plastikowe kubki lub doniczki.

Jak grać

 • Zacznij od jednej filiżanki i umieść pod nią smakołyk, podczas gdy Twój pies patrzy. Kiedy pies patrzy na kubek lub łapie go, pochwal go i podnieś, aby pies dostał smakołyk.
 • Po kilku powtórzeniach przynieś drugą filiżankę, ale niczego nie wkładaj pod nią. Pokaż swojemu psu, że wkładasz smakołyk pod jedną filiżankę, a obok niej pusty kubek. Kiedy pies pociąga nosem lub łapie kubek ze smakołykiem pod nim, pochwal go i podnieś, aby pies mógł dostać smakołyk.
 • Jeśli twój pies łapie pusty kubek, podnieś go i pokaż mu, że nic tam nie ma. Następnie podnieś kubek ze smakołykiem i pokaż szczeniakowi, ale nie pozwól mu dostać smakołyku. Odłóż kubek z powrotem i powtórz, chwaląc psa, gdy wybrał właściwy kubek.
 • Im lepszy jest twój pies, tym więcej kubków możesz dodać. Zacznij przesuwać kubki jak magik, aby sprawdzić czy twój pies używa nosa do znajdowania smakołyków, a nie tylko zapamiętuje lokalizację.

Gry zapachowe dla psów: poszukiwanie pudeł

W tej grze musisz zebrać kilka pustych pudełek. Czyste pudełka z dostaw działają dobrze.

 • Kiedy twój pies jest w innym pomieszczeniu, połóż puste pudełka na podłodze.
 • W jednym (lub kilku) pudełkach umieść smakołyki.
 • Wprowadź psa do pokoju z pudełkami i zachęć go do poszukiwań. Kiedy Twój pies znajdzie smakołyk w pudełku, pochwal go i pozwól mu zjeść.
 • Kiedy Twój pies znajdzie wszystkie ukryte smakołyki, przyjdź z kolejnym smakołykiem i wywab go z obszaru poszukiwań, trzymając nos w dłoni. Chwal swojego psa i daj mu smakołyk, którym go zwabiłeś. Pomaga to w zrozumieniu przez psa, że ​​jest to gra, w którą gracie razem. Uniemożliwi im również dalsze poszukiwania i frustrację, że nie będą w stanie znaleźć więcej smakołyków.
Psy kochają nowe zapachy - ten wącha mrożoną kawę stojącą na ławce.
Fot. Unsplash.com

Inne wyzwania

Aby uzyskać dodatkowe wyzwanie, poproś znajomego lub członka rodziny, aby ukrył dla Ciebie zapach(na przykład smakołyk), gdy Ty i Twój pies jesteście poza pokojem. Oznacza to, że nie będziesz wiedział, gdzie jest zapach i będziesz musiał całkowicie zaufać swojemu psu, aby powiedział ci, gdzie znajduje zapach. Możesz także trenować w różnych obszarach domu, takich jak sypialnia, salon, kuchnia i garaż. Różne pokoje zapewnią Twojemu psu różne poziomy rozrywki i konkurencyjnych zapachów podczas poszukiwania zapachu.

1 KOMENTARZ

 1. […] Te psy mają naturalną tendencję do „zaganiania” wszystkich wokół, od Ciebie, przez Twoich przyjaciół, po Roombę. Psy pasterskie kwitną, gdy mają rację bytu, ale bez niej mogą zamienić się w niszczycielskie tornado. Są zaciekle niezależni, lojalni, wysoce inteligentni i mają nieodłączną potrzebę bycia zajętym. Pomyśl o border collie, owczarkach australijskich, belgijskim malinois, welsh corgis i owczarkach niemieckich. Jeśli masz serce nastawione na rasę pasterską, przygotuj się na dużo pracy. Psy pasterskie muszą być wcześnie zsocjalizowane z ludźmi i innymi zwierzętami i potrzebują, aby ich ludzie byli silnymi osobowościami, które mogą prowadzić. Potrzebują również dużej ilości psychicznej i fizycznej stymulacji, aby być szczęśliwym i zdrowym, ale jeśli dotrzymasz swojej części umowy, korzyści z posiadania ich jako towarzyszy są nieograniczone. Psy te świetnie sprawdzą w czasie zabawy w gry zapachowe dla psów. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here