Jak wybrać zwierzaka? Co jest lepsze? Kot? Pies? Jeż? I oczywiście każdy dzieciak chce kucyka! Jednak podjęcie decyzji o kupnie lub adopcji zwierzęcia wymaga długich przygotowań.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać zwierzaka? Co jest lepsze? Kot? Pies? Jeż? I oczywiście każdy dzieciak chce kucyka! Jednak podjęcie decyzji o kupnie lub adopcji zwierzęcia wymaga długich przygotowań. Ponieważ wybierając zwierzaka, bierzesz na siebie odpowiedzialność za zdrowie i dobrostan innej żywej istoty. Obiecujesz, że będziesz dbać o swojego zwierzaka przez całe jego życie. Stajesz się również odpowiedzialny za wpływ swojego zwierzaka na twoją rodzinę, przyjaciół i społeczność.

Decydując się na kupno lub adopcję zwierzaka mamy wiele opcji, jedną z nich są szeroko rozumiane gryzonie. Jednak czy jesteś gotowy zająć się małym, ale wymagającym zwierzakiem?
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać zwierzaka – co pasuje do mojej rodziny?

Twoje doświadczenie związane z posiadaniem zwierzaka będzie najprzyjemniejsze, jeśli dokładnie zastanowisz się, jaki typ zwierzaka najlepiej pasuje do Twojej rodziny, domu i stylu życia. Niespełnione oczekiwania są głównym powodem, dla którego ludzie oddają, porzucają lub oddają zwierzęta do adopcji. Więc zainwestuj czas i wysiłek w podjęcie świadomej decyzji i zapewnij szczęśliwe lata spędzone z Twoim przyszłym zwierzakiem.

Jak wybrać zwierzaka – czy mnie na niego stać?

Czy stać Cię na koszty opieki nad zwierzakiem? Niektóre gatunki lub rasy zwierząt domowych mają specjalne potrzeby, które mogą wymagać dodatkowych kosztów lub wysiłku. Pomyśl o potrzebach Twojego zwierzaka w zakresie pożywienia, mieszkania, socjalizacji, ćwiczeń, pielęgnacji i opieki weterynaryjnej. A także upewnij się, że możesz sobie na nie pozwolić i że chcesz je zapewnić. Niektóre zwierzęta (takie jak gady, płazy, gryzonie i ptaki) wymagają specjalnej opieki weterynaryjnej, więc upewnij się, że w Twojej okolicy jest weterynarz, który może zapewnić taką opiekę.

Czy mam dla niego czas?

Jak długo będziesz z dala od swojego zwierzaka? Pracujesz przez długie godziny lub często podróżujesz? Niektóre zwierzęta wymagają częstszych ćwiczeń lub karmienia i mogą nie być dobrym wyborem dla właścicieli, którzy spędzają dużo czasu poza domem. Kto zaopiekuje się Twoim zwierzakiem podczas Twojej nieobecności? Weź pod uwagę nie tylko krótkotrwałe nieobecności, ale także to, co może się stać, jeśli Twój zwierzak przeżyje Ciebie, i odpowiednio zaplanuj opiekę nad nim. Jakie przyszłe zmiany mogą nastąpić w twojej sytuacji życiowej, które wpłyną na twoją zdolność do utrzymania zwierzaka w nadchodzących latach? Zobowiązujesz się wobec tego zwierzaka na całe życie, więc zastanów się, co zrobisz ze swoim zwierzakiem, jeśli zmieni się Twoja sytuacja życiowa.

Czy mam dla niego miejsce?

Czy lokalne przepisy lub warunki mieszkaniowe ograniczają wybór zwierzaka? Jeśli wynajmujesz mieszkanie, właściciel może ograniczyć rodzaj lub liczbę zwierząt, które możesz mieć. Stowarzyszenia mieszkaniowe mogą mieć podobne ograniczenia. Jeśli mieszkasz w mieście, Twój wybór zwierzaka może bardzo różnić się od Twojego wyboru, jeśli mieszkasz na przedmieściach lub na wsi. Niektóre gatunki lub rasy zwierząt domowych nie są dozwolone na mocy rozporządzeń budowlanych, miejskich, powiatowych lub krajowych. Weź również pod uwagę ilość ćwiczeń, których będzie potrzebował Twój zwierzak i czy Twoje warunki mieszkaniowe odpowiadają na te potrzeby.

Jak wybrać zwierzaka – interakcja ze zwierzakiem

Czy jesteś w stanie zapewnić Twojemu zwierzakowi odpowiednią ilość uwagi? A ile lat jesteś skłonny poświęcić się opiece nad zwierzakiem? Różne gatunki i rasy zwierząt mają różne potrzeby w zakresie towarzystwa i uwagi, a także różną długość życia. Na przykład niektóre większe ptaki domowe żyją ponad 100 lat! Poszukaj i poczytaj, aby upewnić się, że realistycznie rozumiesz zobowiązanie, które podejmujesz, zdobywając określony typ zwierzaka. Czy masz już jakieś zwierzęta? Jeśli tak, to czy Twój obecny zwierzak przyjmie innego zwierzaka tego samego lub innego gatunku? Jeśli nie masz pewności, Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci odpowiedzieć na to pytanie.

Duże ptaki powinny mieć dostęp do ogrodzonej woliery, w której będą mogły odbywać długie loty - pomoże im to w zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać zwierzaka – twój weterynarz może pomóc

Jeśli nie masz pewności, czy zwierzę, które rozważasz, jest odpowiednie dla Twojej rodziny, porozmawiaj z weterynarzem. Lekarze weterynarii mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć potrzeby potencjalnego zwierzaka oraz to, w jaki sposób mogą one, ale nie muszą, być zgodne ze stylem życia Twojej rodziny. Kiedy już wybierzesz swojego zwierzaka, Twój weterynarz pomoże Ci zapewnić mu najlepszą opiekę, aby zapewnić mu zdrowe życie. Regularne badania weterynaryjne i opieka profilaktyczna mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrostanu Twojego zwierzaka. Większość właścicieli zdaje sobie sprawę, że psy i koty potrzebują odpowiednich szczepień i zwalczania pasożytów. Jednak inne gatunki również korzystają z rutynowej opieki weterynaryjnej!

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here