Jeśli nie bardzo lubisz psy, lub nie są to zwierzęta dla ciebie, może się okazać, że jesteś kociarzem – w naszym poradniku dowiesz się jak wybrać kota dla siebie.
Fot. Unsplash.com

Jeśli nie bardzo lubisz psy, lub nie są to zwierzęta dla ciebie, może się okazać, że jesteś kociarzem – w naszym poradniku dowiesz się jak wybrać kota dla siebie.

Kupno kota rasowego ma swoje wady i zalety.
Fot. Unsplash.com

Co jest specjalnego w kotach?

Koty są wspaniałymi towarzyszami. Ich zabawne wybryki i czułe zachowania przyciągały je od tysięcy lat do milionów właścicieli. Łatwy i stosunkowo tani w utrzymaniu, koty są dobrymi zwierzętami domowymi i większość z nich z łatwością dostosuje się do różnych gospodarstw domowych.

Jak wybrać kota dla siebie: rasowy czy dachowiec?

Koty rasowe i mieszane mają różne kształty (głowa, uszy, tułów i ogon), rozmiary, kolory, osobowości i sierść. Koty rasowe były hodowane selektywnie, aby uwydatnić pewne cechy fizyczne i behawioralne, które niektórzy właściciele uważają za pożądane, podczas gdy koty rasy mieszanej mają różne cechy i są również wspaniałymi zwierzętami domowymi. Weterynarze mogą udzielić Ci wielu cennych informacji jeszcze przed zakupem kota, a niektórzy weterynarze decydują się na specjalizację w medycynie kotów lub zapewnienie przyjaznego dla kotów środowiska kliniki.

Jakie są specjalne potrzeby kotów?

Karmienie, interakcje społeczne, ćwiczenia, zabawa i karmienie to codzienne potrzeby, które należy zaspokoić, jeśli chcesz mieć zdrowego, szczęśliwego kota. Niektóre koty mają długą lub grubą sierść, która wymaga codziennej pielęgnacji, aby zapobiec matowieniu i podrażnieniom skóry. Aby zmniejszyć ryzyko urazów i chorób, koty powinny być trzymane w zamkniętych pomieszczeniach, w wzbogaconym środowisku, które zapewnia mnóstwo okazji do pozytywnych interakcji i zabawy. Kuwetę kota należy utrzymywać w czystości i napełniać takim żwirkiem, jaki preferuje, aby kot nadal z niej korzystał. Jeśli w domu jest wiele kotów, powinno być dostępnych kilka kuwet w kilku miejscach.

Jak wybrać kota dla siebie: czy kot pasuje do Twojego stylu życia?

Koty mogą przystosować się do większości typów pomieszczeń, jeśli zapewnione są odpowiednie warunki mieszkaniowe, pożywienie, pielęgnacja i ćwiczenia. Aby pomóc Ci zdecydować, czy kot jest dla Ciebie odpowiednim zwierzakiem, odpowiedz na następujące pytania:

  1. Czy masz czas, aby poświęcić się zaspokojeniu potrzeb kota w zakresie opieki i uwagi?
  2. Wynajmujesz czy jesteś właścicielem domu? Jeśli wynajmujesz, czy Twoja umowa pozwala na utrzymanie jednego lub więcej kotów?
  3. Czy potrafisz dostosować swój dom, aby kot mógł wyrażać normalne zachowania, takie jak eksploracja, drapieżna zabawa i drapanie?
  4. Jak długi jest Twój dzień pracy? Czy po pracy często masz obowiązki, które przeszkadzałyby w opiece nad kotem?
  5. Twój nowy kot dogaduje się z innymi zwierzętami?
  6. Czy któryś z członków rodziny ma alergię na sierść lub ślinę zwierząt domowych lub prawdopodobnie nie toleruje normalnego zachowania kota?

Czy powinieneś dostać kociaka czy dorosłego kota?

Kocięta wymagają dodatkowego czasu na szkolenie w kuwecie i socjalizację, a także częstsze karmienie i nadzór. Jeśli nie możesz tego zrobić, zastanów się nad zakupem lub adopcją dorosłego kota, który najprawdopodobniej przeszedł szkolenie kuwetowe i który zwykle dobrze przystosuje się do nowego domu. Hodowcy, ratownicy i schroniska powinni znać każdego kota, którego posiadają. Mogą być w stanie dopasować Cię do kota, którego temperament i potrzeby są odpowiednie dla Twojej rodziny.

Jak wybrać kota dla siebie: czy stać cię na kota?

Cena zakupu kota może się znacznie różnić w zależności od rasy i źródła i będzie tylko początkowym wydatkiem. Koty potrzebują wysokiej jakości karmy, odpowiedniego pomieszczenia, stymulacji umysłowej (np zabawy) i regularnych wizyt u weterynarza w celu profilaktyki. Inne koszty mogą obejmować pomoc medyczną w nagłych wypadkach, pielęgnację, wyżywienie, sterylizację oraz akcesoria. Obecnie ubezpieczenie zdrowotne dla zwierząt jest łatwo dostępne i może pomóc w pokryciu nieoczekiwanych wydatków wynikających z choroby lub urazu.

Koty dachowe, czyli mieszańce mają zazwyczaj odporniejsze zdrowie oraz żyją dłużej niż rasowe.
Fot. Unsplash.com

Gdzie możesz dostać kota?

Kocięta i koty rasowe można kupić u renomowanych hodowców. Zarówno kocięta mieszane, jak i rasowe oraz koty można adoptować ze schronisk dla zwierząt i organizacji ratowniczych. Jeśli masz niezbędne umiejętności i doświadczenie, możesz rozważyć adopcję kota ze specjalnymi potrzebami medycznymi lub behawioralnymi.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here