Najlepsza karma dla kota jest obok opieki weterynaryjnej jednym z najważniejszych wydatków na opiekę nad kotami. Należy również pamiętać, że odpowiednia dieta może wyeliminować lub opóźnić wydatki weterynaryjne w przypadku niektórych poważnych schorzeń.
Fot. Unsplash.com

Najlepsza karma dla kota jest obok opieki weterynaryjnej jednym z najważniejszych wydatków na opiekę nad kotami. Należy również pamiętać, że odpowiednia dieta może wyeliminować lub opóźnić wydatki weterynaryjne w przypadku niektórych poważnych schorzeń.

Kota najlepiej karmić wysokomięsną mokrą karmą.
Fot. Unsplash.com

Podstawowe potrzeby żywieniowe kotów

 • Białko z określonego źródła mięsa, ryb lub drobiu
 • Tauryna, niezbędny aminokwas
 • Niektóre inne witaminy, minerały, enzymy i kwasy tłuszczowe
 • woda

Koty nie potrzebują węglowodanów, chociaż kukurydza, pszenica i ryż są używane jako wypełniacze. Inne składniki, takie jak spoiwa, aromaty i barwniki, są dodawane przez producentów karmy dla kotów w celu zaspokojenia estetycznych wymagań konsumenta. Chociaż konserwanty są konieczne, aby utrzymać świeżość karmy dla naszych kotów, w żadnym wypadku nie można pozwolić, aby żywność w puszkach pozostawała poza domem przez dłuższy czas.

Najlepsza karma dla kota – na co zwrócić uwagę

Upewnij się, że Twój kot otrzymuje odpowiednią ilość składników odżywczych. Ta „prawie idealna” żywność, którą wybrałeś, może zawierać zbyt mało (lub zbyt dużo) niektórych minerałów i witamin. Koty mogą znudzić się tym samym jedzeniem każdego dnia i po prostu przestać jeść. Spójrz prawdzie w oczy, czy cieszyłbyś się pizzą rano, w południe i wieczorem przez lata? Nie tylko znudziłbyś się swoją dietą, ale również ucierpiałoby na tym twoje zdrowie.

Koty, podobnie jak ludzie, przez pewien czas rozwijają alergie, dlatego dobrze jest zapewnić różnorodność, aby zapobiec ewentualnym alergiom na niektóre składniki. Chociaż częstość występowania alergii pokarmowych u kotów jest rzadka, właściciele kotów mogą chcieć zachować nadmierną ostrożność, szczególnie jeśli ich koty wykazywały objawy alergii w przeszłości.

Uzależnienie od jedzenia

Zapobiegaj „uzależnieniom od jedzenia”, które narastają z powodu braku opcji. The Whole Cat Journal w wydaniu z października 2001 r. Przytacza przypadek kota, który był uzależniony od określonego smaku określonej marki karmy dla kotów, aż do określonej fabryki i numeru partii! Ten rodzaj uzależnienia może być trudny do pokonania, gdy ostatnia puszka zniknie, ale można go łatwo uniknąć, karmiąc od samego początku różnymi pokarmami. Nie oznacza to, że kot powinien codziennie dostawać inną karmę, ale różnorodne wysokiej jakości karmy w puszkach, uzupełnione od czasu do czasu surowym mięsem dodadzą pikanterii jego diecie.

Najlepsza karma dla kota: tańsze marki to fałszywa ekonomia

Wielu właścicieli kotów po raz pierwszy, próbując ograniczyć wydatki, kupuje najtańsze pokarmy dla swoich kotów, jakie mogą znaleźć. To fałszywa ekonomia z kilku powodów. Po pierwsze, badania wykazały, że koty jedzą tyle, ile potrzebują, aby uzyskać potrzebne im składniki odżywcze. Dlatego mogą jeść dwa razy więcej taniej karmy niż dobrze zbilansowanej. Tak aby uzyskać składniki odżywcze, których potrzebują podczas normalnego karmienia wysokiej jakości karmą. Po drugie, ciągłe karmienie substancjami nie spełniającymi norm przez lata w znacznym stopniu przyczyni się do poważnych schorzeń. Takich, które będą wymagały kosztownej opieki weterynaryjnej. Z tych powodów stara maksyma „dostajesz to, za co płacisz” sprawdza się szczególnie w przypadku karmy dla kotów.

Najlepsza karma dla kota: czego szukać na etykiecie

 • Nazwane źródło białka – szukaj hasła „kurczak, indyk, jagnięcina lub wołowina”, a nie „mięso”.
 • Oleje i tłuszcze pochodzenia zwierzęcego.
 • Tauryna i witaminy.
 • Szczególnie w przypadku żywności w puszkach źródło białka powinno być pierwszym wymienionym składnikiem.
 • Sprawdź datę ważności pod kątem świeżości.

Czego unikać

 • Słowa takie jak „produkty uboczne”, „mączka mięsno-kostna” lub cukier.
 • Chemiczne środki konserwujące, w tym BHA, BHT, etoksychina i galusan propylu.
 • Mąka kukurydziana jako wypełniacz.
 • Nadmiar „wypełniaczy” węglowodanowych takich jak: zboża, ryż, kukurydza.
 • Oleje roślinne.

Koty są bezwzględnymi drapieżnikami i nie mogą się rozwijać na dietach wegetariańskich. Chociaż większość warzyw może być dodawana do diety kotów przez producenta lub konsumenta. Nie powinny także spożywać suchej karmy, która prowadzi do odwonienia i uszkodzenia nerek.

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here