Tak jak ptaki domowe, gady bardzo szybko stały się udomowionymi towarzyszami ludzi. Co jest w nich takiego wyjątkowego, że zaskarbiły sobie miłość nie jednej osoby?
Fot. Unsplash.com

Tak jak ptaki domowe, gady bardzo szybko stały się udomowionymi towarzyszami ludzi. Co jest w nich takiego wyjątkowego, że zaskarbiły sobie miłość nie jednej osoby?

Kameleony kochają życie stadne. Dlatego najlepiej nie brać jednej sztuki, ponieważ nie zapewni mu to odpowiedniej socjalizacji.
Fot. Unsplash.com

Co jest specjalnego w gadach?

Gady to jedne z najstarszych gatunków na Ziemi. Są interesujące pod względem wyglądu i zachowania, a niektóre są w jaskrawych kolorach. Żyją w wielu różnych środowiskach i rozwinęły fascynujące adaptacje, aby przetrwać w wodzie i na lądzie. Niektóre gady (np. wiele rodzajów węży) jedzą tylko raz w tygodniu, co ułatwia opiekę nad nimi podczas nieobecności. Ogólnie gady wymagają mniej codziennej opieki i ćwiczeń niż inne zwierzęta domowe, takie jak koty i psy. Jednak wymagają specjalnych umiejętności, aby właściwie się nimi opiekować. Mogą ponieść poważne konsekwencje zdrowotne z powodu niewłaściwej diety, obsługi lub środowiska.

Gady – jaki masz wybór?

Istnieje wiele opcji wyboru gada jako zwierzaka, w tym odmiany jaszczurek, węży i ​​żółwi. Niektóre gatunki żyją głównie w wodzie, inne głównie na lądzie, a wiele z nich żyje w obu środowiskach. W zależności od gatunku gady mogą być roślinożercami (zjadające rośliny), owadożerne (zjadające owady) lub mięsożerne (jedzące mięso). Wiele z nich czerpie korzyści z posiadania więcej niż jednego rodzaju diety i może nawet zmieniać dietę na inną w różnych fazach swojego życia.

Gady i ich specjalne potrzeby

Potrzeby gadów różnią się w zależności od gatunku. Ogólnie gady nie mogą kontrolować własnej temperatury ciała i muszą być trzymane w środowisku o określonym zakresie temperatur. Tych o których wiadomo, że są najlepsze dla tego gatunku. Zakresy wilgotności są często tak samo ważne jak temperatura. Dla wielu osób mogą być trudniejsze do odtworzenia (szczególnie zimą w zimnym klimacie). Właściwy rodzaj i ilość oświetlenia jest ważny dla dobrego samopoczucia gada, podobnie jak odpowiednie warunki mieszkaniowe. Ponieważ wiele gadów wyrasta ze swoich początkowych zbiorników w miarę dojrzewania. Ponieważ każdy gatunek gadów jest wyjątkowy, dokładnie zbadaj zwierzę, które chcesz mieć jako zwierzaka, zanim je zdobędziesz. Dowiedz się, co wiadomo o naturalnym środowisku gada (np. diecie, warunkach środowiskowych). A także o tym, jak doświadczeni właściciele gadów dbali o ten gatunek. Ktoś, kto z powodzeniem wyhodował gada w niewoli, często może udzielić dobrej porady, podobnie jak weterynarze, których szczególnym zainteresowaniem są gady.

Akwarium czy klatka?

Ważne jest, aby zapewnić swojemu zwierzakowi odpowiednie środowisko. Niektóre gady wspinają się i wymagają pionowych klatek i gałęzi, podczas gdy inne wolą żyć na płaskich powierzchniach z kryjówkami. Niektórzy lubią kopać, podczas gdy inni spędzają większość życia w wodzie. Wiele gadów jest zestresowanych lub może zostać uszkodzonych podczas dotykania i najlepiej jest je docenić, obserwując je dyskretnie. Zapewnienie gadowi idealnego środowiska, tak aby był zdrowy fizycznie i wykazywał naturalne zachowania, może być bardzo satysfakcjonujące. Wymaga to wiedzy, kiedy unikać niepokojenia gada, na przykład podczas hibernacji lub zrzucania skóry.

Gady i ich dieta

Upewnij się, że jesteś w stanie nakarmić gada, wybierz odpowiednią dietę. Na przykład nie powinieneś kupować mięsożernego węża, jeśli wiesz, że nie będziesz czuł się komfortowo karmiąc go mięsem, takim jak myszy lub szczury. Ponadto, podczas gdy gady są często uważane za drapieżniki, istnieją gatunki zwierząt, które polują na gady. Wiele osób nie bierze pod uwagę tego źródła stresu u swojego gada. Na przykład, ponieważ niektóre węże jedzą inne węże, nie jest dobrze trzymać te dwa typy w tym samym pomieszczeniu. Nawet psy, koty, ptaki i inne zwierzęta domowe mogą powodować stres u twojego gada.

Czy gad pasuje do Twojego stylu życia?

Gady mogą być doskonałą alternatywą dla osób uczulonych na zwierzęta futerkowe, jak gryzonie lub pierzaste. Podczas gdy niektóre gady wydają się czerpać przyjemność z interakcji z ludźmi. Inne, nawet z tego samego gatunku, wolą być pozostawione same i obserwowane w swoim środowisku. Zbadaj wybrane zwierzę, aby dowiedzieć się o jego ogólnej opiece, długości życia i jak duże może urosnąć. Na przykład wiele legwanów osiąga do 80 cm długości i może być trudniejsze w obsłudze, gdy są większe i dojrzałe płciowo. W miarę wzrostu potrzeby wielu gadów w zakresie umieszczania w klatkach i opieki zmieniają się. A zmiany te wpłyną na to, czy zwierzę będzie odpowiednie dla Twojego stylu życia.

Żółwie bardzo różnią się między sobą/. O ile jedne można puszczać do ogrodu, by poszalały w trawie tak inne potrzebują piasku i gorących lamp.
Fot. Unsplash.com

Co musisz zrobić, aby przygotować się na swojego gada?

Twój weterynarz (szczególnie ten ze specjalną wiedzą na temat gadów) jest najlepiej wykwalifikowany do oceny stanu zdrowia Twojego nowego towarzysza, ale może on doradzić Ci w zakresie prawidłowego odżywiania, zwalczania pasożytów, socjalizacji, mieszkania, pielęgnacji i innej opieki nad Twoim nowym zwierzakiem. Zaplanuj wstępne badanie stanu zdrowia, aby lekarz weterynarii mógł ocenić ogólny stan zdrowia Twojego nowego gada i sprawdzić, czy nie ma pasożytów zewnętrznych (a także pasożytów wewnętrznych na podstawie próbki kału). Ponieważ nowe zwierzęta należy poddać kwarantannie przez co najmniej miesiąc i trzymać z dala od innych gadów w gospodarstwie domowym, lekarz weterynarii może określić, kiedy bezpieczne jest wprowadzenie nowego gada.

Sprawdź listę leków niebezpiecznych dla zwierząt!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here