Większość ludzi wie, że psy lubią gryźć, dlatego powstały gryzaki dla psów. Żucie jest naturalnym zachowaniem wszystkich psów.
Fot. Unsplash.com

Większość ludzi wie, że psy lubią gryźć, dlatego powstały gryzaki dla psów. Żucie jest naturalnym zachowaniem wszystkich psów. Pozwala im odkrywać otaczający ich świat, ćwiczyć szczęki, a nawet myć zęby. Przede wszystkim angażuje psychicznie i łagodzi nudę. Jednak brak odpowiednich przedmiotów do żucia u psów może prowadzić do destrukcyjnego żucia i innych problemów z zachowaniem. Zapewnienie dużej ilości zabawek do gryzienia dla psa to jeden ze sposobów, aby pozwolić Twojemu psu spełnić jego naturalną chęć gryzienia rzeczy. Zaopatrzenie psa w smaczne, jadalne gryzaki to kolejny sposób na zaspokojenie potrzeby psa przy jednoczesnym oferowaniu smacznego przysmaku.

Chociaż żaden gryzak dla psa nie jest w 100% bezpieczny, niektóre są szczególnie niebezpieczne.
Fot. Unsplash.com

Gryzaki dla psów, których należy unikać

Chociaż żaden gryzak dla psa nie jest w 100% bezpieczny, niektóre są szczególnie niebezpieczne. Niestrawne gryzaki, takie jak twarde plastikowe lub nylonowe gryzaki: z reguły każdy niestrawny produkt do żucia ma duże prawdopodobieństwo, że spowoduje co najmniej niedrożność przewodu pokarmowego lub niestrawność. Twarde plastikowe lub nylonowe gryzaki dla psów są często zbyt twarde i mogą uszkodzić zęby. Ponadto podczas żucia rozwijają się szorstkie krawędzie, które mogą spowodować obrażenia. Zabawki te nie są strawne i po spożyciu powodują niedrożność przewodu pokarmowego lub uszkodzenie.

Gryzaki, które są zbyt twarde

Jeśli uważasz, że gryzienie jest zbyt trudne, aby Twój pies odgryzł kawałek i połknął go, prawdopodobnie jest to dla psa zbyt trudne do gryzienia. Bardzo twarde gryzaki mogą powodować złamania zębów lub urazy jamy ustnej. Z reguły każdy gryzak, który mógłby zranić, gdybyś uderzył nim w kolano, jest zbyt twardy dla twojego psa.

Kopyta zwierząt, poroże i kości

Twarde części zwierząt, a zwłaszcza ugotowane kości, stanowią największe zagrożenie dla zębów i przewodu pokarmowego psa, ponieważ są bardzo twarde i niestrawne. Jeśli twój pies nie złamie najpierw zęba, może odłamać kawałek i go połknąć. Niektóre rogi zwierzęce (takie jak rogi bawołów lub kóz) miękną i trochę strzępią się, gdy psy je żują. Mogą być mniej niebezpieczne dla zębów i łatwiej tolerowane przez przewód pokarmowy. Jednak należy ich używać z dużą ostrożnością.

Strawne gryzaki dla psów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele gryzaków, które można uznać za bezpieczniejsze dla psów, ponieważ są strawne i niezbyt twarde dla zębów. Ważne jest, aby pamiętać, że nawet duże kawałki z strawnych pokarmów do żucia mogą nadal powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub zatykanie. Zawsze nadzoruj swojego psa po podgryzieniu go. Jeśli wydaje się, że pies połyka duże porcje, należy go zabrać. Ponadto, jeśli u psa wystąpią wymioty, biegunka lub inne oznaki choroby, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem. Oczywiście zaletą strawnych gryzaków jest ich zwiększone bezpieczeństwo. Jednak wadą jest to, że nie trwają zbyt długo i są droższe niż kości i kopyta. Aby zaoszczędzić pieniądze, spróbuj balansować między zabawkami do żucia a jadalnymi gryzakami.

Tchawice wołowe

Czasami nazywane „rurkami moo”, tchawice wołowe składają się głównie z chrząstki i zawierają glukozaminę i chondroitynę, które są korzystne dla stawów. Tchawice wołowe wytrzymują prawie tak długo, jak patyki bully, ale tak naprawdę zależy to od psa. Mogą być również droższe niż patyki bully, chociaż nie śmierdzą tak źle.

Inne części zwierzęce

Mogą być dobre lub złe w zależności od źródła. W razie wątpliwości zapytaj weterynarza o bezpieczeństwo gryzaka. Zasadniczo bezpieczniejsze gryzaki z części zwierzęcych obejmują aorty, ścięgna, przełyk i flaki. Uszy są bardziej kontrowersyjne, ponieważ pod względem strawności są bliżej skóry surowej (dodatkowo, uszy świńskie mają zwykle dużą zawartość tłuszczu). Niektóre rogi zwierząt miękną podczas żucia i strzępią się na małe, strawne kawałki, ale należy ich używać ostrożnie.

Pamiętaj, że nie ma jednego gryzaka odpowiedniego dla każdego psa.
Fot. Unsplash.com

Które gryzaki dla psów są najlepsze dla Twojego psa?

Pamiętaj, że nie ma jednego gryzaka odpowiedniego dla każdego psa. W przypadku psów z nadwagą lub tych o wrażliwym żołądku najlepiej będzie trzymać się niejadalnych zabawek do żucia. W przypadku zdrowych, ale wybiórczych psów może być konieczne wypróbowanie kilku różnych rodzajów gryzaków, zanim odkryjesz, co jest najlepsze dla Twojego psa. Ogólnie rzecz biorąc, zdrowe i mało wymagające psy prawdopodobnie będą cieszyć się po trochu ze wszystkiego. Tylko upewnij się, że żaden smakołyk lub gryzak nie stanowią więcej niż około 10% diety psa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here