Co oznaczają numery znajdujące się na karcie kredytowej

Numer karty kredytowej składa się z ciągu 16 cyfr podzielonych na 4 bloki. Co oznaczają po-szczególne numery? Podpowiadamy.

Jak wskazują dane z raportu PRNews, na koniec I kwartału 2022 r. banki uniwersalne obsługiwały 5,5 mln kart kredytowych. Użytkowany przez wielu Polaków „plastik” pozwala zachować finansowe bezpieczeństwo (pieniądze na karcie są dostępne 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu), wygodnie finansować codzienne wydatki i kupować na raty dobra, za które nie chcesz lub nie możesz zapłacić z bieżących środków. Czym jest w praktyce karta kredytowa?

Spis Treści

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa to szczególny rodzaj kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów wypłacanych na konto kredytobiorcy przybiera formę plastikowej karty z wyznaczonym przez bank odnawialnym limitem środków. Jego wysokość zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej, którą — podobnie jak w przypadku wszystkich innych kredytów — bank drobiazgowo ocenia przed wydaniem decyzji. Każda wykonana kartą transakcja zmniejsza limit, każda wpłata go odbudowuje.

Unikalny numer karty kredytowej

Każda karta kredytowa ma własny, unikalny numer złożony z 16 cyfr podzielonych na 4 bloki. Wskazuje on na rachunek posiadacza karty, bank, który wydał kartę, oraz organizację płatniczą i znajduje się on na awersie, czyli przedniej części plastiku.
Co oznaczają poszczególne cyfry na karcie?

Pierwsza cyfra na karcie kredytowej, zwana także MII (Major Industry Identifier), to branżowy identyfikator wystawcy karty. Poszczególne numery oznaczają:

 • 1 i 2 – linie lotnicze,
 • 3 – karty klubowe T&E,
 • 4, 5 i 6 – instytucje finansowe (4 identyfikuje karty Visa, 5 Mastercard, a 6 – karty wydane przez inne krajowe organizacje kartowe),
 • 7 – sieci sprzedaży paliw,
 • 8 – sieci telekomunikacyjne.

5 kolejnych cyfr na karcie kredytowej identyfikuje wydawcę karty. Razem z pierwszą cyfrą tworzą 6-cyfrowy ciąg nazywany numerem BIN (Bank Identification Number) lub potocznie — prefiksem.

Kolejne 9 cyfr definiuje numer rachunku posiadacza karty (uwaga — nie jest to numer konta), a ostatnia to tzw. cyfra kontrolna. Wyliczana na podstawie specjalnego algorytmu pozwala zweryfikować, czy wcześniejszy ciąg cyfr został wpisany poprawnie.

Oprócz 16-cyfrowego numeru karty na awersie znajdują się również:

 • dane właściciela karty,
 • data ważności karty,
 • chip,
 • nazwa banku,
 • logo organizacji płatniczej.

W zależności od rodzaju i funkcjonalności karty mogą to być także:

 • zdjęcie posiadacza karty;
 • znak specjalny — symbol płatności zbliżeniowych;
 • gilosze i mikrodruki — niewielkie elementy graficzne możliwe do odczytania jedynie przy pomocy specjalistycznego sprzętu i w odpowiednim świetle.

Ważny kod CVC2 (CVV2)

Istotnym elementem karty kredytowej jest także znajdujący się na rewersie (tylnej stronie) trzycyfrowy kod CVC2 (CVV2). Oznaczenie CVC2 (Card Verification Code 2) to kod charakterystyczny dla kart wydanych przez MasterCard, CVV2 (Card Verification Value 2) umieszcza się na kartach Visa Electron i Visa Gold.

Ważne: do zabezpieczenia transakcji wykonywanych mniej popularnymi w naszym kraju kartami American Express służy umieszczany na awersie (nie na rewersie jak w przypadku kart Mastercard i Visa) kod złożony z 4 cyfr.

Wykorzystywany przy płatnościach internetowych skutecznie zabezpiecza transakcję, eliminując ryzyko nieautoryzowanego użycia karty. Jeśli korzystasz z karty kredytowej, nie podawaj nikomu kodu CVC2 (CVV2). Zadbaj także, aby nie dostał się on w niepowołane ręce. Jeśli złodziej zdobędzie numer Twojej karty wraz z kodem zabezpieczającym, może z niej skorzystać, narażając Cię nie tylko na straty finansowe, ale także na potężny stres.

Źródło:
https://www.najlepszekonto.pl/budowa-karty-platniczej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here