Czym jest SPF i jak chroni twoją skórę?
Fot. Unsplash.com

Zastanawiasz się czym jest SPF i jak chroni twoją skórę? Czy krem ​​przeciwsłoneczny z wysokim SPF (współczynnikiem ochrony przeciwsłonecznej) chroni skórę lepiej niż ten z niższym SPF? Jak wysoki powinien być poziom SPF w kremie?

Krem przeciwsłoneczny powinien mieć dobrą ochronę SPF
Fot. Unsplash.com

Czym jest SPF?

Aby zrozumieć czym jest SPF, czyli współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, musisz najpierw zrozumieć, jak działają promienie słoneczne. Światło ultrafioletowe jest niewidoczne dla ludzi, ponieważ ma krótsze fale niż światło, które widzimy. W widmie UV istnieją dwa rodzaje promieni, które mogą uszkadzać DNA w komórkach skóry i prowadzić do raka skóry. Ważne jest, aby chronić swoją skórę przed oboma typami.

  • Promienie UVB powodują oparzenia słoneczne i odgrywają kluczową rolę w rozwoju raka skóry. Numer SPF filtra przeciwsłonecznego odnosi się głównie do ilości zapewnianej przez niego ochrony przed promieniowaniem UVB.
  • Promienie UVA powodują uszkodzenia skóry, które prowadzą do opalania, a także jej starzenia i zmarszczek. Najkrótsze długości fal promieni UVA również przyczyniają się do oparzeń słonecznych.

Ważne jest, aby na etykiecie produktu znaleźć słowa „szerokie spektrum”. Co oznacza, że ​​zawiera on składniki, które mogą chronić cię przed promieniami UVA i UVB.

Co oznacza numer SPF?

Numer SPF informuje, ile i w jakim czasie, promieniowanie UV będzie w stanie oddziaływać na skórę tak, aby skóra była zaczerwieniona, gdy produkt będzie używany dokładnie zgodnie z zaleceniami, w porównaniu z ilością czasu bez kremu przeciwsłonecznego. Idealnie byłoby, gdyby z SPF30 działał 30 razy dłużej, niż gdybyś nie nosił kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Warto wiedzieć, że SPF30 pozwala na dotarcie do skóry około 3 procent promieni UVB. SPF50 przepuszcza około 2 procent tych promieni. Może się to wydawać niewielką różnicą. Dopóki nie zdasz sobie sprawy, że SPF30 przepuszcza o 50% więcej promieniowania UV na twoją skórę.

Czym jest SPF – działanie

W idealnych warunkach (jak w laboratorium), filtr przeciwsłoneczny o wyższej ochronie SPF i szerokim spektrum zapewnia lepszą ochronę przed oparzeniami słonecznymi, uszkodzeniami UVA i uszkodzeniami DNA komórek niż porównywalne produkty o niższych wartościach SPF. Ale prawdziwe życie nie przypomina laboratorium. W rzeczywistości produkty z bardzo wysokimi filtrami SPF często stwarzają fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Osoby, które ich używają, zwykle pozostają na słońcu znacznie dłużej. Mogą pominąć ponowne nałożenie kremu. I mogą pomyśleć, że nie muszą szukać cienia, nosić czapki ani przykrywać się ubraniem. W rezultacie otrzymują znacznie więcej obrażeń od UV, co oczywiście mija się z celem.

Ochrona dla osób z chorobami skóry

Dla osób, które mają historię lub wysokie ryzyko raka skóry, chorób genetycznych, takich jak albinizm, skórę pergaminową lub niektóre zaburzenia immunologiczne, SPF50 może nie wystarczyć. To samo dotyczy niektórych aktywności, takich jak wędrówki piesze lub jazda na nartach na dużych wysokościach lub wakacje w pobliżu równika. Fundacja Skin Cancer Foundation zaleca wodoodporny krem ​​przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania z SPF30 lub wyższym do wszelkich długotrwałych zajęć na świeżym powietrzu. Jednak niezależnie od SPF, ważne jest, aby nałożyć jedną porcję kremu przeciwsłonecznego na 30 minut przed wyjściem na zewnątrz. A także ponownie nakładać co dwie godziny lub bezpośrednio po pływaniu lub poceniu się.

PAmiętaj by nakładać krem przeciwsłoneczny co dwie godziny!
Fot. Unsplash.com

Więcej niż ochrona przeciwsłoneczna

Czasami, gdy zadajesz pytanie, zdajesz sobie sprawę, że to niewłaściwe pytanie. Może lepszym pytaniem byłoby: „Jaka jest najlepsza ogólna strategia ochrony mojej skóry?”. Oto odpowiedź: ważne jest, aby nie polegać wyłącznie na produktach przeciwsłonecznych z wysokim filtrem SPF. Żadna metoda ochrony przed słońcem nie zapewni Ci doskonałej ochrony. Ochrona przeciwsłoneczna to tylko jeden z ważnych elementów strategii, która powinna również obejmować poszukiwanie cienia i zakrywanie ciała, w tym kapelusz z szerokim rondem i okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV. Warto także w godzinach 12:00 – 15:00 unikać wychodzenia na słońce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here