pościel

Dbanie o pościel jest bardzo ważne, jeśli chcesz, aby służyła ci przez wiele lat. Odpowiednia częstotliwość i właściwie dopasowane parametry prania to podstawa! Sprawdź, jak często prać pościel oraz jak dopasować sposób jej pielęgnacji do rodzaju materiału i wypełnienia.

Pościel to akcesorium, z którego korzystamy codziennie — nic więc dziwnego, że z czasem się zużywa. Regularne korzystanie z pościeli nieuchronnie prowadzi do przecierania się wierzchniego materiału, a także utraty jakości wypełnienia. Jeśli jest ono wykonane z naturalnych materiałów, jak na przykład pierze, możesz zaobserwować również nieprzyjemny zapach, który jest wynikiem długotrwałego gromadzenia się kurzu i wilgoci.

Właściwa pielęgnacja może jednak znacznie przedłużyć przydatność pościeli. Klucz to odpowiednio częste pranie we właściwie dobranej temperaturze! Oto kilka wskazówek, dzięki którym dowiesz się, jak prać pościel.

#1 Zadbaj o odpowiednią częstotliwość

Nie ma jednej recepty, jak często należy prać pościel. Jeśli jesteś alergikiem, warto robić to jak najczęściej. Zazwyczaj zaleca się pranie pościeli raz na dwa tygodnie. Nie należy robić tego rzadziej niż raz w miesiącu. Jednak pranie częściej niż co tydzień również nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może doprowadzić do szybszego zużycia tkaniny.

#2 Dopasuj odpowiednią temperaturę

Odzież często pierze się w niskiej temperaturze celem zachowania jakości tkanin i uniknięcia kurczenia się. W przypadku pościeli wyższa temperatura jest jednak niezbędna, aby pozbyć się roztoczy i bakterii. 60 stopni zazwyczaj określa się jako minimum. Jeśli chcesz zachować wysoką jakość tkaniny, warto iść na kompromis, trzymając się niższych dozwolonych wartości, czyli 60-70 stopni, zamiast iść na całość. Pamiętaj również, że niektóre tkaniny, jak flanela bawełniana czy kora, nie powinny być prane w temperaturze wyższej niż 60 stopni.

Na metce pościeli powinna znajdować się informacja dotycząca dozwolonej temperatury prania. Przed zakupem warto ją sprawdzić. Może okazać się, że pościel nie powinna być prana w wysokiej temperaturze. Wtedy warto rozważyć inwestycję w inny model, zwłaszcza jeśli cierpisz na alergie, wymagające regularnego usuwania roztoczy i innych drobnoustrojów w wysokich temperaturach. Dobra pościel powinna znieść temperatury rzędu 60-90 stopni bez żadnego uszczerbku.

#3 Dobierz odpowiednie środki czyszczące

Warto pamiętać o wykorzystaniu płynu do płukania, który zmiękcza tkaniny i nadaje im jeszcze przyjemniejszy zapach. Alergicy powinni również mieć na uwadze skład detergentu — wiele składników może bowiem ich uczulać. Przy doborze środków czyszczących do pościeli miej na uwadze podobne kryteria, jak przy praniu odzieży. Sprawdź, do jakich tkanin przeznaczony jest detergent oraz czy sprawdzi się do prania kolorowej pościeli, czy tylko czarnej lub białej.

Dobra gatunkowo pościel przetrwa lata, jeśli tylko zastosujesz się do naszych wskazówek!

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here