Jak pożyczać odpowiedzialnie

Gdy podejmujemy decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu, bierzemy na swoje barki dużą odpowiedzialność. Niewywiązanie się z umowy bankowej może mieć bowiem nieprzyjemne konsekwencje. Z tego względu, stając się pożyczkobiorcą, musimy wiedzieć, co dokładnie będzie naszym obowiązkiem, a co prawem. To baza odpowiedzialnego pożyczania środków, która może uchronić nas przed kłopotami finansowymi.

Kiedy warto pożyczać środki w banku lub parabanku

Według badań Biura Informacji Kredytowej Polacy najchętniej pożyczają środki od bliskich lub rodziny, jeśli istnieje taka możliwość. Niestety, w dobie kryzysu często mamy problemy z utrzymaniem naszej rodziny, więc wsparcie dalszych krewnych i przyjaciół nie jest możliwe. Z tego względu osoby w potrzebie chętnie sięgają po kredyty gotówkowe lub pożyczki. Kiedy naprawdę warto zadłużać się u podmiotów zewnętrznych?

Temat bezpiecznego zadłużania się jest skomplikowany. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma inne warunki bytowe. Czytając poradniki dotyczące finansów zachowaj więc czujność i zawsze odnoś każde zalecenie do Twojej, indywidualnej sytuacji. Przed aplikowaniem o kredyt lub pożyczkę zastanów się, jakimi zarobkami dysponujesz, a także oszacuj realne koszty utrzymania oraz spłaty innych zobowiązań, jeśli takowe posiadasz.

Odpowiednio dobierz także wysokość kredytu do potrzeb. Jeśli potrzebujesz tylko małego wsparcia tymczasowego, lepsza będzie pożyczka od 500 do 3 000 zł w parabanku. Gdy natomiast szukasz szerszej pomocy finansowej, skontaktuj się z bankiem. Obecnie dobre kredyty gotówkowe sięgają nawet 250 000 zł, a spłatę możesz rozłożyć na dogodny, dłuższy okres.

Rata kredytu gotówkowego – jak ją zminimalizować?

Jeśli obserwujesz sytuację na polskim rynku finansowym, wiesz, że od 2022 r. Rada Polityki Pieniężnej regularnie podwyższa poziom stóp procentowych. Oznacza to, iż obecnie kredyty są wyżej oprocentowane, a raty większe. Obciąża to w dużym stopniu obywateli. Równocześnie rząd nie jest w stanie zrezygnować z agresywnej polityki kredytowej, ponieważ w ten sposób instytucje państwowe walczą z problemem galopującej inflacji. Jak zatem sprawić, aby nasza rata była niska, ale równocześnie bezpieczna?

Przed wybuchem kryzysu stopy procentowe sięgały ok. 2,5%. Obecnie wartość ta wzrosła do 6,75%. Równocześnie, z powodu niskich, wymienionych wyżej progów, większość banków do 2022 r. pożyczała pieniądze na korzystnych warunkach, jeśli klient zdecydował się na zmienną stopę oprocentowania. Wielu Polaków zdecydowało się na ten ruch, ponieważ sytuacja na rynku bankowym przez lata była stabilna i nikt nie spodziewał się nagłego krachu. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Klienci zniechęcili się do tego rodzaju kredytowania, a banki dostosowały oferty do wyższych wymagań. Teraz dużo prościej można uzyskać pożyczkę ze stałą stopą oprocentowania, na akceptowalnych finansowo warunkach.

Jeśli więc zależy Ci zarówno na bezpieczeństwie, jak i niższych ratach, koniecznie zdecydujcie się na stałą stopę oprocentowania, a równocześnie starajcie się dążyć do jak najkrótszego terminu spłaty zobowiązania (minimalizuje to koszty związane z odsetkami). Korzystne jest też regularne nadpłacanie kredytu. W ten sposób skracamy okres spłaty zadłużenia. Obecnie wszystkie te kwestie możemy ustalić z bankiem bez wychodzenia z domu, ponieważ coraz szerzej dostępne są kredyty gotówkowe online.

Gdzie szukać sprawdzonych, bezpiecznych kredytów?

Będąc laikiem, ciężko rozpoznać, który produkt finansowy będzie godny zaufania. Jak zatem sprawdzić, gdzie najlepiej pożyczyć pieniądze i uniknąć kłopotów? Prezentujemy sprawdzone rozwiązanie.

Mało kto z nas ma czas i kompetencje, aby samodzielnie zestawiać oferty kredytowe. Z pomocą przychodzą natomiast narzędzia oparte na sztucznej inteligencji tj. porównywarka kredytów Comparer.pl. Dzięki tej platformie szybko i bezpiecznie sprawdzimy, jaka opcja jest optymalna w naszej sytuacji finansowej. Wystarczy, że podamy kwotę pożyczki, która nas interesuje oraz czas spłaty, a porównywarka sama wskaże nam kilka dostępnych wariantów, z jakich powinniśmy być usatysfakcjonowani.

W poszukiwaniu dobrego kredytu możesz także wesprzeć się gotowym rankingiem kredytów gotówkowych. Sprawdź zestawienie w linku: https://comparer.pl/kredyty-gotowkowe i dowiedz się, które banki polecają specjaliści. Pamiętaj jednak, aby nie sugerować się wyłącznie danymi zawartymi w rankingu, ale przede wszystkim zwrócić uwagę na własne potrzeby i możliwości. Powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here