Jak prawidłowo odżywiać psa

Żywienie zwierząt to bardzo ważna kwestia, ponieważ pokarm bardzo mocno wpływa na zdrowie, sprawność oraz aktywność zwierząt. Dlatego też każdy, kto chce adoptować lub kupić zwierzę, w pierwszej kolejności powinien zapoznać się z zasadami dobrego odżywiania swojego przyszłego pupila, by później uniknąć przykrych konsekwencji, w tym choroby czy nawet przedwczesnej śmierci zwierzęcia.

Kontynuacja tradycji to nie zawsze dobry wybór

Na temat żywienie psów, a także innych zwierząt domowych, wciąż panuje wiele mitów, które powinny zostać rozwiane. Niestety, spora część właścicieli posiłkuje się wiedzą, którą przekazały im osoby nieposiadające rzetelnych informacji. W efekcie karmią oni swoje zwierzęta tak, jak robili to ich dziadkowie czy inni członkowie rodziny z wcześniejszych pokoleń, kiedy na temat żywienia psów nie było zbyt wiele wiadomo.

Takie postępowanie często nie jest zdrowe dla zwierząt, dlatego zamiast kontynuować tradycję, warto sięgnąć po nowoczesne, profesjonalnie przygotowane informacje na temat prawidłowego odżywiania psów. Kierując się nimi, można zapewnić pupilowi znacznie lepsze warunki do życia i rozwoju, a co za tym idzie: utrzymać go w dobrym zdrowiu, a w przypadku szczenięcia – zagwarantować mu prawidłowy rozwój.

Z czego powinna składać się psia dieta, a co należy z niej wyeliminować?

Psia dieta powinna składać się przede wszystkim z mięsa. Zwierzęta te są drapieżnikami i z tego względu ich zapotrzebowanie na mięso jest największe. Oczywiście, w zbilansowanej diecie nie powinno także zabraknąć warzyw, które doskonale uzupełniają jadłospis i dostarczają błonnika, a także witamin i minerałów, których nie znajdziemy w samym mięsie.

Wielu hodowców, którzy są zarejestrowani w ZKWP (w Związku Kynologicznym w Polsce), dostosowuje karmę bądź dietę zwierząt tak, aby spełniała jak najwyższe kryteria. Dlatego często stosują dietę BARF lub dobierają profesjonalnie przygotowane karmy z najwyższej półki. To właśnie one zawierają największą procentową ilość mięsa, a dodatkowo są uzupełniane o odpowiednie witaminy i minerały.

Ponadto, odpowiedzialni właściciele zwierząt unikają podawania psom szkodliwych dla nich owoców, warzyw czy ludzkiego pożywienia. Do tych najbardziej niebezpiecznych dla zwierząt produktów zalicza się między innymi winogrona, rodzynki, cebulę, czosnek, szczypiorek, pieprz, awokado, czekoladę, kakao, sól i kiełbasę. Niektóre z tych produktów mogą w szybkim tempie doprowadzić do śmierci, a inne do ciężkich zatruć, które mogą uszkodzić nerki lub wątrobę.

Zbilansowana, dobrej jakości karma

Nie każdy właściciel ma czas oraz możliwości, aby przygotowywać posiłki BARF. Z myślą o nich powstała karma mokra dla psów, która posiada niezbędne składniki do prawidłowego rozwoju zwierzęcia i utrzymania go w dobrej kondycji. Co więcej, karmy te są przygotowywane specjalnie dla psów różnych ras, z uwzględnieniem ich potrzeb, wielkości czy aktywności. Dzięki temu mogą zostać idealnie dopasowane do potrzeb pupila, gwarantując mu jak najlepsze i najdłuższe życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here