Materac dla dziecka należy dobierać do wieku dziecka, jego wagi i rozmiaru.
Fot. Pixabay,com

Idealny materac dla dziecka jest niezwykle ważnym elementem przygotowania pokoju dziecięcego. Dobrze dobrany materac do łóżeczka już od pierwszych dni życia wspomaga prawidłowy rozwój niemowlęcia. Ponieważ wpływa w korzystny sposób na układ kostny i prawidłową postawę kręgosłupa.

Materac do łóżeczka powinien być odpowiednio twardy, by zapewnić dziecku podparcie.
Fot. Pixabay,com

Jaki materac dla dziecka do łóżeczka?

Odpowiedni materac do łóżeczka lub kołyski powinien odznaczać się wysoką twardością, jednak nie powinien być całkowicie sztywny. Najlepszą opcją są materace piankowe. Zwłaszcza jeśli zawierają kokosową lub lateksową. Pianka poliuretanowa, z której wytwarzane są materace sama w sobie jest materiałem miękkim, który nawet pod niewielkim ciężarem niemowlęcia ugina się co może niekorzystnie wpłynąć na kręgosłup dziecka. Warto zatem rozważyć zakup materaca uzupełnionego wewnątrz o matę lateksowa lub kokosową, która podniesie jego sztywność. Wkładki te mają zazwyczaj około jednego centymetra grubości. Jednak to wystarczy by odpowiednio usztywnić konstrukcję materaca, zwiększyć jego twardość i wzmocnić wytrzymałość. Należy jednak zwrócić uwagę, że lateks jest materiałem uczulającym. Trzeba być przez to bardzo ostrożnym i dokładnie obserwować dziecko czy nie występuje reakcja alergiczna. Kupując materac do łóżeczka powinno się wybierać standardowy materac 60×120, dlatego że po okresie niemowlęcym zaleca się wymianę materaca na delikatnie twardszy.

Materac dla dzieci starszych

Materace lateksowe, lub w przypadku dzieci uczulonych na lateks materace kokosowe, są także polecane jako materace dla dwulatków i trzylatków. Podyktowane jest to tym, że posiadają one odpowiednią – nieznacznie większą niż materace piankowe – twardość, która powoduje, że dziecko się nie zapada w materac pod swoim ciężarem. Mają bardzo wysoką odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Ponadto lateks jest materiałem naturalnym i oddychającym dzięki czemu świetne reguluje swoją temperaturę, zapobiega to przegrzewaniu dziecka. Kupując materac dla dwulatka warto kupić materac 160×80. Dzięki temu będzie on mógł posłużyć dłużej, zarówno jako materac dla dwulatka, jak i pięciolatka.

Jaki materac dla dziecka nastoletniego?

Kupując materac dla dziecka od piątego roku wzwyż warto rozważyć zakup materaca, który będzie na tyle trwały jak i uniwersalny, że będzie mógł posłużyć przez kilka długich lat. Taką żywotność zapewni nam materac 90×200, który bezproblemowo może służyć również piętnastolatkom. Tylko jaki materac dla dziecka wytrzyma tak długo? Jak już wspominaliśmy wcześniej wysoka żywotnością odznaczają się materace lateksowe. W połączeniu z innymi naturalnymi wkładami takimi jak kokos będą zarówno wytrzymałe jak i funkcjonalne przez długie lata. Dodatkowo materace dwustronne sylikonowo-kokosowe mają jedną bardzo ważna zaletę: by odpowiednio dobrać twardość materaca wystarczy go odwrócić na druga stronę, dzięki czemu możemy regulować sprężystość i poziom zapadania się dziecka w materac. Z czasem dzięki temu będziemy mogli regulować twardość materaca, która z biegiem czasu powinna wzrastać.

Materac dla nastolatka powinien charakteryzować sie odpowiednią sprężystością.
Fot. Pixabay,com

Materac sprężynowy a materace naturalne.

Do materacy naturalnych zaliczamy materac lateksowy (wykonany z mleczka kauczukowego), materac kokosowy i materac gryczany. Odznaczają się one wysoką wytrzymałością, są oddychające – dobrze regulują poziom temperatury zapobiegając przegrzaniu dziecka i nadmiernej potliwości. Warto zwrócić uwagę na materace gryczane. Łuski gryki, wykorzystywane przy ich produkcji nie tylko idealnie dopasowują się do kształtu dziecka, ale zapewniają też wysoka termoregulację, która zapobiega przegrzaniu dziecka, jednak w pierwszych tygodniach życia wspomaga rodziców w dogrzewaniu maluszka. Warto zatem dla niemowląt kupić materac do łóżeczka składający się z trzech warstw: lateksowej, gryczanej oraz pianki poliuretanowej. Materace gryczane mają jednak jedną wadę: niską tolerancję na wilgoć. Należy je często wietrzyć i dbać o ich poziom wilgotności. Nie powinno się ich także moczyć. Dlatego nie polecane są dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat. Przy materacach gryczanych warto także co jakiś czas kontrolować równomierne rozłożenie łusek w komorach, na które są podzielone.

Materace sprężynowe

Materacy sprężynowych nie należy używać przy małych dzieciach. Mimo wysokiej sprężystości nie zapewniają odpowiedniego podparcia, co może mieć wpływ na układ kostny i rozwój kręgosłupa dziecka. Odpowiednie będą dopiero dla nastolatków.

Sprawdź też jak dobrać szafę do sypialni.

1 KOMENTARZ

  1. […] Meblując pokój dziecięcy musisz pamiętać, że dziecko szybko rośnie. Dlatego też co kilka lat trzeba będzie go przemeblować by dostosować go do dziecka. Dlatego też niektóre rzeczy warto wybierać „rosnące razem z dzieckiem”. Takim wyborem są chociażby rozciągane łóżka, do których dokupuje się tylko odpowiedniej wielkości materac dla dziecka. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here