Jeśli meblujesz pokój dziecięcy, to wiesz, że obecnie panuje zasada „co za dużo to niezdrowo”. Projektanci stawiają na ponadczasowe wzory i elementy, które będą służyć latami i nigdy nie wyjdą z mody, ani się nie znudzą. Dlatego też od lat na popularności zyskują style takie jak: minimalistyczny, skandynawski, prowansalski, japoński czy loftowy. Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji pokoi dziecięcych jest również styl Montessori, stawiający na rozwój dziecka.
Spis Treści
Kolorowy i bajkowy pokój dziecięcy
Pokój dziecięcy kojarzy nam się z kolorową przestrzenią, pełną zabawek i radości. Jednak nawet jeśli zostawimy ściany w kolorze białym, pokój dziecięcy nabierze kolorów. Za sprawą zabawek, rysunków i dodatków. Dlatego też przyjmuje się, że w pokoju dziecięcym liczbę kolorów ogranicza się do dwóch – trzech. Warto wiedzieć, że dzieci do lat 3 nie widzą dobrze pastelowych kolorów. Niemowlęta niezależnie od płci, wolą zdecydowane kontrastowe kolory. Dlatego warto w pokoju niemowlaka postawić na mocne zestawienia, takie jak: czarny – żółty, biel – błękit/fiolet/czerń. Aranżując pokój dla starszego dziecka najlepiej zapytać jaki kolor im najbardziej odpowiada. Nie kierujmy się także stereotypami płci.
Pokój dziecięcy Montessori
Aranżując pokój dla dziecka, przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę wpływ otoczenia na rozwój. W modzie ostatnio jest wychowanie w duchu Montessori. Pokój dla dziecka według Montessori to prostota i minimalizm. Wszystko ma swoje określone miejsce. Ład i porządek dają dziecku (szczególnie małemu) poczucie bezpieczeństwa i ułatwiają orientację w przestrzeni, dlatego też pokój jest podzielony na strefy: spania, karmienia, zabawy (pracy), przebierania. Strefa snu powinna być wolna od hałasu i rozpraszaczy. Dla niemowląt idealnie sprawdzi się kosz Mojżesza lub niewielka kołyska. Dla starszych dzieci materac umieszczony na ziemi. Dzięki temu dziecko po obudzeniu z drzemki nie musi wołać rodzica, by „dostać się do swojego pokoju”.
Strefy Montessori
Strefa karmienia wygodna jest przede wszystkim dla mamy – wystarczy w niej wygodny fotel i niewielki stolik. Strefa zabawy i pracy powinna być odpowiednio zorganizowana i dostępna dla dziecka w całości. Zamiast dużych pojemników na zabawki wybiera się niewielkie koszyki i tacki oraz otwarte półki. Poza tym wystarczy dywanik, stolik i krzesełko. Strefa przebierania także powinna być dostępna dla dziecka. Niemowlakowi wystarczy w tym miejscu komoda i przewijak. Starszakom warto zaaranżować wygodną komodę z koszami, do których będzie miał łatwy dostęp.
Dodatki w pokoju dziecięcym
Pokój dziecięcy najlepiej uzupełniają dodatki. Dlatego warto zainwestować w niebanalne rozwiązania. Nie wszystko musi być zrobione z plastiku i hipoalergicznych materiałów. W modzie są takie materiały jak drewno, wiklina, metal, wełna, len czy tiul. Nie tylko wzbogacą otoczenie dziecka, ale także zapoznają dziecko z różnymi fakturami, poprawiając motorykę małą dziecka.
Nie trzeba się także bać oryginalnych dodatków. Ciekawe plakaty lub rysunki na ścianach, kwiatowe dodatki – pościel albo poduszki. Dodadzą wystrojowi kolorów, są także łatwe do zmiany. W ten sposób jedną przestrzeń można często i łatwo przeorganizowywać.
Warto zainwestować również w dodatki w stylu boho. Styl ten wiąże się z masą energii, zbiera to, co najlepsze z wielu kultur i dostosowuje pod siebie. Dlatego kolorowy łapacz snów, siedziska z naturalnych materiałów w odważnych kolorach czy ręcznie robiona makramowa karuzela nad łóżeczko dopełnią każde wnętrze. Świetnie sprawdzają się także dodatki wykonane wspólnie z dzieckiem. Będzie nie tylko dodatkiem, ale też świetną pamiątką.
Pokój dziecięcy – co musisz pamiętać?
Meblując pokój dziecięcy musisz pamiętać, że dziecko szybko rośnie. Dlatego też co kilka lat trzeba będzie go przemeblować by dostosować go do dziecka. Dlatego też niektóre rzeczy warto wybierać „rosnące razem z dzieckiem”. Takim wyborem są chociażby rozciągane łóżka, do których dokupuje się tylko odpowiedniej wielkości materac dla dziecka.
[…] Sprawdź też jak umeblować pokój dziecięcy. […]
[…] materac dla dziecka jest niezwykle ważnym elementem przygotowania pokoju dziecięcego. Dobrze dobrany materac do łóżeczka już od pierwszych dni życia wspomaga prawidłowy rozwój […]
[…] i lepiej pracują, jeśli ich biurko pasuje do ich osobowości. Warto też dopasować biurko do pokoju dziecięcego i znajdujących się w nim […]
[…] pozwala na to miejsce, umieść w pokoju dziecięcym miękki dywanik wraz z nisko położoną półką z miejscem na zabawki i książki. Dla […]