Sypialnia Montessori to miejsce idealne do rozwoju dziecka
Fot. Unsplash.com

Obecnie coraz modniejsze jest wychowanie w duchu Montessori, dlatego warto wiedzieć jak umeblować dziecięcy pokój Montessori.

Dziecięcy pokój Montessori zakłada dostępność w całości do dziecka.
Fot. Unsplash.com

Filozofia Montessori

Filozofia Marii Montessori zachęcania do kreatywności i niezależności odnosiła się nie tylko do klasy, ale także do domu. Wierzyła w znaczenie tworzenia przestrzeni, w której wszystko jest w zasięgu dziecka, nawet od najmłodszych lat. Stąd pomysł zaprojektowania sypialni Montessori. Chociaż naturalnie myślimy o tym, jak chcielibyśmy, aby sypialnia naszego dziecka wyglądała i funkcjonowała z perspektywy osoby dorosłej. Podejście Montessori przenosi punkt widzenia na horyzont dziecka. Łatwym sposobem na zmianę punktu widzenia jest usiąść lub położyć się na podłodze i rozejrzeć się. Co stamtąd widzisz? Szybko odkryjesz, co zobaczy również twoje niemowlę lub maluch.

Jakie elementy uwzględnia dziecięcy pokój Montessori?

Jeśli chodzi o aranżację sypialni Montessori, nie musisz zatrudniać projektanta wnętrz ani być ekspertem od Montessori. W rzeczywistości prostota jest kluczowa. Wystarczy kilka podstawowych wskazówek, aby stworzyć sypialnię inspirującą do samodzielnych eksploracji i wypoczynku, a jednocześnie bezpieczną i wygodną.

Kolory i oświetlenie w sypialni Montessori

Sypialnia Montessori ma zazwyczaj neutralny kolor, pomalowaną na biało lub w stonowanych, naturalnych kolorach. Te odcienie sprzyjają poczuciu spokoju, pozwalając żywym przedmiotom, takim jak zabawki, zdjęcia i dzieła sztuki, przyciągnąć uwagę dziecka. Oświetlenie powinno być miękkie i ciepłe, z minimalnym olśnieniem. Rolety zaciemniające wzdłuż okien pomagają stworzyć ciemne, przytulne środowisko drzemki.

Łóżko w dziecięcym pokoju Montessori

Łóżko podłogowe jest integralną częścią sypialni Montessori. W przeciwieństwie do łóżeczek, w których dzieci zależą od opiekunów, którzy decydują o sposobie snu i czuwania, łóżka podłogowe zapewniają swobodę ruchów, niezależność i mobilność. Upewnij się, że łóżko nie przylega bezpośrednio do otworu wentylacyjnego lub grzejnika. Aby zapewnić bezpieczeństwo niemowlętom poniżej szóstego miesiąca życia, łóżko powinno być wolne od koców, poduszek, ochraniaczy i pluszowych zwierząt.

Dziecięcy pokój Montessori – strefa przebierania

Wielu rodziców decyduje się na komodę z nakładką, oszczędzającą miejsce opcję, która utrzymuje ubrania i pieluchy w jednym centralnym miejscu. Jeśli wolisz, upewnij się, że wszystko jest w zasięgu ręki i nigdy nie zostawiaj dziecka samego. Aby dziecko było zajęte, umieść w pobliżu grzechotkę lub chwytak lub zamontuj nietłukące się lusterko na ścianie.

Gdy Twoje dziecko stanie się bardziej mobilne, rozważ wymianę dużych, ciężkich szuflad na przyjazne dzieciom schowki i zainstaluj w szafie dolny drążek do samodzielnego wybierania ubrań. Haczyki ścienne na wysokości dziecka sprawdzają się również do wieszania przedmiotów codziennego użytku, takich jak kurtki i bluzy. Możesz również uwzględnić miejsce do samodzielnej pielęgnacji. Umieszczając lustro na ścianie na wysokości dziecka, wraz ze szczotką do włosów i chusteczkami. Twój maluch może skorzystać z obszaru samoopieki, aby rozczesać włosy i wydmuchać nos.

Strefa zabaw a dziecięcy pokój Montessori

Jeśli pozwala na to miejsce, umieść w pokoju dziecięcym miękki dywanik wraz z nisko położoną półką z miejscem na zabawki i książki. Dla noworodków pokaż kilka przyciągających wzrok zabawek i rodzinnych zdjęć. Kiedy twoje dziecko będzie mogło raczkować lub chodzić, trzymaj kosz z zabawkami i  4-6 książek na półce lub w jej pobliżu.  Co 7–14 dni wymieniaj zabawki lub książki, aby zawsze było coś świeżego i ekscytującego, co pobudzi wyobraźnię twojego dziecka.

Dziecięcy pokój Montessori – strefa karmienia

Niemowlęta i matki karmiące potrzebują wygodnego miejsca do karmienia, więc rozważ krzesło do karmienia i stolik, jeśli pozwala na to miejsce. Kiedy twoje dziecko będzie wystarczająco duże, aby siedzieć, rysować lub czytać, zamień miejsce do karmienia na biurko dziecięce i krzesełka dla dzieci oraz fotel bujany lub z pufa do przytulania przy ulubionej książce.

Zabawki Montessori stawiają na zróżnicowane materiału i faktury.
Fot. Unsplash.com

Dekoracja ścienna dla dziecka w stylu Montessori

Twarze, zwłaszcza te znane, są szczególnie atrakcyjne dla niemowląt i małych dzieci. Co sprawia, że ​​zdjęcia rodzinne są świetną opcją do dekoracji ścian. Nieskończenie fascynujące są również kolorowe kształty i obrazy zwierząt. Pamiętaj, by powiesić je tak, aby dziecko miało na nie odpowiedni widok.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here