Rodzice i opiekunowie mogą wybierać pieluszki wielorazowe z wielu powodów,
Fot. Unsplash.com

Rodzice i opiekunowie mogą wybierać pieluszki wielorazowe z wielu powodów, takich jak obawy dotyczące marnotrawstwa, chęć uniknięcia narażania niemowlęcia na działanie chemikaliów w niektórych jednorazowych pieluchach oraz przekonanie, że pieluchy wielokrotnego użytku są lepsze dla wrażliwej skóry niemowląt. Z tego artykułu dowiesz się więcej o pieluchach wielokrotnego użytku. W tym o korzyściach zdrowotnych, potencjalnych zagrożeniach i innych zrównoważonych opcjach.

Używanie pieluszki wielorazowej ma zarówno zalety, jak i wady.
Fot. Unsplash.com

Co to są pieluszki wielorazowe?

Pieluchy wielokrotnego użytku występują w wielu formach. Najprostszą opcją jest pieluszka materiałowa z agrafkami, które utrzymują ruchome części pieluchy razem. Starsze rodzaje pieluszek zwykle wymagają skomplikowanego składania i znacznej ilości czasu na założenie. Dlatego wiele osób wybiera gotowe pieluchy materiałowe z wkładkami i zatrzaskami. Niektóre firmy świadczące usługi pieluchowe piorą pieluchy z materiału, a następnie zwracają tygodniowe lub miesięczne dostawy czystych pieluch. Rodzice i opiekunowie mogą również zdecydować się na pranie pieluch w domu. Niektórzy ludzie używają kombinacji pieluszek wielokrotnego użytku i jednorazowych dla wygody, podczas gdy inni polegają wyłącznie na opcjach wielokrotnego użytku.

Korzyści zdrowotne pieluszek wielorazowych

Używanie pieluch wielokrotnego użytku może wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi. Zwłaszcza w przypadku niemowląt z chorobami skóry, takimi jak egzema. Na przykład:

 • Niemowlę może poczuć mokrą pieluchę, co może ułatwić wczesną naukę korzystania z nocnika.
 • W zależności od rodzaju pieluchy niemowlę może być mniej narażone na szkodliwe chemikalia, w tym pestycydy i substancje zapachowe. Na przykład pieluchy z bawełny organicznej nie zawierają pestycydów.
 • Pieluchy materiałowe mogą być bardziej oddychające, co pomaga zmniejszyć podrażnienia skóry.
 • Niemowlęta z alergią mogą mieć reakcje skórne na niektóre tkaniny lub chemikalia w jednorazowych pieluchach. Przejście na pieluchy z materiału lub rzadsze używanie pieluch jednorazowych może zmniejszyć narażenie na alergeny i inne czynniki drażniące.

Inne korzyści

Wielu rodziców wybiera pieluchy materiałowe ze względu na troskę o zrównoważony rozwój, odpady lub środowisko. Jednak niewiele badań naukowych porównuje pieluchy materiałowe z pieluchami jednorazowymi, a większość badań na ten temat jest bardzo przestarzała. W międzyczasie badania z 2008r. zwróciły uwagę na ślad węglowy produkcji pieluch jednorazowych i czyszczenia pieluch wielokrotnego użytku. Badanie wykazało, że jednorazowe pieluchy miały wpływ na zmianę klimatu w postaci około 550 kilogramów równoważnika dwutlenku węgla w ciągu 2,5 roku, w którym niemowlęta zazwyczaj ich potrzebują. Wpływ pieluch wielokrotnego użytku był nieco większy i wynosił 570 kg równoważnika dwutlenku węgla. Jednak autorzy badania zauważają, że wpływ pieluch wielokrotnego użytku zależy od tego, jak dana osoba je myje. Na przykład pranie ich w pełnym załadunku i wieszanie do wyschnięcia zamiast używania suszarki do ubrań może zmniejszyć wpływ na środowisko o 16%. Ponadto ponowne użycie pieluch dla więcej niż jednego niemowlęcia może znacznie zmniejszyć ogólny wpływ na środowisko.

Pieluszki wielorazowe – inne zalety

To powiedziawszy, rodzice i opiekunowie, którzy wybierają pieluchy wielokrotnego użytku, mogą je wybrać z powodów innych niż zero waste, w tym:

 • lubią wygląd pieluch wielokrotnego użytku
 • oszczędność kosztów w zależności od rodzaju wybranej pieluchy i sposobu jej prania
 • chcąc wspierać lokalne lub małe firmy produkujące lub czyszczące pieluchy wielokrotnego użytku
 • nie chcąc wspierać dużych firm produkujących pieluchy
Pieluszki jednorazowe są wygodne, ale mogą być problemem dla srodowiska.
Fot. Unsplash.com

Na co zwrócić uwagę?

Pieluchy materiałowe nie są odpowiednie dla każdego. Wady tego wyboru obejmują:

 • kupowanie pieluch wysokiej klasy lub korzystanie z usługi prania może być dużą inwestycją, a nawet kosztować więcej niż opcje jednorazowe.
 • Pieluchy materiałowe mogą być niewygodne. Pranie pieluch z materiału może być ogromnym ciężarem dla nowych rodziców i opiekunów, którzy również muszą pogodzić pracę, obowiązki rodzinne, inne dzieci i dbanie o siebie.
 • Korzyści dla środowiska wynikające z pieluch wielorazowych są niejasne. Rodzice i opiekunowie, którzy wybierają pieluchy wielokrotnego użytku wyłącznie ze względu na ich wpływ na środowisko, powinni zbadać wszystkie opcje i podjąć kroki, aby upewnić się, że pierzą je w sposób zrównoważony.
 • Pieluchy materiałowe nie są typowym wyborem. Może to oznaczać, że inni opiekunowie – tacy jak dziadkowie, personel przedszkoli lub opiekunki do dzieci – mogą niechętnie ich używać lub mieć trudności z nałożeniem ich na niemowlę.
 • Używanie pieluch z materiału nie gwarantuje braku ekspozycji na chemikalia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here