Własny kompostownik to świetna oszczędna alternatywa dla zakupu.
Fot. Unsplash.com

Własny kompostownik to świetna oszczędna alternatywa dla zakupu. Kompostowanie to łatwy proces z wieloma korzyściami, który zbiera odpady zielone (owoce, warzywa, chwasty, skorupki jajek i zmielona kawa) i brązowe odpady (liście, patyki, tektura i gazeta) i miesza je, aż wszystko się rozłoży, tworząc bogatą glebę . Tę żyzną glebę można wykorzystać w ogrodzie lub na rabatach kwiatowych, zapewniając im potrzebne składniki odżywcze. Przed rozpoczęciem upewnij się, że kompostujesz, a czego nie.

Dzięki kompostownikowi pozbędziesz się odpadów
Fot. Unsplash.com

Kiedy założyć kompostownik?

Zbudowanie solidnej pryzmy kompostowej może być przedsięwzięciem całorocznym. Ale magia dzieje się w cieplejszych miesiącach, kiedy organizmy tlenowe, takie jak bakterie i grzyby, rozkładają odpady organiczne i przekształcają je w substancję poprawiającą glebę. Wczesna wiosna to dobry czas na zbudowanie kompostownika i rozpoczęcie procesu. Każdej wiosny dodaj zużyte rośliny z ogrodu z poprzedniego roku. Następnie, nadejście lata i jesieni, dodaj odpady produkcyjne i inne organiczne odpadki. Chociaż niskie temperatury mogą powstrzymać rozkład, proces kompostowania rozpocznie się ponownie, gdy powróci ciepła pogoda.

Co będziesz potrzebował do budowy kompostownika?

Sprzęt / narzędzia

  • Rękawice robocze
  • Wiertła i bity
  • Piła lub nóż uniwersalny
  • Nożyce do drutu
  • Nożyce ogrodnicze
  • Młotek
  • Widły ogrodowe lub łopata

Materiały

  • Plastikowy pojemnik do przechowywania
  • Worek na śmieci
  • Linka rozciągana
  • Siatka druciana
  • Pale ogrodowe
  • Metalowe zbrojenie
  • Opaski samozaciskowe

Jak zrobić kompostownik

Pierwszą kwestią podczas nauki kompostowania jest ustalenie, w czym będziesz kompostować. Zależy to od wielkości ogrodu i preferowanej estetyki. Osoby posiadające małe ogrody często wybierają kosz do kompostowania, taki jak pojemnik do przechowywania lub kosz na śmieci, który ukrywa rozkładającą się materię, zapewniając jednocześnie wystarczającą ilość kompostu, aby wzmocnić swoje rośliny.

Określ lokalizację

Określ też lokalizację swojego pojemnika kompostowego. Wybierz obszar, który jest blisko ogrodu, ale niewidoczny, aby zachować wypielęgnowany wygląd. W wybranym miejscu połóż worek na śmieci. Wybierz plastikowy pojemnik do przechowywania, który będzie kompostownikiem. Powinien mieć co najmniej 50 litrów i zawierać szczelnie dopasowaną pokrywkę.

Wytnij spód pojemnika i wywierć otwory

Załóż rękawice robocze. Odetnij spód pojemnika piłą ręczną lub nożem uniwersalnym (opcjonalnie). Następnie, używając dużego wiertła, wywierć otwory na zewnątrz pojemnika, aby zapewnić przepływ powietrza. Jeśli nie zdecydowałeś się odciąć dna, wywierć w nim duże otwory.

Napełnij pojemnik na kompost

Umieść kompostownik na worku na śmieci  i zacznij napełniać kosz odpowiednimi odpadami organicznymi. Jeśli zwierzęta często odwiedzają Twoje podwórko, zabezpiecz górną część kosza za pomocą linki rozciąganej.

Jak zrobić ogrodzony kompostownik?

Duży ogród zwykle wymaga sporego stosu do kompostowania, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe. Tutaj do gry wkracza ogrodzony kompostownik

Wybierz lokacje

Zdecyduj się na lokalizację swojego kompostownika. W pobliżu ogrodu, ale ukryty za szopą lub garażem, jest często najlepszą opcją.

Zmierz przestrzeń

Zmierz swoją przestrzeń. Zwykle zalecany jest obszar o powierzchni od 1 do 2 metrów kwadratowych. Umieść kołek w każdym rogu.

Wbij kołki w rogi kompostownika

Wbij kawałek pręta zbrojeniowego lub drewniane kołki w ziemię w każdym wytyczonym rogu, tak aby wszystkie cztery rogi były oznaczone.

Otocz kompostownik siatką drucianą

Rozwiń siatkę drucianą i przytnij ją tak, aby obejmowała każdą stronę obszaru kompostownika. Przymocuj każdy róg do zbrojenia za pomocą kilku opasek zaciskowych. Następnie za pomocą narzędzia do drutu zagnij ostre krawędzie wokół zbrojenia.

Kompost świetnie nadaje się do użyźniania ogrodu.
Fot. Unsplash.com

Dodaj odpady organiczne

Zacznij dodawać odpowiednie odpady organiczne, takie jak fusy z kawy mielonej, do ogrodzonego kompostownika. Możesz je przesypywać co jakiś czas glebą, żeby uchronić je przed wygrzebywaniem przez dzikie zwierzęta. Przyśpieszy to także proces kompostowania i zachęci dżdżownice do wprowadzenia się.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here