Czy domowa pasta do zębów jest bezpieczna do codziennego użytku? Czy warto ją stosować?
Fot. Unsplash.com

Czy domowa pasta do zębów jest bezpieczna do codziennego użytku? Czy warto ją stosować? Utrzymywanie czystości zębów jest ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia jamy ustnej. Możesz także chcieć, aby Twoje zęby były tak białe, jak to tylko możliwe. Chociaż poszukiwanie domowych past do zębów do naturalnego czyszczenia i wybielania zębów może być kuszące, ostrożnie rozważ ten pomysł. Domowe pasty do zębów nie zawierają pewnych składników, takich jak fluor, które pomogą Ci zmniejszyć próchnicę i rozwiązać inne problemy zdrowotne jamy ustnej. Istnieje wiele naturalnych sposobów promowania dobrego zdrowia jamy ustnej, ale tylko nieliczne badania zalecają stosowanie domowej roboty pasty do zębów zamiast past dostępnych na rynku.

Domowa pasta do zębów nie zawiera fluoru
Fot. Unsplash.com

Domowa pasta do zębów: zalety

Przygotowanie własnej pasty do zębów może Cię zainteresować z kilku powodów. Może chcesz:

 • kontrolować składniki swojej pasty do zębów
 • zmniejszyć zużycie plastikowych opakowań i żyć w zgodzie z ideą zero waste
 • dostosować teksturę, smak lub ścieralność
 • ciąć koszty

Domowa pasta do zębów: wady

 • Musisz kupić materiały eksploatacyjne
 • Aby zrobić własną pastę do zębów, musisz zebrać odpowiednie zapasy, takie jak pojemnik do przechowywania pasty do zębów, narzędzia do mieszania i odmierzania oraz określone składniki żądanej mieszanki.
 • Niektóre przepisy online zawierają szkodliwe składniki
 • Uważaj na receptury naturalnych past do zębów, nawet jeśli zawierają one składniki, które wydają się nieszkodliwe. Zawsze unikaj stosowania nadtlenku wodoru lub octu w domowej paście do zębów. Te składniki mogą rozkładać szkliwo zębów i powodować zażółcenie zębów i problemy z dziąsłami.

Nie zawiera fluoru

Pamiętaj, że Twoja domowa pasta do zębów nie zawiera fluoru. Udowodniono, że fluor jest najskuteczniejszym składnikiem pasty do zębów w zapobieganiu próchnicy. Dentyści zalecają używanie tylko past do zębów zawierających fluor i uważa się, że ich stosowanie jest bezpieczne.

Przepisy na pastę do zębów do wypróbowania

Jeśli nadal jesteś zdeterminowany, aby zrobić własną pastę do zębów, oto kilka sugestii i naturalnych przepisów, z którymi możesz eksperymentować, aby myć i wybielać zęby.

Pasta do zębów z sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest składnikiem często występującym w pastach do zębów. Soda oczyszczona:

 • jest bezpieczna
 • zabija zarazki
 • jest delikatnym środkiem ściernym
 • dobrze współpracuje z fluorem (w komercyjnych pastach do zębów).

Pamiętaj, że użycie zbyt dużej ilości sody oczyszczonej może zniszczyć górną warstwę szkliwa, która nie odrośnie. Warto również pamiętać, że soda oczyszczona to produkt na bazie soli, na wypadek gdybyś monitorował jej spożycie. Instrukcja wykonania pasty do zębów: wymieszaj 1 łyżeczkę sody oczyszczonej z niewielką ilością wody. Możesz rozważyć dodanie aromatu do swojej pasty do zębów za pomocą olejku eterycznego (takiego jak mięta pieprzowa). Nie połykaj sody oczyszczonej ani olejków eterycznych.

Pasta do zębów z olejem kokosowym (ssanie oleju)

Płukanie ust olejem – praktyka zwana ssaniem oleju – może przynieść pewne korzyści dla zdrowia jamy ustnej, ale badania nad jego skutecznością są ograniczone. Możesz wypróbować tę technikę, przesuwając niewielką ilość olejku w ustach przez 5 do 20 minut każdego dnia. Jedno z badań Trusted Source wykazało, że ssanie oleju kokosowego zmniejszyło płytkę nazębną po siedmiu dniach.

Pasta do zębów lub płukanka z szałwii

Szałwia może być składnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas przygotowywania własnej pasty do zębów. Jedno z badań wykazało, że osoby stosujące płyn do płukania jamy ustnej z szałwii zmniejszyły zapalenie dziąseł i owrzodzenia jamy ustnej po sześciu dniach stosowania. Przepis na płyn do płukania jamy ustnej z szałwii. Możesz zrobić płyn do płukania jamy ustnej szałwii, mieszając garść liści szałwii i łyżeczkę soli w pół litra wrzącej wody. Gdy mieszanina ostygnie, wypłucz nią usta, a następnie wypluj po kilku minutach. Może to naturalnie oczyścić usta, ale nie jest to przepis potwierdzony badaniami. Przepis na pastę do zębów z szałwią. Niesprawdzona receptura pasty do zębów z szałwią łączy w sobie następujące składniki:

 • 1 łyżeczka soli
 • 2 łyżeczki sody oczyszczonej
 • 1 łyżka proszku ze skórki pomarańczowej,
 • 2 łyżeczki suszonej szałwii
 • kilka kropli olejku z mięty pieprzowej

Zmiel te składniki razem i wymieszaj z niewielką ilością wody, aby uzyskać pastę do zębów. Pamiętaj, że używanie cytrusów lub innych owoców bezpośrednio na zębach może być bardzo szkodliwe ze względu na ich naturalne kwasy. Może to prowadzić do ubytków i nadwrażliwości zębów.

Domowa pasta do zębów na bazie węgla może być kusząca.
Fot. Unsplash.com

Pasta do zębów na bazie węgla

W ostatnich latach węgiel drzewny przyciąga coraz większą uwagę jako produkt zdrowotny i pielęgnacyjny. Chociaż możesz włączyć węgiel drzewny do domowej pasty do zębów, obecnie nie istnieją żadne badania, które promowałyby skuteczność lub bezpieczeństwo składnika dla zębów. Niektóre strony internetowe twierdzą, że mycie zębów lub płukanie ust sproszkowanym węglem drzewnym przynosi korzyści, ale należy zachować ostrożność, próbując tych metod. Węgiel drzewny może być nadmiernie ścierny i uszkodzić górną warstwę szkliwa zębów, jeśli nie będziesz ostrożny.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here