Nowa praca

Nowa praca to nie tylko szansa, nowe możliwości ale również wyzwanie dla wielu z nas. Czekają nowe obowiązki, znajomości, zasady i przyzwyczajenia. Często pierwsze dni są bardzo stresujące, nie wiemy, co nas spotka i czego możemy się spodziewać po szefie i współpracownikach, czy znajdziemy z nimi wspólny język i staniemy się częścią zespołu.

Jak odnaleźć się w nowej pracy?

To pytanie zadaje sobie niejedna osoba. Czy wypada przynieść jakiś mały poczęstunek? Czy przedstawiać się każdemu? Od razu przechodzić na „ty”? Te i wiele innych pytań zadajemy sobie przed przekroczeniem progu nowej firmy. Przede wszystkim warto uzmysłowić sobie, że zapewne wiele osób będzie chciało nas od razu poznać, jest ciekawych, kim jesteśmy. Dlatego nie bez znaczenia jest pierwsze wrażenie. To od niego wszystko się zaczyna. Nowy pracownik w firmie, który źle wypadnie na wstępie, trudniej będzie miał odbudować swój dobry wizerunek. Jest to możliwe, ale musimy się liczyć z tym, że przez pewien czas ktoś może nas postrzegać przez pryzmat tej jednej, niefortunnej sytuacji.

Sprawdź też: https://biznews.com.pl/biznes/22032-jak-odnalezc-sie-w-nowej-pracy-sprawdz-nasze-wskazowki

Co zatem zrobić, żeby wypaść dobrze?

Przede wszystkim przed wyjściem poświęćmy więcej niż zwykle, czasu na dobór ubioru. Warto wcześniej zorientować się, jaki styl panuje w naszej nowej firmie. Czy jest to luźny, nieformalny czy też bardzo elegancki? Warto o takie rzeczy zapytać osobę, która nas rekrutowała lub powiadomiła o tym, że chce podjąć z nami współpracę. Dzięki temu my będziemy czuli się swobodnie, że nasz ubiór nie jest ani za swobodny, ani zbyt elegancki, gdy w pracy panuje luźna atmosfera.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę to zabranie wszystkich potrzebnych dokumentów i zaświadczeń. Wszystko, co może nam się przydać pierwszego dnia. Dzięki temu zaprezentujemy się, jako zdyscyplinowany, zapobiegliwy i uporządkowany pracownik. Na pewno zyskamy tym w oczach szefa i współpracowników. Najważniejsze jednak to być otwartym na nowo poznanych ludzi. Nie powinniśmy zamykać się w swoim miejscu pracy na innych. Od samego początku należy wychodzić z inicjatywą, przedstawić się i uśmiechnąć. Taki delikatny gest może wiele zdziałać, o ile nie jest wymuszony i sztuczny. Z pewnością przełamie pierwsze lody. Dobrze, jeśli nowy pracownik w firmie zadaje rzeczowe, poprawnie sformułowane pytania. Jest to oznaką zainteresowania i szacunku do drugiej osoby. Pokazujemy, że zależy nam na tej pracy, a nowa praca jest dla nas szansą na zdobycie doświadczenia i rozwinięciu się. Sami również musimy chcieć coś dać od siebie. Jeśli mamy jakieś umiejętności to nie przechwalajmy się nimi, ale chętnie służmy radą, pokazujmy, że znamy się na tym temacie.

Nowe miejsce zatrudnienia to szansa, której nie warto stracić przez nieprzemyślane lub niegrzeczne zachowania. Dlatego należy stawić się do firmy wypoczętym i dobrze nastawionym, zrobić wszystko, by inni ludzie postrzegali nas, jako osobę otwartą, sympatyczną i komunikatywną. Dzięki temu szybko staniemy się częścią zgranego zespołu, który chętnie ze sobą współpracuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here