ultrabook

W elektronice, producenci sprzętu dążą do zaaplikowania jak największej ilości mocy w urządzeniu jak najmniejszym i jak najlżejszym. Tak jest na rynku telefonów, ale także zjawisko to nie ominęło produktów, jakim są laptopy. Zazwyczaj, udając się do sklepu kierujemy się utartymi nawykami, aby zwracać uwagę na takie parametry jak karta graficzna, rozdzielczość ekranu, pojemność dysku, przekątna ekranu, pamięć ram itp. Dla jednego istotna będzie przy wyborze podświetlana klawiatura, rozdzielczość full hd, częstotliwość odświeżania ekranu, rozmiar ekranu czy to na ile bateria starcza. Jednak w kategorii laptopy same parametry to jedynie wierzchołek góry lodowej. Czy ma obecnie znaczenie, czy wybieramy procesor Intel Core i5 czy Intel Core i3? Istotne staje się, aby urządzenie było jak najbardziej funkcjonalne. I tu odpowiedzią na zapotrzebowania użytkowników stał się ultrabook.

Czym są ultrabooki?

Laptopy to mobilne komputery osobiste, które zyskały dużą popularność. Gdy człowiek zaczynał pracę w której coraz częściej musiał się poruszać, a nie siedzieć 8 godzin w biurze, okazało się jednak, że dotychczasowe komputery ważące 3 kg nie spełniają swoich funkcji. Dlatego wiele osób zdecydowało się na laptopy, które mogły zostać zabrane wszędzie. Jednak z biegiem czasu i to nie wystarczyło. Dlatego zaczęto pracować nad takim urządzeniem, które będzie wydajne, posiadało konkretne podzespoły i będzie poręczne i lekkie. Dlatego też firma Intel w 2011 roku zaprezentowała na targach Computex nowe urządzenie.

ASUS UX 21 miał grubość 17mm, procesor Intel Core i7, wykonany był z aluminium i szkła. Tak zapoczątkowano modę na ultrabooki, czyli małe, poręczne laptopy, niezwykle cienkie, smukłe, posiadające nowoczesny design, doskonałe parametry techniczne, dotykowy ekran (jak w tablecie) oraz szybkość uruchamiania.

Tak narodziła się rewolucja, sprawiając, że każdy ultrabook jest laptopem szczególnym, jednak nie każdy laptop możemy nazwać ultrabookiem.

Jakie parametry powinny spełniać ultrabooki?

Należy wspomnieć, że wyprodukowanie nowej linii laptopów o przedrostku „ultra”, pociągnęło za sobą wystosowanie kilku zasad, wedle których dany laptop można nazwać ultrabookiem. Z założenia są to urządzenia tanie. Dobry laptop może kosztować sporo. Ile zatem kosztuje laptop ultra? Początkowo, miał on kosztować min. 1000 dolarów, dziś jest to znacznie mniej.

Ultrabook powinien działać bez baterii minimum 6 godzin, ważyć ok 1kg (max 2kg), mieć grubość max 21 mm, krótki czas uruchamiania, szybki dysk ssd lub dysk hybrydowy, niskonapięciowy procesor Intel Core, prędkość przekazywanych danych min. 80MB/s, min. jedno złącze USB 3.0, szybki czas wybudzenia z uśpienia. Ponadto powinien mieć wysoką jakość materiałów wykonania, rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo danych oraz atrakcyjny design.

Dla kogo ultrabook?

Ultrabook to mały laptop do zadań specjalnych. Najlepsze laptopy zazwyczaj kupowane są przez osoby wymagające, m.in. takie, dla których praca na nich powinna być szybka i wydajna. Sprawdzą się zatem idealnie dla przedsiębiorców, handlowców, którzy jeżdżą do swoich klientów, osób, które często wyjeżdżają służbowo lub prywatnie, ale potrzebny im dobry sprzęt. Z ultrabooków chętne korzystają studenci, dla których możliwość włożenia lekkiego laptopa do torby i praca na nim przez wiele godzin poza akademikiem jest wyborem lub koniecznością.

Jeśli zatem, jesteś osobą, która pracuje w domu, nigdzie nie udaje się służbowo lub wykorzystuje prywatny komputer osobisty do oglądania filmów, grania lub relaksu – inwestycja w ultrabook może nie wydawać się uzasadniona.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Czy uniwersalny laptop istnieje? Co wpływa na to, że decydujemy się go kupić? Opcji i parametrów w laptopach jest ogrom. Dla niektórych ważny jest dysk ssd, system operacyjny windows 10, operacyjny windows home 10, eekran dotykowy czytnik linii papilarnych, dysk hd, karta graficzna gb ssd, łączność bezprzewodowa. Inna osoba zwróci uwagę na wbudowany modem, złącza video, wejście liniowe audio, wyjście liniowe audio, złącza audio combo jack. Dla jeszcze innych ważna będzie matowa matryca, model karty graficznej czy procesor.

Procesory w laptopach mogą być różnorodne: Intel Pentium, Intel Ceteron, Intel UHD Graphics, Intel Iris, Intel Xeon, procesor Amd Ryzen 5, Amd Radeon Graphics, Nvidia Gforce czy Nvidia Gforce GTK. Jaki powinien być w ultrabooku?

Procesor i RAM

Procesor ultrabooka jest energooszczędny i niskonapięciowy, dobry będzie procesor dwu lub cztero-rdzeniowy. Co do ilości RAM, im więcej tym lepiej. Najmniejsze jednostki mają 4GB, choć standardem są ultrabooki 8 GB i takie też warto wybrać.

Ekran i rozdzielczość

Wielkość ekranu to właściwie parametr dość osobisty. Patrząc na przekątną ekranu można zauważyć, że większość ultrabooków ma ją na poziomie 11-14 cali. Co do rozdzielczości – im jest wyższa, tym wygodniej przeglądać treści. Przy niewielu calach wystarczy nam ekran full hd, dla większych warto zainwestować w rozdzielczość 4K.

Dysk

Pojemność dysku wpływa na to, ile plików możemy zapisać i przechowywać na komputerze. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, przechowujących wiele danych np. umów na swoim laptopie zdecydowanie opcja kupna dodatkowego dysku zewnętrznego może cię nie ucieszyć. Najczęściej jednak ultrabooki mają dysk o pojemności 256 GB, choć znajdziesz też urządzenia o większym dysku.

Czas pracy baterii

Ultrabook ma być wydajny i pracować jak najdłużej. Tym między innymi góruje nad większością laptopów, obecnych na rynku. W założeniach dla sprzętu wskazano, że minimalny czas pracy baterii bez ładowania powinien wynosić min 6 godzin. Oczywiście, im jest on dłuższy, tym lepiej dla Ciebie. Czas pracy zależy też od szczegółów użytkowania. Znajdziesz w sklepach ultrabooki z zadeklarowanym czasem pracy nawet 10-12 godzin, jednak weź pod uwagę, że przy intensywnej eksploatacji czas ten realnie nie będzie tyle wynosił. Gwarancją ultrabooka jest jednak praca nie krótsza niż 6 godzin.

Czy warto kupić ultrabook? Zdecydowanie tak, zwłaszcza, jeśli często się przemieszczać. Jaki wybrać model i jakie funkcje? Zależy to w dużej mierze od Ciebie. Zachęcamy do wejścia na stronę https://www.neonet.pl/laptopy/macbooki.html i wyboru odpowiedniego modelu dla siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here