Jak urządzić niewielką kawalerkę

Kawalerka to mieszkanie dla singli lub par. Jej metraż zazwyczaj nie przekracza 30 metrów kwadratowych. Niewielka powierzchnia mieszkania jest wyzwaniem dla projektantów wnętrz. Praktyka pokazuje jednak, że da się urządzić małą kawalerkę w taki sposób, żeby stała się wygodnym i funkcjonalnym mieszkaniem. Jak się do tego zabrać?

Pomieszczenie wielofunkcyjne

Zdaniem projektanta wnętrz z Krakowa największym wyzwaniem dla osób aranżujących kawalerki jest fakt, że mają one spełniać funkcje kilku pomieszczeń. Są zarówno sypialniami, pokojami dziennymi, jadalniami, a nierzadko również domowymi biurami. Z powyższych względów należy dobrze zastanowić się nad wyborem mebli. Idealne są takie, które dają się składać i łatwo przestawiać. 

W kawalerce sprawdzą się rozkładane narożniki, które w dzień pełnią funkcję kanapy. Innym rozwiązaniem jest wysokie łóżko, pod którym znajduje się dużo miejsca do zagospodarowania.

Kawalerka powinna być przystosowana do potrzeb mieszkańców, jednak warto pamiętać także o gościach. Dobrze jest posiadać lekkie i przenośne siedziska, które można układać jedno na drugim, kiedy nie są używane.

Popularnym rozwiązaniem aranżacyjnym jest podzielenie mieszkania na strefy. Powinna się w nim znaleźć strefa do pracy, strefa jadalna, strefa do wypoczynku, łazienka i przedpokój. Pamiętajmy jedynie, żeby nie wydzielać ich za pomocą ścianek, gdyż optycznie zmniejszą one i tak niewielkie pomieszczenie. Przy drzwiach wejściowych dobrze jest postawić wieszak na ubrania, wycieraczkę, a jeżeli mamy taką potrzebę – duże lustro. Jeżeli posiadamy dużo butów, warto jest zainwestować w komodę, w której będziemy mogli je schować – duża ilość obuwia na wierzchu sprawi, że małe pomieszczenie będzie wydawało się zagracone (a tego chcemy za wszelką cenę uniknąć).

Kuchnia i łazienka w kawalerce

Współcześnie wiele kawalerek nie posiada oddzielnej kuchni, a jedynie aneks kuchenny. Warto zagospodarować to miejsce jak najlepiej. Dobrym rozwiązaniem są szafki do samego sufitu, w których możemy ukryć wszystkie kuchenne sprzęty (i nie tylko). Aneks kuchenny możemy oddzielić od salony przy pomocy barku. Innym rozwiązaniem jest ustawienie na jego granicy stołu.

Łazienki w kawalerkach są zazwyczaj małe. Z tego względu należy zaaranżować je w taki sposób, żeby dostępną przestrzeń wykorzystać co do centymetra. Projektant wnętrz z Krakowa jest zdania, że umiejętne zaprojektowanie małej łazienki pozwala często zmieścić w niej wannę (choć zdecydowanie popularniejszym rozwiązaniem jest prysznic), a nawet pralkę. Jeżeli zdecydujemy się na prysznic – koniecznie wybierzmy model z drzwiami przesuwanymi. Sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki jest wybór jasnych kolorów, a także umieszczenie w niej lustra.

Jak umiejętnie zaaranżować część wypoczynkową?

Kawalerka to miejsce, w którym jemy, uczymy się, przyjmujemy gości, ale również odpoczywamy i śpimy. Z tego względu warto jest zadbać o część wypoczynkową. Rozwiązaniem, które zapewni nam wysokiej jakości sen są rolety dzień-noc. Dzięki nim jesteśmy w stanie regulować stopień nasłonecznienia pomieszczenia. Narożnik w dzień pełniący funkcję sofy, w nocy natomiast łóżka powinien być wykonany z materiałów, które są łatwe w czyszczeniu. Powinien posiadać także pojemnik na pościel. W części wypoczynkowej dobrze jest umieścić dywan i atrakcyjną fototapetę (możemy również poeksperymentować z kolorem ścian). Kawalerka będzie wydawała się optycznie większa, jeżeli dominować w niej będą jasne kolory (przy czym jasne nie zawsze musi oznaczać białe).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here