6 wskazówek, jak oszczędzać na drukowaniu

Czy zdajesz sobie sprawę, że tylko w jednej, przeciętnej wielkości firmie, każdy pracownik marnuje średnio 50 kartek w skali miesiąca? Jeśli uwzględnimy ilość działalności gospodarczych oraz liczbę zatrudnionych ogółem ilość ta wyda się naprawdę zatrważająca. Najwięcej papieru zużywa się poprzez drukowanie dokumentów. Chociaż dzisiaj wiele firm decyduje się na dokumentację w formie cyfrowej, to drukarki wciąż są obowiązkowym elementem wyposażenia przestrzeni biurowej. Jak oszczędzać na drukowaniu, jeśli chodzi nie tylko o względy finansowe, ale również te w aspekcie ochrony środowiska? Sprawdź nasze podpowiedzi. 

Energooszczędne drukarki

Bez względu na eksploatację drukarki, zawsze wybieraj sprzęt energooszczędny. W skali roku zauważysz spore oszczędności z tego tytułu, nierzadko równe kwocie co najmniej kilkuset złotych. Mniejszy pobór prądu ma również znaczenie w aspekcie ekologii. 

Drukowanie ekonomiczne

Ustaw parametry drukarki, aby wydruk realizowany był poprzez tzw. oszczędną opcję drukowania. Jakość dokumentu może nie będzie wtedy doskonała, natomiast dla pisanej treści nie ma to większego znaczenia. Ta nadal pozostaje w pełni czytelna. Drukowanie bez opcji oszczędnej zaleca się jedynie do wydruków zdjęć czy innych grafik. 

Drukowanie dwustronne

Jeśli liczysz na zmniejszenie ilości zużywanego papieru, drukuj dwustronnie. Dzięki temu na jednej kartce zamieścić dwa razy więcej potrzebnej treści. Co więcej, wykorzystuj papier, który był już używany. Jeśli tylko nie drukujesz ważnych pism urzędowych albo umów z kontrahentami, możesz wydrukować daną treść na kartce, która jest już z jednej strony wypełniona. 

Drukowanie bez koloru

Znacznie więcej drogiego i nierzadko toksycznego tuszu zużywa się poprzez drukowanie w kolorze. Jeśli nie ma takiej potrzeby, twórz wydruki czarno białe. 

Korzystaj z zamienników tonerów

Tusze do drukarki nie są małą inwestycją finansową, jeśli pod uwagę weźmiemy jedno dobrze prosperujące biuro. Wydatki z tego tytułu sięgają nierzadko nawet kilka tysięcy złotych w skali roku. Znacznie lepiej wybrać tańsze, ale tak samo dobrej jakości zamienniki tonerów, zarówno do druku w wersji czarno białej, jak i w kolorze. 

Co więcej, świetną inwestycją będzie drukarka laserowa. Chociaż kosztuje więcej, to oszczędza się na braku konieczności nabywania tuszy atramentowych. 

Zmień czcionkę tworzenia treści 

Nie używaj grubych czcionek, bo te wymagają użycia znacznie większej ilości tuszu. Czy wiesz, że firmy, które zmieniły standardy w zakresie generowania pism, wykorzystując drobniejszą, przede wszystkim cieńszą czcionkę i nie używając opcji “boldowania” treści, generują oszczędności na drukowaniu na poziomie nawet 30%?

Jeśli wdrożysz wszystkie te nawyki w swojej firmie, a przede wszystkim cały jej personel będzie korzystać z drukarki tyle wtedy, kiedy naprawdę zachodzi taka potrzeba, koszty drukowania spadną w skali roku nawet o połowę. Znacznie przyczynisz się wraz ze swoim zespołem także do ochrony środowiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here