Jak wybrać dobre buty do biegania

Czy wiesz, że nawet 62% Polaków deklaruje, iż przynajmniej raz w miesiącu uprawia sport? Najchętniej podejmowaną czynnością fizyczną jest jazda na rowerze oraz bieganie. Preferujemy aktywność na świeżym powietrzu, bieganie wpływa na każdą partię ciała, do tego za taki sport nie trzeba płacić. Okazuje się jednak, że bez względu na to, czy uprawianie tej aktywności polega na truchcie, a może sprincie, do biegania trzeba się odpowiednio przygotować. Podstawą jest odpowiednie obuwie. Na co zwracać szczególną uwagę przy ich wyborze? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Optymalny komfort podczas biegania

Buty do biegania muszą być przede wszystkim wygodne. Istotny jest ich rozmiar. Nie mogą zbyt uciskać, ponieważ będą obcierać i sprawiać dyskomfort podczas poruszania stopą. Te, które są za duże, mogą zsuwać się ze stopy, wręcz uniemożliwiając bieg. 

Idealne będą buty sportowe, których rozmiar jest nieco większy od obuwia noszonego na co dzień. Chodzi o to, aby buty dobrze trzymały stopę, ale w strefie palców pozostawał luz na około 1 centymetr. 

Kolejny czynnik, jaki powinien zostać wzięty pod uwagę, to przewiewność obuwia sportowego. Te do biegania powinny być wykonane z trwałego, ale “oddychającego” materiału. Dzięki temu stopy nie będą się zbytnio pocić, co mogłoby powodować ich ślizganie się w butach. 

Uwzględnij typ podłoża

Buty do biegania, na przykład z oferty https://www.runshop.pl/buty-do-biegania,c9.html wybieraj jeszcze zanim zaczniesz biegać. Wszystko dlatego, że zakup tego rodzaju obuwia należy dobrze przemyśleć. Istotny jest na przykład rodzaj podłoża, na którym mają odbywać się treningi. Zupełnie inna amortyzacja odbywać się będzie na podłożu miękkim, żwirowym, inna na twardej ścieżce z kostki brukowej. Bez względu na teren, na którym uprawiane są biegi, podeszwa butów powinna być sztywna i grubsza, ale na tyle elastyczna, aby można było swobodnie ruszać stopą. Stabilizacja kroków jest priorytetem, aby biegacz miał nie tylko komfort podczas uprawianej aktywności i nie odczuwał żadnych nierówności na drodze, ale ma także wpływ na minimalizowanie ewentualnych kontuzji i wyniki każdego treningu. 

Buty dla początkujących i zaawansowanych biegaczy

Wybierając buty do biegania, absolutnie nie patrz na to, czy Twoja przygoda z tym sportem dopiero się rozpoczyna, czy może jesteś już wprawionym sportowcem z dużym doświadczeniem i świetną kondycją. Zupełnie nie ma to znaczenia, ponieważ dobrze dobrane buty do biegania mają dawać komfort podczas aktywności fizycznej bez względu na praktykę. Co więcej, złe buty dla biegacza mogą szybko przyczynić się do zniechęcenia i zaniechania treningów, zaś te dobre będą dodatkową motywacją. 

Buty sportowe w sklepie online czy stacjonarnie 

Nie ma to zupełnie żadnego znaczenia, ponieważ zarówno e-sklep, jak i stacjonarny punkt handlowy ma swoje zalety i wady. Korzystając z oferty sklepu w sieci, można liczyć na atrakcyjną cenę, dokładne opisy towaru, ekspresową wysyłkę i zwrot w razie niedopasowania obuwia. W internecie udaje się znaleźć również modele butów, które nie są dostępne w sklepach stacjonarnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here