Choć zerwanie lokaty bankowej przed wskazanym w umowie terminem jest możliwe, nie bę-dzie opłacalne dla deponenta. W artykule wyjaśnimy, jakie mogą być konsekwencje wcze-śniejszego zakończenia depozytu.
Zwłaszcza dziś, kiedy stopy procentowe osiągają zawrotne wartości, założenie lokaty terminowej jest szczególnie zasadne. Oprocentowanie bankowych depozytów jest dziś bowiem najwyższe od miesięcy. Dzięki temu Twoje pieniądze mogą wygenerować bezpieczne, pewne i stosunkowo wysokie zyski, chroniąc się skutecznie przed zgubnym wpływem inflacji.
Spis Treści
Czym jest i jak działa lokata?
Lokata terminowa to produkt stworzony z myślą o bezpiecznym oszczędzaniu. Pieniądze, które na niej umieścisz, bank przeznaczy na udzielanie kredytów. W zamian za możliwość dysponowania Twoim kapitałem wypłaci odsetki, które będą Twoim zyskiem z lokaty.
W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego lokatę zakłada się na konkretny, określony w umowie okres. Jeśli długość okresu lokacyjnego nie przekracza 12 miesięcy, produkt ma charakter krótkoterminowy. Jeśli trwa dłużej niż rok — długoterminowy.
Czy lokatę bankową można zakończyć przed terminem?
Ze względu na fakt, że zdeponowane w banku środki pracują na siebie i nieustająco są w obrocie, nagminne wcześniejsze zamykanie lokat byłoby dla banku sporym utrudnieniem.
Choć nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamknął lokatę bankową przed zakończeniem umowy, taka decyzja będzie miała swoje konsekwencje. Jakie?
Konsekwencje wcześniejszego zerwania lokaty
To, jakie konsekwencje poniesiesz, zamykając lokatę przed terminem wskazanym w umowie, zależy od konstrukcji konkretnego depozytu.
1. Lokata o tradycyjnej konstrukcji
W przypadku lokat o tradycyjnej konstrukcji przez cały okres umowy pieniądze są dla deponenta niedostępne, a wcześniejsza wypłata wiąże się z utratą wszystkich wypracowanych zysków.
Jeśli dziś założysz 12-miesięczny depozyt i wpłacisz na niego 10 000 zł, a po 6 miesiącach zdecydujesz się go zamknąć, bank wypłaci Ci jedynie kapitał (10 000 zł). Choć kwota będzie taka sama jak pół roku wcześniej, z powodu rosnącej inflacji Twoje pieniądze będą warte zdecydowanie mniej.
2. Lokata progresywna
Lokata progresywna to lokata, której oprocentowanie rośnie wraz z upływem czasu. Jeśli założysz lokatę progresywną i zerwiesz ją przed terminem wskazanym w umowie, nie stracisz wszystkich wypracowanych zysków. Bank wypłaci Ci odsetki za wszystkie pełne miesiące trwania depozytu.
3. Lokata o tradycyjnej konstrukcji zapewniająca ochronę części zysków
Szczególnym rodzajem lokaty bankowej jest lokata o tradycyjnej konstrukcji zapewniająca ochronę części zysków. Jej oprocentowanie pozostaje stałe przez cały okres trwania umowy. W przypadku wcześniejszego zakończenia depozytu bank wypłaca jednak określoną, wskazaną wcześniej część odsetek (zazwyczaj nie więcej niż 10-20%).
Jak uchronić się przed utratą zysku z lokaty, pomimo wcześniejszego zamknięcia?
Chcesz założyć lokatę, ale obawiasz się, że nieprzewidziane wydatki zmuszą Cię do wcześniejszego zamknięcia depozytu? Oto kilka rozwiązań.
- Jeśli chcesz umieścić na lokacie sporą sumę, np. kilkadziesiąt tysięcy złotych, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zamiast jednej, założył kilka lokat o różnych okresach lokacyjnych. Jeśli czarny scenariusz się ziści i będziesz potrzebował dodatkowej gotówki, zlikwidujesz nie wszystkie, ale tylko jeden depozyt. Pozostałe wciąż będą na siebie pracować.
- Dobrym rozwiązaniem może być także wybór lokaty progresywnej lub tej łączącej tradycyjną konstrukcję z ochroną części zyskó Pamiętaj jednak, że jeśli zakończysz lokatę wcześniej (zwłaszcza w początkowej fazie trwania lokaty progresywnej), wysokość zysków będzie minimalna.
- Kolejną opcją może być założenie nie tylko lokaty, ale także konta oszczędnościowego i podzielenie kapitału pomiędzy dwa narzędzia. Jeśli będziesz potrzebował dodatkowych środków, sięgniesz po poduszkę finansową zgromadzoną na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu umieszczone na lokacie środki pozostaną nienaruszone.
Źródło:
https://direct.money.pl/artykuly/porady/zerwanie-lokaty—jakie-moga-byc,77,0,1975629