Dobrej jakości krzesło biurowe powinno sprawiać, że praca będzie przyjemnością.
Fot. Pixabay.com

Przeprowadzono wiele badań z zakresu ergonomii i wykazano, że wspierające krzesło biurowe zwiększa produktywność i maksymalizuje wydajność osoby na nim siedzącej. Z drugiej strony, złe krzesło biurowe może prowadzić do nadwyrężenia pleców, problemów z nogami i cieśni nadgarstka, co powoduje stratę czasu w pracy i powoduje spadek wydajności.

Dobre krzesło biurowe powinno mieć możliwość regulacji pochylenia oparcia.
Fot. Pixabay.com

Krzesło biurowe – najważniejsze cechy

Krzesła biurowe to element wystroju każdego biura, dlatego wiele osób stara się, aby wyglądały dobrze. Jednocześnie nie martwiąc się o wpływ, jaki krzesło będzie miało na zdrowie osoby, która go używa. Ergonomię krzesła należy traktować ponad wszystko. Dlatego warto wiedzieć co krzesło biurowe powinno mieć.

Wsparcie lędźwi

Dobre krzesło biurowe będzie miało podparcie dla dolnej części pleców. Niektóre z lepszych będą miały nawet regulowane podparcie lędźwiowe, które pozwala użytkownikowi dopasować krzesło do dolnej części pleców. Jest to ważne w zapobieganiu naprężeniom pleców, które mogą się pogorszyć i przekształcić w rwę kulszową, stan, który może być wyniszczający.

Regulacja

Prawie wszystkie krzesła biurowe mają regulację wysokości i podłokietnika. Nie są to jednak najważniejsze zmiany, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie krzesła biurowego. Najlepsze krzesła biurowe mają co najmniej pięć regulacji, a niektóre mają nawet 14 różnych regulacji. Ważne cechy, które powinny być regulowane, obejmują podparcie lędźwi, szerokość i wysokość podłokietników, szerokość i wysokość oparcia siedzenia, kąt siedzenia i oparcia oraz kontrolę napięcia. Wiele podpór jest sterowanych za pomocą pokrętła, a kilka za pomocą ręcznej pompki gruszkowej, podobnej do pompy mankietowej do pomiaru ciśnienia krwi.

Koła i podstawa

Prawie wszystkie krzesła biurowe mają rozstaw osi. Jednak jeśli w biurze jest wykładzina dywanowa, może być konieczne zakupienie krzesła z kółkami wykonanymi specjalnie do dywanu. Przesuwanie się jest ważne, aby zapobiegać obciążeniom spowodowanym sięganiem przez biurko w celu odzyskania przedmiotów, które są poza zasięgiem. Wszystkie krzesła biurowe powinny się swobodnie obracać, aby umożliwić łatwy dostęp do różnych części biurka do pracy. Jeśli krzesło nie obraca się swobodnie, zmęczenie ramion może wynikać z nadmiernego wyciągania się w celu dosięgnięcia różnych przedmiotów.

Tkanina

Tkanina powinna być oddychająca, aby krzesło nie stało się gorące i niewygodne po wielu godzinach siedzenia. Ponadto powinno mieć wystarczająco grubą poduszkę, aby podeprzeć siedzącą w nim osobę bez wyczuwania podstawy krzesła przez poduszkę.

Dlaczego dobre krzesło biurowe jest ważne?

Dobre krzesło biurowe oprócz mniejszego obciążenia pleców ma wiele zalet. Dobre, zapewniające wsparcie krzesło biurowe zapobiega zmęczeniu i dyskomfortowi, które mogą wynikać z siedzenia na tym samym krześle przez wiele godzin. Badania wykazały, że pracownicy, którzy mają wygodne miejsce pracy są bardziej produktywni i przyczyniają się do tworzenia bardziej pozytywnego środowiska pracy. Wreszcie, posiadanie odpowiedniego, wygodnego krzesła biurowego zmniejsza liczbę przerw, które pracownik będzie musiał poświęcić na niewygodę.

Krzesła biurowe powinny mieć ruchomą podstawę, aby unikać podnoszenia ciężkiego krzesła w celu przestawienia go.
Fot. Pixabay.com

Krzesło biurowe – co sprawdzić przy zakupie

Przy zakupie nowych krzeseł powinno zwracać się uwagę na następujące rzeczy:

  • Oparcie powinno być regulowane i dopasowywać się do kształtu kręgosłupa. Powinien również wspierać krzywiznę w dolnej części pleców.
  • Stopy powinny wygodnie leżeć płasko na podłodze. Jeśli nie, wyreguluj wysokość krzesła lub dodaj podnóżek.
  • Podłokietniki powinny przylegać do ciała i umożliwiać rozluźnienie ramion.
  • Wysokość ramienia powinna być regulowana i dopasowana do wysokości biurka. Zapobiegnie to nadwyrężeniu ramion.
  • W pozycji siedzącej skierowanej do przodu powinien być widoczny środek ekranu komputera.
  • Oparcie krzesła powinno sięgać do środka łopatek, aby zapewnić odpowiednie podparcie, nawet powyżej ramion.
  • Siedzisko krzesła powinno być na tyle długie, aby można było umieścić między nim a kolanem dwa lub trzy palce.
  • Jeśli to możliwe, poduszka powinna być pianką z pamięcią kształtu. Inne poduszki szybko się zużywają i sprawiają, że krzesło jest niewygodne.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here