Jak wybrać ekspres do kawy? Nie jest to prosta sztuka, ale wybierając z naszym przewodnikiem znajdziesz najlepszy ekspres do kawy dla siebie!
Fot. Unsplash.com

Kiedy już wyposażysz swoje domowe biuro w idealne biurko do pracy i fantastyczne krzesło biurowe, pojawi się pewnie w twojej głowie również pytanie: „jak wybrać ekspres do kawy?”. Przecież wielu z nas nie może rozpocząć bez niej w pełni produktywnego dnia.

Ekspres mechaniczny wymaga wiedzy o sposobie parzenia kawy, można łatwo w nim zaparzyć porcję espresso potrzebną do sporządzenia wielu rodzajów kawy.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać ekspres do kawy – rodzaje ekspresów

Ekspres kapsułkowy

Ekspresy kapsułkowe stanowią większość ekspresów do kawy dostępnych na rynku. Dzielą się na dwa typy. Easy Serving Espresso (ESE) to krążki z kawą ściśnięte między dwiema warstwami bibuły filtracyjnej (nie mylić ze saszetkami z kawą). Nie są one hermetycznie zamknięte jak kapsułki. Niektóre maszyny mogą obsługiwać zarówno saszetki, jak i mieloną kawę. Zapewniając oddzielny kosz z filtrem i ewentualnie inną głowicę dla każdego. Nespresso to najlepiej sprzedający się typ ekspresu na kapsułki. Kapsułki Nespresso są dostępne w różnych wersjach. W zależności od tego, czy używasz klasycznego typu ekspresu, czy nowszego Vertuo. Ten drugi obsługuje różne rozmiary filiżanek, ale oba są kompatybilne tylko z „oficjalnymi” kapsułkami Nespresso.

Jak to działa?

Saszetkę lub kapsułkę z kawą wkłada się do maszyny. Następnie ekspres przebija kapsułkę, aby umożliwić przepływ gorącej wody i nalewana jest porcja kawy. W wersji z saszetkami pomija się ich przebijanie.

Automatyczne ekspresy do kawy

To niewielka, ale znacząca część rynku. Główne marki to DeLonghi, Gaggia, Jura, Melitta i Miele. Do wyboru mamy opcje z młynkami do kawy lub na kawę mieloną. Różne modele również pozwalają na wybór od dwóch – trzech do kilkunastu rodzajów kawy.

Jak działają automatyczne ekspresy do kawy

Podstawiasz szklankę lub filiżankę pod kubek, a następnie wybierasz dowolną kawę z menu. Ekspres sam odmierza ilość kawy, parzy ją a następnie dodaje spienione (lub nie) mleko. W zależności od rodzaju kawy, kolejność nalewania mleka i kawy są różne.

Ręczne ekspresy do kawy

Pozwalają one eksperymentować i czerpać więcej z kawy. Wymagają nieco większej wiedzy i praktyki w zakresie technik parzenia kawy, takich jak mielenie, dozowanie i ubijanie. Główne marki to Breville, DeLonghi, Gaggia, Lelit, Profitec, Rancilio, Sunbeam i Smeg. Zwykle przed ich użyciem będziesz potrzebować osobnego młynka do kawy, co jest dodatkowym kosztem. Jednak generalnie są one wyposażone w funkcję spieniania mleka.

Jak to działa?

Ręcznie wsypujesz wymaganą ilość zmielonej kawy do głowicy, a następnie ustawiasz ekspres do nalewania. Musisz samodzielnie odciąć przepływ wody w odpowiednim momencie (w przeciwieństwie do półautomatycznego ekspresu).

Jak wybrać ekspres do kawy – najważniejsze funkcje, których należy szukać

  • Jasne i proste sterowanie – wyświetlacze cyfrowe są generalnie łatwiejsze do zrozumienia niż lampki kontrolne, zwłaszcza podczas programowania maszyny.
  • Regulowany młynek – umożliwia dostosowanie stopnia grubości mielenia ziaren.
  • Zmienna moc kawy – możesz dostosować intensywność kawy do swojego gustu.
  • Rozmiar – duży ekspres do kawy jest w porządku, jeśli masz dużo miejsca w kuchni.
  • Wyjmowany spieniacz do mleka – niektóre maszyny są wyposażone w automatyczny spieniacz do mleka. W ten sposób łatwiej zrobisz kawy takie jak latte czy cappuccino. Warto sprawdzić czy łatwo się on wyciąga, tak by można było go odpowiednio wyczyścić. Zwłaszcza jeśli ma wbudowany zbiornik na mleko.
  • Taca do podgrzewania filiżanek – pomaga utrzymać ciepłą, stałą temperaturę filiżanek, co zapobiega zbyt szybkiemu schłodzeniu kawy.
  • Czas na rozgrzewkę – czasy nagrzewania mogą się różnić w zależności od maszyny. Wybierz taki, który szybko się załącza i ma tryb uśpienia.
Ekspresy przelewowe starego typu powoli wychodzą już z użycia. Chociaż nadal można je dostać w sklepach. Zazwyczaj są najtańszą opcją.
Fot. Unsplash.com

Jak wybrać ekspres do kawy – podwójny zbiornik czy wymiennik ciepła?

W ręcznym / półautomatycznym ekspresie do kawy podwójny zbiornik oznacza, że ​​można spieniać mleko i robić kawę w tym samym czasie. Jednak te ekspresy kosztują zazwyczaj więcej. Ekspresy do kawy z systemem wymiennika ciepła mają tylko jeden zbiornik, który utrzymuje wodę w odpowiedniej temperaturze do podgrzewania i spieniania mleka (która jest zbyt wysoka do parzenia kawy). Wewnątrz niego znajduje się metalowa rurka (wymiennik ciepła), przez którą przepływa świeża woda, która rozgrzewa się do temperatury wymaganej do parzenia kawy. Takie ekspresy zajmują mniej miejsca niż system z dwoma zbiornikami, ale nie można jednocześnie zaparzać kawy i spieniać mleka.

2 KOMENTARZE

  1. […] Kawiarki są często określane jako „ekspresy do kawy na płytę kuchenną” ze względu na skoncentrowany i, jeśli masz duże umiejętności lub szczęście, kremowy charakter wytwarzanej przez nie kawy. W przeciwieństwie do tego, nazywa się ją też „metodą kowbojską”. Co może dać ci wyobrażenie o tym, co się stanie, jeśli nie masz zbyt wielu umiejętności lub szczęścia podczas parzenia kawy. Magia kawiarki tkwi w sposobie parzenia. Dzieli się ona na trzy komory: jedną na wodę, jedną na fusy i jedną na produkt końcowy. Garnek ustawia się na kuchence, a dno wypełnia gorącą wodą. Zwykle znajdziesz je wykonane z aluminium lub stali nierdzewnej, ponieważ muszą być odporne na wysokie temperatury. Gdy woda zaczyna wrzeć, ciśnienie pary wypycha ją w górę przez fusy z kawy. Ekstrahowana kawa jest następnie przepuszczana przez dzióbek i rozpylana na wierzchu dzbanka. Nietrudno zauważyć, że metoda parzenia opiera się na parze w sposób podobny do ekspresu do kawy. […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here